Biz sebzelerin iyice temizlenmesi için sirkeli suda bekletmemiz gerektiğini biliyorduk. Ancak durum tam tersine döndü. İşte gerçekler: 

Dr. Mustafa Atasoy sebzeleri sirkeli suda bekletmenin eskiden olduğu gibi sağlıklı bir çözüm olmadığını söylüyor. Atasoy’a göre eskiden ev hanımları sebzedeki mikropları, parazitleri temizlemek için sirkeli su kullanırdı ve bu da doğru bir şeydi. Sirkeli su salgın hastalıkların olduğu devir için iyi bir çözümdü.

Fakat artık günümüzde cüzzam, frengi gibi salgın hastalıkların çözümü “penisilin”le bulundu. Artık kanser, diyabet, felç, parkinson gibi kronik hastalıklar devri başladı. Yani artık mikrop nedeniyle değil, kronik hastalıklar nedeniyle ölüyoruz.

Boğaz Ağrısı mı Çekiyorsunuz? Pastil ve Bal Yemeyi Bırakın, Çikolata Yiyin!

sirkeli sudaSİRKE ZEHRİN ETKİSİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Günümüzde yiyeceklerimizi de ilaçlıyoruz. Sebzelerdeki pestisit ve herbisit (böcek ilacı ve ot ilacı) kalıntıları her zamankinden fazla… Ve Dr. Mustafa Atasoy’a göre eğer sebzelerimizi sirkeli suda bekletirsek bu kalıntıları daha da etkili hale getiriyoruz. Nasıl mı? Atasoy şöyle açıklıyor: “tarım ilaçlarının kullanma kılavuzunda “asitli suyla karıştırın, alkali değil” diye yazıyor. Bu yolla sözü geçen zehirlerin %90’ını daha güçlü ve daha zararlı hale getirebilirsiniz.”

Tuvaletlerde Sakın El Kurutma Makinesi Kullanmayın!

KARBONAT KULLANIN

Peki sebzeleri temizlemek için ne yapmalı? Atasoy bunun için  karbonat kullanmayı öneriyor. Sebzeleri ve meyveleri litre başına 2 tatlı kaşığı karbonat eritilen suda yarım saat bekletince yapraklı sebze ve otlardaki ilaçların tamamına yakının “alkali hidroliz” denen bir işleme uğrayarak parçalandığını ve yok olduğunu söylüyor. Aynı şekilde meyve kabuklarının da çok büyük kısmının temizlendiğini belirtiyor.  Atasoy “Sirkeli suda bekletirseniz bunun tersi olacak, pestisitler daha dayanıklı, vücut tarafından temizlenmesi daha zor ve daha zararlı hale gelecek.” diyor.

Kızartma Kokusundan Kurtulmanın Yolları