Çocuklarla Evde Yapılacak Etkinlikler İle Anın Tadını Çıkartın


çocuklarla evde yapılacak aktiviteler

Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmelerini desteklemek için her gün aktif olmaları gerekir. Çocuklarla evde yapılacak etkinlikler onların küçük yaşta sağlıklı yaşam tarzına sahip olmalarını sağlar ve faydalarını hayatlarının geri kalanında ileriye taşıyacaktır.

çocuklarla evde yapılacak aktiviteler

Boş Zaman Etkinlikleri Çocuklara Ne Kazandırır?

Evde boş zaman faaliyetleri, çocuğun erken çocukluk eğitimine uyumunu teşvik etmenin etkili bir yoludur. Çünkü bunlar aracılığıyla çocuk, akranlar ve öğretmenler arasında etkili bir iletişim kuracaktır. Ayrıca, çocukların bilişsel, motor ve sosyal gelişimini güçlendirmek için normların, değerlerin ve öğrenmenin güçlendirilmesi de gereklidir. Bu noktada çocuklarla evde yapılacak etkinlikler size çeşitli yaratıcı fikirler verebilir.

Çocuklarla Evde Yapılacak Etkinlikler

Çocuklarla Evde Yapılacak Etkinlikler Motor Becerilerini Geliştirir

Çocukların sosyal, psikolojik ve motor becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Ev aktiviteleri her zaman gündemde yer almalıdır. Çocuklarla evde yapılacak etkinlikler sayesinde çocuklar, bu özel anları aileleri ile paylaşarak öğrenme avantajlarından faydalanabilir ve duygusal bağları güçlendirebilir.

Fiziksel Aktivitenin Çocuklara Faydası

 • Sağlıklı büyüme ve gelişme
 • Daha iyi özgüven
 • Daha güçlü kemikler, kaslar ve eklemler
 • Daha iyi duruş ve denge
 • Daha güçlü bir kalp
 • Daha sağlıklı bir kilo aralığı
 • Arkadaşlarla sosyal etkileşim
 • Eğlenirken yeni beceriler öğrenmek
 • Okul sırasında daha iyi odaklanma ve konsantrasyon

Ebeveynler, bir çocuğun her gün nasıl başlayacağı ve ne kadar aktiviteye ihtiyaç duyduğu konusunda destek sağlayabilir. Çocuklarla evde yapılacak etkinlikler onların, motive olmaları ve aktivitelerinden zevk almalarını sağlar. Bir etkinlik günlüğü tutmak, ilerlemelerini kaydetmelerine yardımcı olur. Başarılan her küçük adım için övgü ve ödüller onları motive etmeye yardımcı olabilir. Bu adımları izleyerek ayrıca çocuklarınızın ilerleyen yaşlarında disiplin sahibi ve özgüvenli bireyler olmalarına yardımcı olursunuz.

Çocuklarla Evde Yapılacak Etkinlikler

Her Aktivitede Yapılması Gerekenler;

 • Her aktivite seansının bir parçası olarak bir ısınma ve soğuma ekleyin
 • Aktivitelerden önce ve sonra su için ve aktiviteler sırasında su molaları verin.
 • Sıcak havalarda dışarıdayken güneş kremi, şapka ve güneş gözlüğü kullanın
 • Doğru boyutta koruyucu ekipman kullanın

Oyun Hamuru Neden Teşvik Edilmelidir?

Oyun hamurları ile oluşturacakları farklı renk ve şekiller onları mutlu etmek için iyi bir yöntemdir. Ayrıca onların el becerilerini geliştirmesine de yardımcı olacaktır. Çocuklarla evde yapılacak etkinlikler içinde en eğlenceli olanı oyun hamurları ile oynayıp onlara şekil vermektir.

Yaratıcılık: Çocuk zihnindeki düşünceleri hayal eder, yaratır ve gerçekleştirir, hayal gücünü keşfeder.

Motor Beceriler: Hamur ile oynadıklarında parmaklarında çeviklik, güç ve el becerisi kazandıkları için çocukların ince motor becerilerinin uyarılmasına yardımcı olur. Okuma yazma öğrenme zamanı geldiğinde bu çok önemli olacaktır.

Çocuklarla Evde Yapılacak Etkinlikler

Oranlar: Hamuru, nesnelerin farklı boyutlarına ve oranlarına göre şekil vermek, kabiliyetini geliştirmek için mükemmel bir araç olabilir.

Konsantrasyon: Oyun hamuruyla oynamak veya resim yapmak uzun zaman alır, bu da küçüklerin konsantrasyon gelişimi için önemli bir etkinliktir. Çocuklarla evde yapılacak etkinlikler içinde en yaygın olarak tercih edilen etkinliktir.

Gevşeme: Bu, eğlenirken aynı zamanda çocuğu gergin anlarında sakinleştirebilen bir aktivitedir. Bu nedenle, huzursuz veya hiperaktif çocuklar için şiddetle tavsiye edilir. Diğer aktivitelerden sonra oyun hamuruyla oynamak zihinlerini temizlemeye yardımcı olur.

Benlik Saygısı: Çocuklarla evde yapılacak etkinlikler arasında oyun hamuru, çocuğun benlik saygısını geliştirmeye yardımcı olabilir. İstedikleri şekilleri yaratmaya başladıklarında sahip oldukları kapasitenin farkına varırlar ve bu onları daha özgüvenli yapar.

çocuklarla evde yapılacak aktiviteler

Hikâye Anlatmak, Resim Çizmek

Duyusal ve dokunsal oyunlar, çocuklarla evde yapılacak aktiviteler içinde ev eğlenceli olanlardan biridir. Dokunarak veya koklayarak nesneleri tahmin etmek öğrenme güdülerini geliştirir.

Geri dönüştürülmüş malzemelerden yararlanın, gazete katlayın, pet şişeleri çiçeklere veya figürlere dönüştürün. Tek ayak üzerinde masa tenisi oynamak, karton bardaklar ve küçük bir top ile evde bowling oynamak gibi yaratıcılığını geliştirin.

Çocukların ev içi fiziksel aktiviteler yoluyla kazandıkları deneyimler, onların hayatta daha özgüvenli olmalarını sağlar. Uzun vadede güçlü sosyal ilişkiler kurmalarına yardımcı olabilir. Çocuklarınızı kapalı alanda oynamaya teşvik ederek yanlış bir şey yaptığınızı düşünüyorsanız bir kez daha düşünmelisiniz. Kapalı alanda yapılan fiziksel aktivitelerin sağladığı bu faydalar ile onlar için endişelenmenize gerek yok. Güvenli, emniyetli ve hava koşullarına dayanıklı bir oyun ortamı belirleyin ve çocuklarınızın bundan en iyi şekilde yararlanmasına izin verin!


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.