İtalya, Kız Kıza Bir Tatil İçin Gidilecek En Büyülü Yer


italya

Kız kıza yurtdışında bir tatil mi yapmak istiyorsunuz? Filmlerde gördüğünüz o büyülü ve her bir yanı tarih kokan sokakları canlı canlı görmek için yeni rotanızı İtalya. Bütün şehirler, keşfetmenizi bekleyen farklı hikayeler barındırıyor. Bu hikayelerin ise tek kahramanı sizsiniz! O zaman uçak biletinizi aldıysanız bugünkü yolculuğumuz İtalya’ya!

 

Antik Dönemden Günümüze Damga Vuran Roma

Kafanızı nereye çevirseniz ayrı bir tarihi yapı göreceğiniz Roma, aynı zamanda İtalya’nın başkentidir. Yıkılan Roma imparatorluğunun üzerine kurulmuş olan kent, bazı özellikleriyle İstanbul’u andırmaktadır. Gezilecek birçok yeri olduğu için tatilinizin her anını sıkılmadan geçirebilirsiniz. Roma’da gezebileceğiniz yerleri şu şeklide sıralayabiliriz:

 • Roma’da ilk gözünüze çarpan yapı hiç kuşkusuz ki Kolezyum olacaktır. Filmlerde yaşamları için mücadele eden gladyatörlerin savaştığı arenadır. Şanslıysanız içeri girebilirsiniz çünkü herkes bu güzel yeri görmek için uzun sıralar oluşturmaktadır.
 • Trevi Çeşmesi, İtalya’ya giden herkesin mutlaka bir fotoğrafının bulunduğu meşhur çeşmedir. Aşk çeşmesine gidenlerin meşhur ritüeli bozuk para atmaktır. Herkes bunun gerçek aşkı bulmak için yapıldığını düşünür. Oysaki asıl anlamı Roma’ya tekrar gelebilmektir. Bu ritüel için çeşmeye sırtınızı dönmeniz sol elinize bir bozuk para alıp sağ omzunuzun üstünden atmanızla gerçekleşir. Eğer para çeşmeye düşerse Roma’ya tekrar geleceğiniz anlamına gelir.
 • İspanyol merdivenleri, Roma’nın meşhur buluşma durağı olarak geçer. Ayrıca dünyanın en güzel sokak merdivenleri olarak da ün salmıştır.

italya

Bir Lagünün Üstüne Kurulmuş Şehir Venedik

Dünya’da eşine daha önce rastlanılmamış olan Venedik gören herkesi etkisi altına almayı başarıyor. Şehirde bulunan 180 tane ada birbirine kanal ve köprülerle bağlanmıştır. Venedik’te bulunan büyük kanal sayesinde şehri gondollarla gezebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Venedik’te Dükler sarayı, San Marco çan kulesi ve Ahlar köprüsünü görebilirsiniz.  Ahlar köprüsünün ismi şahit olduğu acılardan geliyor. Engizisyon mahkemesinin kararı sonucunda idam edilecek kişiler bu köprüden geçiriliyordu. İnsanlar köprüden geçen kişilere bakarak ah çektiği içinse isminin buradan geldiği sanılmaktadır.

italya

İtalya’nın En Renkli Şehri Napoli

Napoli, Vezüv dağının eteklerine kurulmuş olan çok renkli bir şehirdir. UNESCO tarafından eski şehir unvanına sahip olmuştur. Tarihsel özellikler bir yana yeme ve içmeye de önem vermektedirler. Çünkü Napoli pizzanın ana vatanıdır. Yediğiniz Napoliten pizzanın adı da bu şehirden gelir. Denize doğru inen yokuşlu sokaklar size masal dünyasının kapılarını aralayacak.

italya

Pamukkale Mi? Toskana Mı?

İtalya’nın bir şehri olan Toskana’da yer alan Saturnia kaplıcaları ülkemizde bulunan Pamukkale’nin ikizi gibidir. Bir efsaneye göre iki mitolojik tanrının iktidarlık için ettiği kavgada birbirlerine fırlattığı şimşekler sonucunda oluşmuştur. Saturnia kaplıcalarında dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Kısaca bunlardan bahsedelim.

 • Kaplıcaya gireceksiniz eğer mutlaka mücevherleriniz çıkarmalısınız. Sularda bulunan kükürt oranı sebebiyle gümüş eşyalarınız suyla temas ettiğinde kararacaktır.
 • Suyun içinde çok sayıda çakıl taşı bulunmaktadır. Bu durum canınızı yakabilir bu yüzden ayağınıza mutlaka bir deniz ayakkabısı giymelisiniz.
 • Suyun içinde kırmızı kurtlar göreceksiniz. Endişelenmeyin bu kurtlar tamamen zararsızdır ve size bir zarar vermez.

italya

İtalya’da Tatmanız Gereken Yemekler Nelerdir?

İtalya, yemekleriyle de dünyaya yayılmıştır. Bu lezzetleri tatmadan geri dönmek olmaz. Bu yüzden İtalya’nın meşhur yemekleri nelermiş bakalım.

 1. Pizza: İtalya denildiğinde akla gelen yemek tabii ki pizzadır. Her çeşit malzemenin koyulduğu pizza İtalya’nın sembolü halindedir.
 2. Lazanya: Garfield’ın en sevdiği yemeğin İtalya’dan çıktığını söylesek ne dersiniz? Evet, lazanya İtalya asıllı bir makarna çeşididir. Bizim yediğimiz kıymalı lazanyanın aksine İtalyan hakkı lazanyayı farklı çeşitlerde yapabilmektedir.
 3. Bruschetta: Bir atıştırmalıktır. İtalya’da eve gelen davetsiz misafirlere ekmeğin üzerine çeşitli malzemeler koyularak yapılır.
 4. Fettuccine: İster İtalya ister uluslararası bir restoranda karşılaşacağınız bu makarna krema ve mantardan oluşmaktadır.
 5. Tiramisu: Bu tatlı aslında İtalya’ya özgü bulunan bir peynirden yapılır. Bir restoranda yediğiniz İtalyan yemeklerinden sonra bir de İtalyan tatlısı yiyerek ziyafetinizi taçlandırabilirsiniz.

 

İtalya, o kadar büyük bir ülkedir ki her şehrinde bilinmeyen hazineler bulunmaktadır. Her bir detayı sizi kendine hayran bırakır. Ayrıca gezmediğiniz yerler içinse sizi mutlaka yeniden bekler. Sıcakkanlı insanlarıyla çok iyi bir ev sahibidir. Özellikle gezginler İtalya’yı gezmeden kendilerine gezgin dememektedir. Bu sebeple siz de vakit kaybetmeden kendinizi bu büyülü masala ortak edin.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir