Spor Yaparken Tarzınızdan Ödün Vermeyin: En Şık Spor Sutyenleri


Sutyen

Sporla uğraşan kadınların en büyük sıkıntılarından biri de sürekli olarak kıyafetlerini düzeltmek zorunda kalmalarıdır. Spor sutyenleri kadınların yüksek aktiviteli sporlar yaparken bile kıyafetleri konusunda rahatsızlık hissetmemeleri için tasarlanmış oldukça kullanışlı çamaşırlardır.

Sutyen

Sporda kullanılan sutyenlerin özellikle nefes alabilen dokudaki kumaşlardan ve bedene uygun olacak şekilde hareket kısıtlamasına ve ağrılara sebep olmayacak şekilde seçilmesi gerekir. Spor kıyafetlerindeki rahatlığın haricinde şık olması da kadınlar için önemli bir ayrıntıdır. Aynı şekilde son yıllarda üretilmeye başlanan tasarım harikası sporcu sutyenleri de kadınların beğenerek kullandığı ürünlerdir.

Sporcu sutyenleri; siyah, renkli, desenli, fermuarlı, ince askılı, kalın askılı, tül detaylı, file detaylı ve ip detaylı olarak tasarlanmaktadır. Tüm bu çeşitler renkli ya da siyah taytlar, düz renk ya da rengarenk spor ayakkabılar, aynı renkten oluşan kombinler veya zıt renklerin uyumu gibi farklı yorumlarla oldukça hoş kombinler oluşturarak kullanılabilmektedir.

Spor Sütyeni Nasıl Olmalıdır?

Spor sutyenlerini seçerken göz önünde bulundurmanız gereken çeşitli ayrıntılar mevcuttur.

  • Bir sporcu sutyenini giydiğinizde göğüsleriniz hareket etmemelidir.
  • Sutyenin alt şeridi rahat olmalıdır, sıkmamalıdır.  
  • Yan ve üst kısımları üst bedeni sarmalıdır
  • Üst kısmında yapılmış olan dokuma sıkı olmalıdır
  • Askıları çok sıkı olmamalı rahat olmalı, omuz ve sırt bölgesinde gerginlik olmamalıdır.
  • Hareketleriniz kısıtlanmamalıdır.
  • Askı kalınlığı yaptığınız spora uygun olmalıdır. İnce askılı ya da ip detaylı modelleri yoga, plates gibi sporlarda tercih edebilirsiniz. Yüksek aktivite gerektiren koşu, fitness gibi sporlar için kalın askılı modelleri seçmeniz yararlıdır.
  • Aldığınız sutyen bedeninize uygun olmalıdır. Küçük göğüslü kadınlar A-B kup ölçüsündeki sutyenleri kullanmalıdır. Bu sutyenlerin sıkıştırma özelliği ve dolgulu görünüm veren bir yapısı bulunur. C-DD ölçüsü biraz daha büyük göğüslü kadınlar için uygundur. DDDD kup ölçüsündeki sutyenler büyük göğüslü kadınların rahatlıkla kullanabilecekler modellerdir. 
Sutyen

Sporcu Sutyeni Bakım ve Temizliği

Spor sutyenleri sıcak suda çabuk deforme olarak bozulacaktır bu nedenle ılık suda elde yıkanmalıdır. Elastik ve sentetik olan bu çamaşırlar kullanım sıklığına bağlı olarak çabuk bozulabilir ve bu da göğüslerinize zarar verecektir. Sağlığınız için altı ya da dokuz ayda bir değiştirilmelidir.

Sutyen

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.