Yalnız Olma Kılavuzu: 10 Basit Adımla Tek Başına Mutlu Olmak


Yalnız Olma Kılavuzu

İnsanlarla fazla vakit geçirmeyi sevmiyor ve yalnız başınayken de ne yapacağını bilemeyenler için yalnız olma kılavuzu hazırlıyoruz. Yalnız olmak veya yalnız başına vakit geçirmek sandığınız kadar zor değil.

Peki yalnızken nasıl kaliteli vakit geçiririz? Yalnızken mutlu olabilir miyiz?

Yalnız Olma Kılavuzu

1.   Takıntılarınızdan Kurtulun!

Yalnız olma kılavuzu listesinin başlarında yer alabilecek kurallardan birisi takıntılarınızdan kurtulmanız gerektiğidir. Takıntılı kişilik yapısına sahip kişilerin insan içinde bile mutlu olması zorken tek başlarına kaldıkları zaman neler olabileceğini siz düşünün artık.

Takıntı insanın kendisine olan güvenini azaltır. Kendine güvenemeyen insanın mutlu olması da pek mümkün değildir. Ne olursanız olun kendinize güvenmelisiniz.

Yalnız Olma Kılavuzu

2.   Tembellikten Uzak Durun!

Tembelliğin mutluluğunuzu ne kadar etkilediğinin farkında mısınız? Bir düşünün! Hareket halindeyken mi daha mutlu ve huzurlusunuz? Yoksa gün boyu hiçbir şey yapmadan yatarken mi?

“Yalnızım yatmak dışında yapacak hiçbir şeyim yok.” bahanesinin arkasına sığınmayı bırakmalısınız. Düşünmeye başladığınız zaman bile yalnızken yapabilecek çok şey bulabilirsiniz. Önemli olan ilk adımı atabilmektir.

Yalnız Olma Kılavuzu

3.   Seni İyi Hissettirebilecek Aktiviteler Yap!

Seni iyi hissettirebilecek aktiviteler yapmak, yalnız olma kılavuzu içerisinde yer alan başlıklardan biridir. Sevdiğiniz şeylere tekrar zaman ayırmanın zamanı geldi de geçiyor. En sevdiğin hobinle uğraşabilirsin.

Yürüyüş yaparak zihnini ve ciğerlerini temizleyebilirsin. Kitap okumaktan zevk alıyorsan, kendine hoş bir ortam yaratıp keyifle kitabını okuyabilirsin. Film izlemekten keyif alıyorsan, kendin için film festivali düzenleyebilirsin. Sportif aktiviteler yaparak bedenini ve kendini geliştirebilirsin. Basketbol, hafif koşu, golf, yüzme ve benzeri sporlar yalnızken de oldukça keyifle yapılabilecek sporlar arasındadır.

Yalnız Olma Kılavuzu

4.   Gelecek Planları Yapın

“Gelecekte nerede olmak istiyorum?”Sorusunu kendinize sorun. Bu soruya hemen cevap vermek zorunda değilsiniz. Üzerinde düşünün. Kim olduğunuzu ve neler yapabileceğinizi keşfedin. 5 veya 10 yıl sonra kendinizi nerede gördüğünüzü hayal edin. Karar verebilir noktaya geldiğiniz zaman plan yapın.

Hayatınızı adım adım planlayabilir ve büyük hedeflerinize bu şekilde ulaşabilirsiniz. Sadece bu adımla bile tek başınıza nasıl vakit geçirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Dolayısıyla bu adım yalnız olma kılavuzu listesinde birinciliğe oynayabilir. Keşiflerle ve planlarla dolu bu adımın keyfini çıkarmanızı öneririz.

Yalnız Olma Kılavuzu

5.   Kendi Başınıza Çıkacağınız Geziler Planlayın!

Yalnız gezi planları hazırlayın. Hiç gitmediğiniz görmediğiniz yerleri keşfetmek için yola koyulun. Festivalleri takip edin ve onlara katılın. Nerenin nesi meşhurmuş onları araştırın ve o ürünleri kendi şehrinde görmeye gidin. Farklı şehirlerde bulunmak farklı insanlara denk gelmek demektir. Ayrıca bu size yalnızlığınızı unutturacaktır. Yalnız olma kılavuzu, size illa hep yalnız olacaksınız demiyor. Farklı kişilerle tanışmak size farkındalık katabilir, yeni şeyler keşfetmenizi sağlayabilir.

Yalnız Olma Kılavuzu

6.   Yeni Hobiler Edinin!

Sürekli aynı şeyleri yapmaktan sıkıldıysanız yeni şeyler yapmayı deneyin. Hep kitap okuyor ve bu durum artık canınızı sıkıyorsa farklı alanlardaki dergilere veya karikatürlere yönelebilirsiniz.

Yeni bir müzik aleti çalmayı öğrenebilirsiniz. Farklı bir spor dalına yönelebilirsiniz. Yeni bir dil öğrenme macerasına girebilirsiniz. Bu şekilde hem yalnız vakit geçirmeyi öğrenir hem de kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yalnız Olma Kılavuzu

7.   Doğa ile İç İçe Olun!

Yalnız olma kılavuzu size doğa ile iç içe olmanızı tavsiye ediyor. Yürüyüş yapmak için ormana gidebilir, bahçenize çiçek veya bitkiler ekebilirsiniz. Doğa size uğraşmanız için birçok seçenek sunabilir. Yapmanız gereken tek şey dışarı çıkıp keşfetmek.

Yalnız Olma Kılavuzu

8.   Spor veya Egzersiz Yapın!

Ruh ve beden sağlığınız için evde veya dışarda spor yapabilirsiniz. Bu sayede kendinize olan saygınızı da kaybetmemiş olursunuz. Çünkü bedenini beğenmeyen insan kendisine olan saygısını kaybeder ve bu durumda mutsuzluğa yol açar. Ayrıca egzersiz yapmanın endorfin hormonunu daha çok salgılanmasını sağlar. Görüldüğü üzere spor yapmanın birden fazla yararı var.

Yalnız Olma Kılavuzu

9.   Kendinize Zaman Ayırın!

Arada sırada kendinizle yalnız kalıp, neye ihtiyacınız olduğunu öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken şey kendinizi dinlemektir. Kendinizi dinlemediğiniz sürece sorunu bulamaz ve mutlu olabilmek için çözüm üretemeyebilirsiniz.

Yalnız Olma Kılavuzu

10. Kıyaslama Yapmayın!

Yalnız olma kılavuzu size kıyas yapmamanız gerektiğini bastırarak söylüyor. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak sizi aşağı çeker. Çünkü herkes birbirinden farklıdır. Herkesin yetenekleri, sıkıntıları, hayatı aynı olmak zorunda değil. Bu sebeple başkaları ile kıyaslamak yerine kendinizi geçmiş ve şimdiki halinizle kıyaslamalısınız. Kendinize “Eskiden neydim, şimdi ne oldum?” sorusunu sorun.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.