Deniz Anası ile İlgili Merak Edilen Her Şey


deniz anası

Denizlerde varlığını bilmediğimiz birçok deniz canlısı bulunmaktadır. Türkiye’de bunların sadece birkaçına rastlayabilirken okyanuslarda ismini bilmediğimiz sayısız canlı yaşamaktadır. Bu yazımızda Türkiye’de de çeşitlerine rastlanan deniz anasından bahsedeceğiz. Deniz anası ile ilgili bilmediğiniz her şeyi öğrenmeye hazırsanız anlatmaya başlıyoruz.

deniz anası

Deniz Anası Nedir?

Deniz anasının isminin aslında çok mitolojik bir anlamı bulunmaktadır. Fransızca’da méduse olarak geçer ve bu ismi de mitolojideki yılan başlı kadın Medusa’dan alır. Çoğunlukla vücutları kubbeli ve şemsiyeye benzemektedir. Ayrıca bu şemsiyeleri yüzme organı olarak da kullanırlar. Bu sayede yüzerken rahat bir şekilde ileri doğru hareket edebilirler.

Deniz analarının beyni bulunmamaktadır. Bu canlıların sinir sistemleri koku ve ışığı algılayacak şekilde gelişmiştir. Böylece denizdeki küçük canlıları tespit edip beslenirler. Vücutlarında hidrodinamik yoktur. Bundan dolayı yavaş bir şekilde yüzerler. Deniz analarının bazı türleri zehirlidir. Bu noktada ölmüş bir deniz anasına dokunsanız bile zehirlenebilirsiniz. Buna da deniz anası sokması denir.

deniz anası

Deniz Analarının Bilinmeyen Faydaları

Deniz anası dışarıdan bakıldığında faydası olmayan bir canlı gibi gözükse de aslında ekosistem için faydalıdır.

 1. Besin kaynağı: Deniz anası hem insanlar için hem de deniz canlıları için iyi bir besin kaynağıdır. Özellikle Çin, Japonya ve Vietnam’da çiftliklerde yetiştirilir ve dokunaçları ayıklanıp restoranlarda satılır. Aynı şekilde Batı Avrupa’da kraker ya da dondurma olarak da satılmaktadır.
 2. Bilime kazandırdığı yarar: Dışarıdan işlevi yokmuş gibi duran bu canlıların bilime yaptığı sayısız katkı bulunmaktadır. Kristal deniz anasından çıkan yeşil flüoreasan proteini adı verilen maddeyi özlerine ayırarak biyomedikal anlamda çığır açmışlardır.
 3. Ölümsüzlük: Deniz anaları kendilerini yenileyebilir. Nadir görülen bir türde ise yaşlanma tamamen tersine bile döndürülür. Bu da ölümsüz deniz anası olarak bilinir. Zarar gördüğü anda kendini bir top şekline sokarak yenilenir. Bununla ilgili araştırmalar hala gizliliğini koruyor.
 4. Dengeleyici olması: Çevre kirliliği okyanusları etkileyip balıklar azalmaya başlarsa deniz analarının sayıları artacaktır. Bunun sebebi deniz analarının kümeleşerek denizi temizliyor oluşudur.

Aslında deniz anaları bizim sandığımız kadar kötü ve korkunç canlılar değildir. Sadece çevreye ve sağlık alanına değil sanatçılara da ilham olmuşlardır. Bu yüzden bir akvaryumu ziyaret ettiğinizde deniz analarının bulunduğu alanda bir süre durun ve bu büyülü canlıların hareketlerini inceleyin.

deniz anası

Deniz Anası ile İlgili Bu Bilgiler Sizi Çok Şaşırtacak!

Hala deniz analarına karşı ön yargınız varsa sizin için konuları biraz daha ilgi çekici hale getirelim. Deniz anası ile ilgili vereceğimiz bu bilgiler sizi çok şaşırtacak.

 • Deniz analarının kemikleri bulunmamaktadır. Bu yüzden diğer canlılar gibi fosillerine pek rastlayamazsınız. Yapılan araştırmalara göre bu canlıların varlığı neredeyse 650 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Bu da demek oluyor ki deniz anaları dinozorlardan önce de vardı.
 • Deniz anaları balık sınıfına girmez. Dış görünüşünden de belli olduğu gibi bu canlılar omurgasızdır. Bilim adamları ise bu canlıları jelatinimsi zooplankton sınıfına koymaktadır.
 • İlk kısımda da bahsettiğimiz gibi bu canlıların beyni bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra deniz analarının %98’i sudan oluşur. Karaya çıktıklarında maksimum 1 saat içinde buharlaşabilirler. Ayrıca bu canlıların kalpleri de yoktur. Vücutları ince olduğu için solunumu difüzyon yoluyla yaparlar.
 • Bazı türlerin gözleri bulunmaktadır. Hatta bu görme olayı bazen oldukça karmaşık bir hal alabilir. Kutu deniz anası olarak geçen deniz anasının 24 tane gözü bulunmaktadır. Bu sayede dünyayı 360 derece görebilen nadir canlılardan biridir.
 • Kutu deniz anasının bir başka özelliği ise en zehirli deniz anası olmasıdır. Yetişkin bir insana değdiği anda kişi bir iki dakika içerisinde acıdan hayatını kaybedebilir. Bu bilginin tek iyi tarafı bilim adamlarının kutu deniz anası sokmasına karşı panzehir geliştirmiş olmasıdır.
 • Yapılan araştırmalara göre deniz analarının bir kısmı biz farkında olmadan nükleer reaktörlerin kapatılmasına sebep olmuştur. Aslında bu canlılar tamamen çevreyi kirleten insanlara karşı süper kahraman görevi görür.
 • Başka bir bilgi ise bu canlıların kendilerini klonlayabiliyor olmasıdır. Bir deniz anasını ortadan ikiye bölerseniz kendisini yenileyip iki yeni organizma olarak karşınıza çıkar.

Deniz anası dünyası aslında bizim sandığımızdan çok daha ilgi çekici ve sürprizlere açık bir dünyadır. Her bir bilgi bize yeni bir kapıyı aralar. Bu tür bilgilere daha fazla erişmek isterseniz yorumlarda buluşalım.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir