Adım Adım Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?


cilt bakımı

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için adım adım cilt bakımı uygulamalarına özen göstermeniz gerekir. Temiz bir cilt, sağlıklı bir uygulama ile mümkündür. Sabah, akşam cildimize zarar vermeyen ve hafif nemlendirici özelliğine sahip ürünler kullanmanız tavsiye edilir. Kir, toksinler ve çevreden gelen diğer etkenler cildimize büyük ölçüde zarar verir.

Adım adım cilt bakımı için kullanılan ürünler, yapılan temizlik kadar önemlidir. Yağlı ciltlere jel ya da köpük gibi ürünler, kuru ciltlere ise nemlendirici kremlerin kullanılması daha doğru olur. Cildimizi temizlemeden önce düzgün bir şekilde yıkamalı ve daha sonra iyice kurulamalıyız. Kurulama işlemi için havlu kullanılması önerilmez. Bunun yerine bir peçete yardımı ile iyice kurulamanız daha sağlıklı olur. Sonrasında doğru bir nemlendirici sürülmelidir.

adım adım cilt bakımı

Cildinizi temizledikten sonra cildiniz hassaslaşabilir. Bu nedenle cildinizi yatıştırmak için tonik kullanabilirsiniz. Tonik kullanımı, cildinizdeki gözenekleri açar ve siyah nokta oluşumunu engeller. Bunun için doğal gül suyu da kullanılabilir. Yağlı ciltler için olan tonikler, cildin yağ oranının azalması; kuru ciltler için olan ise nemlendirici etkisinde bulunur.

Akne, kızarıklık ve güneş yanıkları için yapılan peeling çok önemlidir. Evde bulunan birçok malzeme ile peeling uygulaması yapılabilir. Bu peeling uygulaması ile adım adım cilt bakımı yaparak, cildinizi ölü derilerden kurtarabilirsiniz.

ütülemeden ütülü gibi

Cilt Bakımı Yararları Nedir?

Kendi cildinize uygun olan ürünler ile adım adım cilt bakımı uygulamanızı yapmak büyük bir öneme sahiptir. Bu cilt bakım ürünlerini kullanarak sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Uygun nemlendirici ile cildinizi istediği hassasiyete kavuşturabilir vecildinize uygun tonik ürünleri kullanarak ihtiyacı olan yatıştırmayı sağlayabilirsiniz.

Kuru cildinize kullandığınız doğru ürünler, cildin kuruyup dökülmesine engel olur. Aktif şekilde akne oluşumuna sahip olan ciltler için ise yağ oranını azaltıp sağlıklı bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. Akne, yara, leke ve pürüzler cildin sağlığını ve görüntüsünü olumsuz etkiler. Bu durum herkesin psikolojisini kötü etkiler. Bu nedenle adım adım cilt bakımı uygulamalarına uymalıyız ve cildimizi ihmal etmemeliyiz.

ütülemeden ütülü gibi

Peeling Nedir?

Yapılan adım adım cilt bakımı uygulamalarında kullanılan peeling, önemli bir yere sahiptir. Ölü hücreyi deriden uzaklaştırma işlemidir. Peeling, çeşitli yöntemler ile yapıldığından dolayı yöntemlerin isimleri de farklılık gösterir. Bu yöntem cildin derinlemesine temizlemesinin yanı sıra cildi soymaya da yarar. Cildin kan dolaşımını hızlandırır ve daha sağlıklı bir görünüm oluşmasını sağlar.

Fiziksel peeling, fırça gibi sert ve aşındırıcı bir cisim yardımı ile manuel olan bir peeling yöntemidir. Doğal peeling, tamamen doğal malzemeler ile hazırlanan maske şeklinde peeling yöntemidir. Lazer peeling ise ölü derilerin lazer ışını ile ciltten uzaklaştırılması yöntemidir. Başarılı bir peeling uygulaması, cildin ölü deri hazırlayan tabakanın tamamen ortadan kaldırılması ile olur. Bu şekilde nemlendirici ürünler, cilde derinlemesine nüfuz eder ve tamamen sağlıklı ve taze bir görünüm ortaya çıkar.

ütülemeden ütülü gibi

 

Evde Peeling Yapma Önerileri

İçeriğini ve nasıl yapıldığını bilmediğimiz ürünleri bazen kullanmak istemeyiz. Bunun yerine, evimizde kendi yaptığımız ürünleri kullanmak; bizi daha rahat ve güvende hissettirebilir.

Evde peeling yapmak için meyve, sebze ve bitkilerden yararlanabiliriz. Biz yaş aldıkça, cildimiz de bizimle birlikte yaşlanır. Aynı oranda cildimizdeki yenilenme hızı da azalır. Bu durumu peeling ile düzenli bir hale getirebilirsiniz.

Güzel ve yumuşak bir cilde sahip olmak için, evinizde hazırlayacağınız doğal ürünleri tercih edebilirsiniz. Hem içeriğini bildiğiniz hem de alerjik reaksiyon olmaması açısından bildiğiniz bir ürünü kullanmış olursunuz.

ütülemeden ütülü gibi

Tonik Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Tonik, cilt bakımı için üretilen özel losyon ürünleridir. Bu losyonun içerisinde cildi temizleyen, kirleri arındıran ve besleyen özelliklere sahip elementler bulunur. En önemli olan özelliği antiseptik içeriyor olmasıdır. Tonikler, cildi temizler, arındırır ve gün boyu cildinize yapışan tüm kiri temizlemeyi sağlar. Gözenekleri tertemiz yapma gibi bir amacı bulunur. Uygun cilt tipine göre üretilen bu losyon, temiz ve ferah bir görünüm oluşturur.

Kuru ciltler için üretilen tonik ürünler, cildin nemlendirilmesini sağlar. Yağlı ciltlerde ise yağın azalmasını ve aknenin artmasını engellemesi amaçlanır. Tüm cilt tiplerine uygun olan tonikler, cilde derin bir nemlilik kazandırır ve jel olan ürün; ciltte losyon haline gelir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.