Elektrikli Su Isıtıcısı (Kettle) Nasıl Temizlenir?


Elektrikli Su Isıtıcısı

Elektrikli su Isıtıcısı son yılların en popüler aletlerinden biri… Mutfakta hepimizin en büyük yardımcısı… Ancak çok da temizliğine dikkat edilmez, ihmal edilir. Peki elektrikli su ısıtıcısı ya da namıdiğer kettle nasıl temizlenir?

Elektrikli su ısıtıcısı düzenli olarak temizlenmezse, içinde biriken kireç aletin çabuk bozulmasına ya da geç kaynatmasına neden olur. Hatta içtiğiniz kahvenin tadını bile bozar. Bu yüzden su ısıtıcınıza iyi davranmakta fayda var 🙂

Şimdi size 2 yöntem önereceğiz:

 Elektrikli Su IsıtıcısıSİRKE İLE TEMİZLEME

Su ısıtıcınızı yarısına kadar su ile doldurun. Üzerine doldurduğunuz suyun 3/4’ü oranında sirke ekleyin. (Yani bardağın çeyreği boş kalacak. 2 bardak su doldurduysanız, çeyreği boş iki bardak sirke koyacaksınız). Su ısıtıcınızı açın ve kaynatın. Sirkeli karışımı aletin içinde 15 ila 20 dakika bekletin. Kullandıktan sonra sirkeli suyu dökün. Gerekirse süngerin sert tarafıyla ovun ve sirke tadından kurtulmak için en az 3-4 kez duru suyu kaynatıp dökün.

SİTRİK ASİT (LİMON TUZU) İLE TEMİZLEME

Su ısıtıcınızı yarıya kadar su doldurun ve kaynatın. Kaynatıktan sonra, kapatın ve suya 1 – 2 yemek kaşığı sitrik asit tozu (limon tuzu) ekleyin . Su ve sitrik asit karışımının su ısıtıcısında 15 ila 20 dakika bekletin, sonra dökün. Gerekirse süngerin sert tarafıyla ovun. Duru suyla birkaç kez kaynatın, boşaltın.

FİLTRESİNİ SIK SIK TEMİZLEYİN

Su ısıtıcınızın filtresi çıkabiliyorsa sık sık temizlemeyi unutmayın. Filtrede kireç birikmişse, birkaç dakika küçük bir sirke içerisinde ıslatın ve temizleyebilmek için bir süngerle ovun.
Elektrikli Su Isıtıcıları Temizleme

KİREÇ BİRİKMEMESİ İÇİN İPUÇLARI

Kullandıktan sonra su ısıtıcınızda kalan arta kalan suyu bırakmayın. Bu alışkanlık, içinde biriken kireci artırır. Arta kalan suyu boşaltın, için ya da çiçeklerinize dökün. Bu işlemi yapmak istemiyorsanı, ısıtıcınıza ihtiyacınız kadar su koyup kaynatın.
Elektrikli ısıtıcıyı asla suya batırmayın. Isıtma aparatları zarar görür.
Parlak, yeni görünümü korumak için su ısıtıcısının dışını haftada en az bir kez temizleyin.
Kullanım sıklığına bağlı olarak, birkaç ay içinde su ısıtıcınızın içini temizleyin. Sert su bulunan alanlarda, su ısıtıcısı temizliği daha sık yapılmalıdır.
Kireç birikmesini engellemek için damıtılmış su kullanın.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe