Faladdin Telefonlarımızı mı Dinliyor?


Faladdin Telefonlarımızı mı Dinliyor

Son günlerde herkes birbirine bu soruyu soruyor? “Faladdin telefonlarımızı mı dinliyor?” Çünkü her şeyi biliyor. Tüm merak edilenleri uygulamanın yaratıcısı Sertaç Taşdelen anlattı.

Telefonların olmazsa olmaz uygulamalarından biri fal uygulamaları… Bunların arasında en çok indirileni de Faladdin. Şu ana kadar 9 milyondan fazla kişi indirmiş. İndirildiği günden beri herkes Faladdin’e baktırdıkların falların gerçekle bu kadar örtüşmesine hayret ediyor ve akıllara “Faladdin telefonlarımızı mı dinliyor” sorusu geliyor.

faladdin telefonlarımızı mı dinliyor
Uygulamanın yaratıcısı Sertaç Taşdelen

BU KADAR ŞEYİ YAPAY ZEKA BİLİYOR

Hürriyet gazetesine konuşan, uygulamanın yaratıcı Sertaç Taşdelen annesinin fal merakından feyz alıp önce Binnaz Abla isimli bir telefon uygulaması geliştirmiş. Binnaz Abla’da fal bakanlar gerçek kişilermiş. Ancak o uygulamaya olan yoğun talep Faladdin’i doğurmuş. Taşdelen popüler uygulamayı “Faladdin uygulamasın teknolojiden yoğun şekilde destek alıyor. Yapay zekayı da kullanarak fal bakıyor. Yani gerçek falcılarla, yapay zekanın bir birleşimi diyebiliriz.” diye anlatıyor. Yani Binnaz Abla uygulamasında fallara gerçek kişiler bakarken, Faladdin uygulamasında kolektif yorumcu öngörülerine dayalı yapay zekâ ve görüntü işleme gibi yeni teknolojiler kullanılıyor.

“Faladdin bazı kullanıcıların kahveyi nasıl içtiğini bile bilmiş. Peki bu nasıl oluyor? Telefon konuşmalarını mı, Whatsapp mesajlarını mı okuyorsunuz” sorusuna Taşdelen, “Faladdin’in bu kadar çok şeyi bilmesine bazen kendinin de çok şaşırdığını söylüyor. Ancak tabii ki Whatsapp mesajlarını okumuyor ve telefonu dinlemiyorlarmış. Kanuni olarak yasak olduğu gibi kişisel gizliliğe de çok önem veriliyor diyor Taşdelen.

YAPAY ZEKA NEDİR?

Yapay zeka, makinelerin karmaşık problemlere insanlar gibi çözümler üretmesini sağlayan bilim dalıdır. İnsan zekâsının karakteristiği, bilgisayarsa algoritma olarak girilir. Bilgisayar bunu işleyerek insana yakın sonuçlar çıkarır. Bu işlemi yaptıkça da daha iyi sonuçlar elde eder.

El Falı ile Kaderinizi Öğrenebilirsiniz

Serçe Parmağınız Sırlarınızı Ele Veriyor

Baktırdığınız Fallar Neden Size Hep Uyuyor

 


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe