Yüzdeki Şişliği Azaltmak İçin Yapmanız Gereken 8 Şey


Yüzdeki Şişliği Azaltmak

Bugün bu yazımızda, sabahları çok uyuduğunuz zaman, deli gibi ağladığınızda ya da başka sebeplerden dolayı oluşan yüzdeki şişliği azaltmak için neler yapılabilir onlardan bahsedeceğiz.

Ağlamakta, çok fazla uyumakta tamamen insanlık hali ve bu durumlar herkesin başına gelebilir. Fakat bu durumların akabinde şişmiş bir yüzle karşılaşmak çok can sıkıcı. Güne şiş bir yüzle devam etmemek için neler yapabiliriz? Bu şişliklerden nasıl kurtulabiliriz?

Yüz şişliğini azaltabilecek 8 yöntemle karışınızdayız.

Yüzdeki Şişliği Azaltmak

1. Soğuk Duş Alın!

Yüzdeki şişliği azaltmak için sıcak duş yerine soğuk duş almalısınız. Çünkü sıcak su yüzdeki sıvı akışını artırır ve daha fazla şişkinliği sebebiyet verir. Uzmanların genel tavsiyesi soğuk bir duştur.

Yüzdeki Şişliği Azaltmak

2. Potasyum ve Sodyum Tüketin!

Vücudunuza tuzla birlikte çok fazla sodyum aldığınız zaman böbrekleriniz dengeyi koruyabilmek için aynı oranda su kullanır. Bu durumda da vücuttaki şişkinlik artar. Vücudunuzda ve yüzünüzde ödem oluşmaması için fazla tuz tüketimine son vermelisiniz. Eğer buna son veremiyorsanız yanında potasyum bakımından zengin yiyeceklerde tüketmelisiniz. Ancak bu şekilde denge korunur.

Yüzdeki Şişliği Azaltmak

3. İçerisinde K Vitamini Bulunan Kremler Kullanın!

K vitamini cildin iyileşmesine yardımcı olan vitaminler arasında bulunur. Bu sebeple tıbbi cilt bakım ürünlerinin içerisinde bulunmaktadır. Kızarıklığı ve şişkinliği azaltıcı özellikleri vardır. Bu özelliklerinden dolayı göz kremlerinde de kullanılmak üzere tercih edilen bir vitamin türüdür.

Sizlerde yüzdeki şişliği azaltmak için K vitamini içeren yüz kremlerini kullanabilirsiniz. Bu sayede ekstra işlemler yapmaz ya da fazla çaba göstermezsiniz.

Yüzdeki Şişliği Azaltmak

4. Lenf Masajı Yapın

Kısıtlı vakitten dolayı yüzünüzde oluşan şişlerin hemen inmesini istiyorsanız eğer, yapmanız gereken şey yüzdeki kan akışını hızlandırmaktır. Bunun için:

  • Kollarınızı çapraz yapın ve parmaklarınızı boynunuza koyun. 2 parmağınızı boyun başlangıcından yanlara doğru yerleştirmelisiniz.
  • Ardından parmaklarınızı boynunuzdan aşağı kaydırarak masaj yapın, masaj yaparken boynunuza hafif baskı uygulayabilirsiniz. Bu hareketi 10 kez tekrarlamalısınız.
  • Daha sonra 2 parmağınızı göğsünüzün ortasına yerleştirin. Parmaklarınızı göğsünüzün yanlarına doğru kaydırma hareketi yaparak masaj yapmaya başlayın. Bu hareketi de en az 10 kez yapmalısınız.

Bu masaj sayesinde kan akışınız hızlanacak ve şişlikleriniz en kısa sürede inecektir. Yüzdeki şişliği azaltmak için bu masajı düzenli olarak yapabilirsiniz.

Yüzdeki Şişliği Azaltmak

5. Yüzünüzü Duşta Yıkamayın!

Sabah uyanır uyanmaz duş alan bir insansanız yüzünüze dikkat etmelisiniz. Hele de sıcak bir duş alıyorsanız. Uzmanlarında söylediği gibi, yüzdeki şişliği azaltmak istiyorsanız, sıcak sudan uzak durmalısınız. Duştan çıktıktan sonra yüzünüzü lavaboda soğuk suyla yıkarsanız, daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Yüzdeki Şişliği Azaltmak

6. Protein Alımını Artırın!

Düşük proteinli beslenme alışkanlığınız varsa eğer buna acilen son vermelisiniz. Hem sağlığınız için hem de bedeniniz için oldukça yanlış bir beslenme çeşididir.

Düşük proteinli beslenme biçimi yüzünüzün daha fazla şişmesine sebep olabilir. Çünkü protein eksikliği yaşandığı durumlarda kan damarlarında bulunan sıvı hücrelere sızabilir. Bu durumda vücutta ödem oluşmasına sebebiyet verir. Bunun dışında sürekli veya düzenli alkol kullanmakta vücudun şişmesine neden olan sebeplerden biridir.

Yüzdeki şişliği azaltmak için beslenmenize bir hayli dikkat etmelisiniz. Güzel bir yüzünüz olsun istiyorsanız alkol almayı acilen bırakmalı ve protein ağırlıklı beslenmeye başlamalısınız.

Yüzdeki Şişliği Azaltmak

7. Tiroit Bezinizi Kontrol Ettirin!

Tiroit bezinin fonksiyonlarının bozulması durumda vücut size hemen sinyal verir. Peki nasıl sinyaller verir? Bu gibi durumun genel belirtileri hızlı kilo alımı, aşırı derecede yorgunluk, kabızlık ve ödemdir. Eğer bu sıkıntılarla karşı karşıyaysanız en kısa sürede bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Tiroit bezi, yüzünüzün şişliği bir yana sağlığınız açısından da oldukça önemli bir konudur.

 

Yüzdeki Şişliği Azaltmak

8. Hormonal Değişimlere Dikkat Edin!

Tiroit bezinde olduğu gibi diğer hormonların dengesiz değişiminde vücut size sinyaller vermeye başlar. Bu sebeple vücudunuzu dinlemeyi iyi bilmelisiniz. Mesela östrojen dengesizliğinde ciltte şişme, mor çatlaklar ve hiperpigmentasyon belirlileri ortaya çıkar.

Ne yaparsanız yapın yüzünüzdeki şişlikler geçmiyor ya da başka sıkıntılarınız da meydana çıkıyorsa hormonel değişimlere dikkat etmeli ve bir doktora görünmelisiniz. Çünkü bu değişimler ciddi sağlık sıkıntılarına sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda erken tanının ne kadar önemli olduğunu sakın unutmayın.

Yüzdeki şişliği azaltmak için az önce bahsettiğimiz maddeleri deneyebilirsiniz. Kendi sıkıntınıza uyan bir çözüm yönteminin bahsettiklerimiz arasında yer alması da oldukça yüksek bir ihtimal.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.