Olur Mu Demeyin! Patlıcan Zeytin Domates Reçelleri… 


Olur Mu Demeyin! Patlıcan Zeytin Domates Reçelleri... 

‘Olur mu’ Demeyin! Patlıcan, Zeytin, Domates Reçelleri… 

Geçmişten bugüne geleneksel lezzetlerimiz arasında yer alan reçelin ilginç türlerini duyarsanız; ‘olur mu’ demeyin! Patlıcan zeytin domates reçelleriHer biri ayrı bir tat, hepsi geleneksel reçellerimizin farklı yorum biçimleri olan bu değişik tarifler; sanıldığından çok daha lezzetli.  

Bu farklı reçel türlerini özel yapım reçeller üreten markalardan edinmek mümkün olduğu gibi evde de denemek oldukça kolay! Sadece hangi ilginç lezzeti denemek istediğinize karar verin ve ardından tarifi aratarak yapımına başlayın. Peki birbirinden farklı aromalara sahip ve dikkat çeken reçel türleri hangileridir? Yazımıza bu efsane çeşitlerle devam edelim. İşte patlıcan zeytin domates reçelleri ve daha fazlası… 

Patlıcan Zeytin Domates Reçelleri ve Daha Fazlası

Kahvaltıda reçel sevenlerin vazgeçilmezlerinden olmaya aday çok sayıda değişik ürünün reçeli yapılmaktadır. Merak edilen ve evde kolaylıkla tarifleri denenebilecek birbirinden ilginç reçel çeşitleri neler, gelin birlikte göz atalım: 

Ceviz Reçeli 

Evet, dillere destan lezzetlerden birisi olan ve tatlılarla bütünleşmiş kuruyemiş çeşitlerinden cevizin reçeli olur mu derseniz; oluyor! Özellikle normal tüketimde cevizin kendine has aromasını sevenlerin mutlaka denemesi gereken reçel çeşitlerinden birisi olarak ön plana çıkan ceviz reçelinin ünü daha da yayılacak gibi. 

Kivi Reçeli 

Farklı reçel tarifleri arasındaki haklı yerini alan kivi reçeli aslında içerik olarak reçel yapımına çok da uzak sayılmaz. Geleneksel kültürümüzde kayısı, vişne ve çilek gibi reçel çeşitlerini yoğunlukta olduğu düşünüldüğünde; kivinin reçeli olmaması için hiçbir sebep görünmüyor. Elbette tadı ve mayhoş aroması ile genellikle reçelle bağdaştırmadığımız kivinin bu içeriğe kavuşması için; belli bir süreç işliyor. 

Patlıcan Zeytin Domates Reçelleri

Patates Reçeli 

Daha önce;  pek çok değişik reçel türünü duyduk ama patates reçeli gerçekten kulağa en ilginç gelen ürünlerden birisi oluyor. Patates yapısı itibarıyla nişastalı ve tatlı aroması ile bilinen bir sebze. Ancak reçel içerisinde düşünüldüğünde nasıl bir tat ortaya çıkacağı merak konusu olan patatesin reçelinin de yaygınlık kazanmaya başladığı bilinen bir gerçek. 

Süt Reçeli 

 Aslında daha yakın bir döneme kadar duyan herkesi şaşırtan süt reçeli günümüzde daha fazla bilinir hale gelmiş durumda. Süt reçeli neredeyse geleneksel reçel çeşitlerimiz arasında yerini almaya aday. Gerek görüntüsü gerekse tadı itibarıyla bir süt ürünü olduğu belli olan süt reçeli aslında her iki ürünün birleşimi olarak değerlendirilebilir.  

Tadı ve kıvamıyla özgün bir yapısı olan reçel genelde beğenilen ve farklı reçel çeşitlerinden birisi olarak öne çıkmaya devam ediyor. Yalnız tüm reçel çeşitlerinde olduğu gibi ve hatta biraz daha fazla kalori içeriği ile dikkat çeken süt reçelinin yaklaşık 100 gramında 315 kalori bulunuyor. 

Kuşburnu Reçeli 

Kuşburnu; lezzet olarak tanıdığımız ve bildiğimiz bir ürün olmakla birlikte genellikle marmelat yapımında kullanımı tercih edilen bir besindir. Ancak gerek içerisindeki faydalı bileşenlerin varlığı gerekse de kuşburnunu kendine has tadı ile şifa niyetine yapılabilecek reçel çeşitlerinden birisi olarak değerlendirilebilir. 

Patlıcan Zeytin Domates Reçelleri

Zeytin Reçeli 

Zeytin reçeli gerçekten duyanların şaşırtan çeşitlerden birisi olarak adından söz ettiriyor. Zeytin kahvaltılarımızın vazgeçilmezi ve faydalı lezzetlerden birisi. Ancak onu reçel formuna sokmak kimin aklına geldi bilinmez. Tuzlu bir lezzet olarak bilinen zeytinin şekerli şerbetli hale nasıl getirildiği merak konusu olmakla birlikte; orijinal ve leziz tatlardan sayılabilecek zeytin reçelinde denenmesi gerektiğini düşünüyoruz. 

Patlıcan Reçeli 

İlginç mi ilginç lezzetlerden birisi de reçelle bir sebzeyi buluşturan patlıcan reçeli olmaktadır. Patlıcanı genelde etli yemeklerde ve sotelerde görmeye alışığız ancak itiraf edelim ki reçel içerisinde hiç düşünmedik. Tabi birileri düşünmüş ve ortaya hem ilginç hem de damakları şenlendiren bu lezzet çıkmış. Patlıcan reçeli sanıldığının aksine oldukça lezzetli reçel çeşitlerinden birisi. 

Patlıcan Zeytin Domates Reçelleri

Domates Reçeli 

Yakın zamanda duymaya başladığımız domates reçeli tarifi reçel meraklılarının araştırdığı farklı tatlardan bir diğeri. Armutlu domates reçelinden cevizli domates reçeline, yeşil domates reçelinden sarı domates reçel çeşidine varana kadar belki de en fazla türü olan ürünlerden birisidir. 

Domates reçelinden ceviz reçeline, zeytinden patates reçeline varana kadar birbirinden çeşitli ürünlerle hem gözlere hem damaklara hitap etmek mümkün! Kahvaltıda reçel yemeği seven ve farklı çeşitleri denemeyi isteyen kişilerin rahatlık ve tercih edilebileceği hem denenmiş ve lezzeti onaylanmış hem de birbirinden ilginç çeşitlerin yapımı da düşünüldüğü kadar zor değil.

Patlıcan zeytin domates reçelleri ve daha fazlaları ile siz de mutfağınıza renk katabilir; farklı lezzetler tadabilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.