Saç Açma Tekniği Hangi Doğal Yöntemlerle Yapılmalıdır? Papatya Suyuyla Saç Rengi Nasıl Açılır?


saç açma tekniği

Bir kadın olarak en çok uğraştığımız şey saçlarımızdır. Keser, şekil verir, boyatır, her türlü işlemi uygularız. Elbette saç açma tekniği de hepimizin merak ettiği bir konudur. Ufak bir depresyon, bizleri saçlarımızda değişiklik yapmaya iter. Saçlarımızı kestirmekten ziyade boyatmayı daha çok tercih ederiz. Gözle görülür bir değişiklik, yeni bir defter açmış hissi verir.

Koyu saçlı kadınların saç boyatması biraz daha uğraştırıcı olabilir. Boyayı saçımızda daha belirgin olsun diye öncelikle saç rengini açmamız gerekmektedir. Bu da biraz yıpratıcı bir süreç olabilir. Peki hangi saç açma tekniği yıpratmada daha az etkilidir? Kuaföre gitmeden de saç rengimizi açabilir miyiz?

 

saç açma tekniği

Saç Rengi Açma Teknikleri

Yoğun güneşe maruz kalmamız ki bu biraz tehlikeli ya da deniz saç, rengimiz açabilmektedir. Lakin kendimize bu şekilde zarar vermek istemeyiz. Bazı bitkisel ürünler saç açma tekniği için daha kullanışlıdır.

Limon suyu, karbonat, bal-zeytinyağı-tarçın ve bal-sirke karışımları, tarçınlı krem, elma sirkesi, alkolsüz bira ve papatya suyu klasik saç açma teknikleridir.

saç açma tekniği

 

Papatya Suyu

Canınız sıkıldı ve kendinizde değişiklik yapmak istiyorsunuz ama saçınızı kestirmeye de kıyamıyorsunuz. Boyatmak istiyorsunuz ama yıpranmasından da korkuyorsunuz. Ne yapsam diye düşünürken saç renginizi açmanın size farklı bir hava katacağına karar veriyorsunuz. ‘Saç rengimi masrafsız nasıl açarım?’ diye fikir ararken çoğu insan papatya suyunu önerecektir size. ‘Papatya suyuyla saç rengi açılabilir mi?’ diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Cevap veriyorum: Tabi ki açılır. Ufak bir araştırma ile bunun da üstesinden gelirsiniz. Ama siz bunu için yorulmayın, biz açıklayalım.

Papatya, yapısında organik asitler, uçucu yağlar ve reçine bulundurmaktadır. Bitkisel yönünden oldukça şifalı bir çiçektir. Papatya yağı, aromaterapide oldukça etkiliyken suyu da birçok soruna çaredir.

saç açma tekniği

 

Papatya Suyuyla Saç Açma Tekniği

Papatya suyu ile saç açma tekniği, saç renginizi açmakla kalmayıp besleyecektir de. Bu teknikle saçınızı 1-2 ton açabilirsiniz. Papatya suyu, sadece doğal saç rengini açmada etkilidir. Yani siz boyalı saçı papatya suyu ile açmaya çalışırsanız başarılı olamazsınız.

Taze papatya toplama gibi bir fırsatınız varsa, topladığınız papatyaların çiçeklerini ayıklayıp kurutun. Eğer toplama fırsatınız yoksa da endişelenmeyin. Çünkü birçok aktarda kuru papatya çiçeği bulabilirsiniz.

500 mililitre suyu kaynatın ve 1 su bardağı papatyayı kaynamış suya aktarın. Birkaç dakika kaynatmaya devam edin ve demlemeye bırakın. Papatyanın rengini suya saldığından emin olun. Bunun için 15-20 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Sonrasında demlenen papatya suyunu 10-15 dakika soğumaya bırakın.

 

saç açma tekniği

Saça Nasıl Uygulanır?

Eğer saçınızın her yerini açmak istiyorsanız hazırladığınız papatya suyu ile saçınızı yıkayın. Ekstra su kullanmayın. Belli bölgeleri açmak istiyorsanız da papatya suyunu belirlediğiniz bölgelere yedirin.

Bu işlemi güneşli bir günde yaparsanız, saçlarınızı güneşin altında kurutmanız daha etkili olacaktır. Güneşte kurutma imkânınız yoksa saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra saçınızı kurutmadan başka bir ürünle yıkamayın. Saçınızı, kuruduktan sonra papatya suyundan arındırmak için su yıkamanız gerekmektedir. Eğer saçınızı daha fazla açmak istiyorsanız bu işlemi birkaç defa tekrarlayabilirsiniz. Ama bu tekrarları peş peşe yapmayın. Bildiğiniz üzere her şeyin fazlası zarar. İlk işlemden iki-üç gün sonra işlemi tekrarlamanız daha sağlıklı olur.

 

Saç Açma Tekniği

Görüldüğü gibi papatya suyu ile saç açma tekniği uygulaması oldukça basittir. Basitliğinin yanı sıra papatya suyu saç dökülmesini önler, saç diplerinin güçlendirir, saça parlaklık katar ve kepek oluşumunu önlemede etkilidir. Ayrıca saçları dolgun gösterir.

Bu tekniği yaz aylarında uygulamanızı öneriyorum. Sebebi ise tahmin edileceği üzerine güneş. Güneş etkisini bu aylarda daha çok gösterir ve saçınızın açmada daha etkili olur. Yaz aylarında, hazırladığınız papatya suyunu spreyli şişeye koyar ve dışarı çıkmadan önce saçınıza uygularsanız bir taşta iki kuş vurmuş olursunuz.

Papatya Suyu Saça Zarar Verir Mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi evde hazırladığınız papatya suyunu peş peşe uygulamanız saçınıza zarar verecektir. Ama araklıklarla kullanırsanız size zarar vermez.

Lakin dışarıdan hazır papatya çayı/suyu alırsanız, içerisinde bulunan limon saçınıza zarar verebilir. Burada bizim tavsiyemiz papatya suyunuzu kendiniz hazırlamanız. Ama öyle bir fırsatınız yoksa, papatya çayı/suyu alırken içerisindeki aromalara dikkat etmenizi öneriyoruz. Limon olmamasına dikkat edin.

 

Saç Açma Tekniği

Papatya suyu ile saç açma tekniği kalıcı değildir. Kalıcı olmasını istiyorsanız düzenli uygulamalısınız. Lakin koyu saçlı kadınların bu işlemi çok fazla tekrarlamamasını öneririz. Çünkü saçınızın tonu kızıla kayabilir.

Eğer papatyaya alerjiniz olduğunu biliyor ya da düşünüyorsanız doktorunuza danışmanızı öneririz. Ne de olsa sağlık her şeyden önce gelir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.