Şimdi tarifini vereceğimiz tozu halıya serpin. Her tarafına yedirin. Sonra gidin yatın. Sabah kalktığınızda tertemiz bir halıyla karşılaşacaksınız.

 

Halı temizliği bir evin en zorlu işlerinden biridir. Sadece süpürmekle temizlenmez. Dibine yapışan tozlar orada kalır ve alerjik bünyeler için bir tehlike yaratır. Halıyı silmek ise ayrı bir derttir. Hem çok güç ister, hem de sonuç yine istediğimiz gibi olmaz.

HALI TEMİZLİĞİ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜM

Ama şimdi size bir halı temizleme tozu tarifi vereceğiz. Bu tozu serpip, halıya iyice yaydıktan sonra beklemekten başka bir şey yapmanıza gerek yok. Halılarınız kendi kendine temizlenecek. Tarçın ve defne yaprağı halıya tertemiz bir koku verecek. Ayrıca anti bakteriyel ve dezenfekten özelliklerinden dolayı her ikisi halıyı mikroplarından arındıracak.

GEREKLİ MALZEME

halı temizliği

2 bardak kabartma tozu
1/2 bardak mısır nişastası
1/2 bardak mısır unu
1 çorba kaşığı boraks
1 çay kaşığı tarçın
2-3 adet kuru defne yaprağı

NASIL YAPILIR?

1. Tüm malzemeleri, defne yaprağı un ufak olana kadar, mutfak robotunda çekin. Halı temizleme tozu hazır.

halı temizliği

2. Hazırladığınız halı temizleme tozunu bir kavanoza alın. Bu tozu istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

halı temizliği

3.Tozu doğrudan kuru halı yüzeyine serpiştirin. Aman ha!.. Halının ıslak olmadığından emin olun. Çünkü toz hamur haline gelir ve temizlemekte çok sıkıntı çekersiniz. Tozun halıya daha iyi işlemesi için bir süpürge ya da el fırçasıyla halının yüzeyini fırçalayın.

halı temizliği

4. Ve şimdi halıyı bırakıp, gidin en sevdiğiniz diziyi seyredin. Tozun halıda gece boyunca kalmasına izin verin. Sabah kalktığınızda ise halıyı elektrik süpürgesi ile süpürün.

halı temizliği

İşte bu kadar. Tüm kokular ve pislikler çıktı. Halınız yenilendi!