Haydi Kendi Şampuanını Kendin Yap!


Kendi Şampuanını Kendin Yap

Şampuanlardaki katkı maddelerinin cilde zararlı olduğu kanıtlandı. O zaman ne duruyoruz, haydi kendi şampuanımız yapalım!

Şampuanların içerdiği kimyasallar sağlığımıza zarar veriyor. Saçlarımızı parlatıyor ama cildimizi kurutuyor. İçerdiği kanserojenler tehlike saçıyor. Artığı doğayı kirletiyor. O zaman tek çare organik şampuan almak ya da evde kendi şampuanını yapmak.

Evde yapılan şampuanlar da market şampuanlarının aksine ilk başta mucize etkiler göstermiyor ama sonraları, saçın şampuana alışmasıyla hem eskisinden daha güzel görünüyor, hem de cildimize zarar vermediği için uzun vadede sağlığımızı olumlu etkiliyor.

SAÇ TİPLERİNE GÖRE EKLENECEK YAĞLAR (İSTEĞE BAĞLI)

Peki evdeki malzemeleri kullanarak nasıl şampuan yaparız?

Ancak size önce saç tipinize göre evde yaptığınız şampuana ekleyebileceğiniz yağları yazalım. Bu yağları tamamen isteğe bağlı olarak ekleyebilirsiniz. Eklemeseniz de olur.

  • Saçın beslenmesi için: 1 yemek kaşığı hint yağı, 2-3 ampul B vitamini (eczanelerden alabilirsiniz)
  • Saç dökülmesi için: 20 damla çam terebentin yağı, ısırgan otu yağı, biberiye yağı, menekşe yağı veya lavanta yağı,
  • Yağlı saçlar için: 20 çay ağacı yağı, damla limon yağı, adaçayı yağı, çam terebentin yağı veya portakal yağı,
  • Kuru saçlar için: 1 yemek kaşığı argan yağı, tatlı badem yağı, natürel sızma zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı veya jojoba yağı,
  • Normal saçlar için: 20 damla lavanta yağı, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı veya 10 damla limon yağı,
  • Kepek sorunu için: 20 damla nane yağı, okaliptüs yağı, lavanta yağı veya biberiye yağı
  • Saç derisinin ferahlaması için: 2 yemek kaşığı aloe vera jeli.

Gelelim tarife;

EVDE 2 MALZEME İLE KENDİ ŞAMPUANINI KENDİN YAP

Kendi Şampuanını Kendin Yap

Gerekli Malzeme

50 gram karbonat (ya da kabartma tozu)
250 ml yeşil çay
4 damla istediğiniz bir yağ (katmasanız da olur)

Nasıl Yapılır?

Önce yeşil çayı sıcak suda 5 dakika demleyin. Çay yapraklarını içinden aldıktan sonra içine karbonatı atın. Soğuyunca da içine istediğiniz yağı ekleyin. Bir şişeye doldurup iyice çalkalayın. Şampuanı ıslak saçlar üzerinde cömertçe yayın. Saçınız köpürmeyecek ancak tertemiz olacak.

Daha sonra saçınızı saç kremi yerine elma sirkesi ile durulayın. Bunun için 500 ml. suya yarım bardak elma sirkesi dökerek durulama suyunuzu hazırlayabilirsiniz. Saçınız ipeksi, pürüzsüz ve parlak hale gelecek.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.