Seksekten Miskete 7 Unutulmaz: Eskiden Oynanan Çocuk Oyunları


Eskiden Oynanan Çocuk Oyunları

Etrafınızı biraz incelerseniz eğer, günümüz çocuklarının eskiden oynanan çocuk oyunları hakkında en ufak bir fikri bile olmadığını fark edeceksiniz. Eskiden oynadığımız çocuk oyunlarını yeni nesle aktarmak biraz zor olabilir. Bu aktarımın en iyi yöntemi ise oyunlar hakkında konuşmaktır diye düşünüyorum.

Peki eskiden oynadığımız o harika oyunlar nelerdi? Hadi biraz çocukluğumuza dönelim.

Eskiden Oynanan Çocuk Oyunları

1. İstop

Eskiden oynanan çocuk oyunları arasında bulunan ve oldukça zevkli olan istop oldukça basit bir oyundur. Kalabalık bir arkadaş grubunuz ve bir de topunuz varsa ne duruyorsunuz hadi istop oynamaya.

Oyun, rastgele seçtiğiniz bir arkadaşınızın başka bir arkadaşının ismini haykırarak topu fırlatması ile başlar. İsmi söylenen kişi topu yere değmeden yakalamaya çalışır. Eğer topu yakalarsa bir isim söyleyerek topu tekrar fırlatır. Fakat topu yakalayamazsa ona geçmiş olsun. Çünkü kendisi artık ebedir. Ebe topu yakalayana kadar diğer çocuklar ondan olabildiğince uzağa kaçmaya çalışır. Ebe topu yakaladığı zaman “İSTOP” diye bağırmalıdır. Kaçan çocuklar ancak bu şekilde oldukları yerde dururlar. Daha sonra ebe bir renk söyler ve arkadaşlarını kovalamaya başlar. Söylenen rengi bulup tutan çocuklar ebenin radarından kurtulur. Rengi tutamayan çocuklara geçmiş olsun. Ebeden kaçabildikleri kadar kaçmaya çalışırlar. Ebenin topla vurduğu kişi artık yeni ebe olur.

Eskiden Oynanan Çocuk Oyunları

2. Körebe

Oynaması aşırı zevkli olan körebe de eskiden oynanan çocuk oyunları arasında yer alır. Kalabalık bir grupla oynanınca daha eğlenceli hale gelen bu oyun için bir ebeye ihtiyaç vardır. Ebeyi nasıl belirleyeceğiniz size kalmış bir durum.

Ebenin gözleri sıkıca bağlanır. Hiçbir şey görmediğinden emin olun. Oyuna hile girsin istemeyiz. Gözü bağlanan ebeyi kendi etrafında birkaç kez döndürün. Döndürün ki kafası karışsın ve kim neredeydi karar veremesin. Siz ebenin etrafında deli gibi eğlenirken bırakın o da kaçışanları bulmaya çalışsın.

Eskiden Oynanan Çocuk Oyunları

3. Çeşit Çeşit Oyunları ile Misket

Zamanında misketinizin olması misket oynamaktan daha kıymetli bir şeydi. Çünkü miskete verilen değerin bu zamana kadar başka bir şeye verildiğini ben görmedim.

Eskiden oynanan çocuk oyunları içerisinde misket en sevileniydi. Çünkü elinizdeki misketlerle ne isterseniz oynayabilirsiniz. Kendi kurallarınızı koyabileceğiniz oyunlar bile üretebilirsiniz. Misket oynamanın şöyle bir üzücü yanı var ki; oyunu kaybedenince elinizdeki misketleri de kaybediyorsunuz. Bu da misket oynamanın cilvesi.

Genelde oynanan misket oyunları ise çukur, tumba karış, şap, cımbız ve üçgendir. Her oyunun kendine has tarzı vardır. Kuralları da birbirinden farklıdır.

Eskiden Oynanan Çocuk Oyunları

4. Yakar Top

Ortada sıçan adıyla da bilinen yakar top eskiden oynanan çocuk oyunları listesinde üst sıralardadır. Oynaması zevkli olduğu kadar hırslıdır da. İki grup halinde oynanan oyunda, adında da belli olacağı üzerine, bir adet topa ihtiyaç vardır.

Gruplardan biri ortada toptan kaçmaya çalışırken diğeri onları vurmaya çalışır. Ortadaki grup gelen top yere değmeden yakalarsa bir can kazanmış olur. Kenardan vurmaya çalışan grup ise ortadaki herkesi vurmalıdır. Ortada bir kişi kalır ve kalan kişi bir kez vurulduktan sonra 21 kez saydırma yapar. Eğer bu saydırma sırasında kişi hiç vurulmazsa oyunu ortadaki grup kazanır ve ortada kalmaya devam eder. Eğer vurulursa oyun yakan tarafın olur ve ortada olma hakkı onlara geçer.

Eskiden Oynanan Çocuk Oyunları

5. Önüm, Arkam, Sağım, Solum, Sobe, Saklanmayan Ebe! 

Yine kalabalık bir grupla oynanınca oldukça zevkli hale gelen saklambaç oyunu da eskiden oynanan çocuk oyunları arasında bulunur.

Grup içerisinde bir tekerleme ile ebe belirlenir. Ebe belirlenen bir duvarda yüzünü ve gözlerini sıkıca kapatarak saymaya başlar. Geri kalanlarda bu süre zarfında saklanır. Ebe saymayı bitirince saklananları bulup ebelemeye çalışır. Saklananlarda ebeden önce onu ebelemeyi hedeflerler.

Eskiden Oynanan Çocuk Oyunları

6. Seksek

Eskiden oynanan çocuk oyunları listesinde yer alan seksek yere çizilip oynanan bir oyundur. Birden sekize kadar sayılar içeren kareler çizilir ve tek ayak üstünde gidip gelmeye çalışır. Oynaması oldukça zevkli olan sekseğin artık hiçbir sokakta çizili olmadığını fark ettiniz mi?

Eskiden Oynanan Çocuk Oyunları

7. Eski Minder

Kalabalık bir grupla oynanan eski minder oyununda gönüllü bir kişi ortaya geçer ve kalanlar onun etrafında daire olur. Oyuna öz bir tekerleme ile ortadaki kişinin etrafında dönerler. Tekerleme bittikten sonra gönüllünün seçeceği konu ile ilgili pozlar verilir. Gönüllü en beğendiği kişiyi ortaya geçirir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.