Yaşlanma Karşıtı Doğal Maskeler İle Kırışıklıklara Elveda Deyin!


Yaşlanma Karşıtı Doğal Maskeler

Günler geçiyor ve her yıl, bir yaş daha alıyoruz. Bu yüzden yaşlanma karşıtı doğal maskeler ile yeni yaşınızı daha keyifli geçirebilirsiniz. Her yeni yaşımızda değişiyoruz: Yeni kararlar alıyor, yeni bakış açıları kazanıyor ve yeni hobiler ediniyoruz. Ancak değişen tek şey, karakterimiz olmuyor. Büyüyoruz ve her birimiz en nihayetinde yaşlanıyoruz. Bu doğal sürecin önüne geçmek mümkün olmasa da, yaşlılığın belirtilerini en çok hisseden cildimizden bu izleri silmenin bir yolu var!

Yaşlanma Karşıtı Doğal Maskeler

Hanımlar, hepimiz yaş alıyoruz fakat bu, yaşlanmak zorunda olduğumuz anlamına gelmiyor. Bilim insanları yaşlılığı engellemenin formülünü henüz bulamamış olsalar da, onu geciktirmenin pek çok yolu olduğunu kabul ediyorlar. Bunun en kolay yolu ise yaşlanma karşıtı doğal maskeler!

Piyasada satılmakta olan birbirinden farklı pek çok maske var, evet. Fakat çoğu, dermatologlar tarafından onaylanmış bile değil. Doğal olarak çoğumuz, onu güzelleştirmek isterken, zararlı kimyasallar yüzünden cildimizin olduğundan daha kötü bir hale gelmesinden korkuyoruz. Hem bu korkularınızdan uzaklaştırmak, hem de cildinizdeki kırışıklıklardan kurtarmak için size bu yazımızda 4 farklı maske tarifi veriyoruz. Söylemeden geçmeyelim: Her maskeden önce yüzünüzü iyice yıkayarak temizlemeyi unutmayın.

Yaşlanma Karşıtı Doğal Maskeler

İşte içerik okumanıza gerek olmadan, evinizde kendi kendinize yapabileceğiniz yaşlanma karşıtı doğal maskeler!

1.     Yumurta Maskesi

İlk maske tarifimiz en güvenilir kaynaktan geliyor: Yumurta! Yumurta beyazı, yüzünüzdeki yağ ve ölü hücre kalıntılarını temizler ve içeriğindeki kolajen sayesinde kırışıklıklarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Bu sebeple yaşlanma karşıtı doğal maskeler içerisinde kullanımı oldukça yaygındır.

Yumurta maskesi için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • 1 yumurta beyazı
  • 1 tatlı kaşığı limon
  • 1 tatlı kaşığı bal

Yumurta maskesinin hazırlanışı oldukça basit. 1 adet yumurtayı sarısı ve beyazı ayrı olacak şekilde kırıyoruz ve yumurta akını ayırdığınız kasenin içine bal ve limonu ekleyerek elementleri kasenin içerisinde homojen olacak şekilde karıştırıyoruz. Hepsi bu kadar! Karışımı göz çevreniz haricinde yüzünüzün her yerine uygulayın ve 15 ile 20 dakika arası bir süre boyunca bekletin. Ardından yüzünüzü güzelce yıkayın.

yaşlanma karşıtı doğal maskeler

2.     Salatalık Maskesi

Kırışıklıkların en büyük düşmanlarından biri olan salatalık, nemlendirici özelliği ile cildinizi ferahlatır ve yeniler. Bu yüzden yaşlanma karşıtı doğal maskeler arasında sıklıkla kullanılan bir malzemedir.

Salatalık maskesinin yapımında kullanılacak malzemeler ise şunlardır:

  • 1 adet salatalık
  • 1 yumurta beyazı
  • 1 yemek kaşığı limon

Salatalığı rendeleyin ve ayrı bir kasede sarısından ayırdığınız yumurta akı ile limonu, rendelediğiniz salatalığın içerisine ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra karışımı göz çevreniz haricinde bütün yüzünüze sürün. Karışımı yüzünüzde 20 dakika boyunca tuttuktan sonra yüzünüzü bol su ile durulayın.

Yüzünüzün şiş olduğunu düşündüğünüz zamanlarda, yine ince ve yuvarlak halkalar halinde doğradığınız salatalıkları göz kapaklarınızın üzerine ve yüzünüzün geri kalan bölgelerine yerleştirip 20 dakika boyunca bekletmeniz, şişliğin inmesi ve rahatlamanız için faydalı olacaktır.

yaşlanma karşıtı doğal maskeler

3.     Aloe Vera Maskesi

Sıra, yaşlanma karşıtı doğal maskeler içerisinde belki de en yararlı olan üründe: Aloe Vera!

Sayısız yararları olması ile bilinen Aloe Vera’nın bir diğer faydası da içeriğindeki minerallerle cildi yenilemesi ve kırışıklıkları yok etmesidir. Aloe Vera maskesi için yapmanız gereken tek şey, bir Aloe Vera yaprağı içerisindeki sıvıyı göz çevreniz de dahil, bütün yüzünüze masaj yaparak uygulamak. İsteğe bağlı olarak sıvının içerisine birkaç damla limon suyu da ilave edebilirsiniz.

Evinde Aloe Vera bitkisi olmayanlar ya da bitki yetiştirmeyi tercih etmeyenler üzülmesinler çünkü Aloe Vera jelinin ülkemizdeki mağazalarda bulunma sıklığı özellikle son yıllar içerisinde oldukça arttı. Ancak aldığınız jelin olabildiğince saf Aloe Vera’dan oluştuğundan emin olun. Yine kimyasallara karışmak istemeyiz, öyle değil mi?

yaşlanma karşıtı doğal maskeler

4.     Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Son yıllarda ülkemizde kullanma sıklığı artan ve bu sebeple de bulunması kolay olan bir başka ürün ise hindistan cevizi yağı. Hindistan cevizi yağı, cilt üzerine uygulandığında cildi onarma etkisine sahiptir. Yapısı sayesinde, cildiniz tarafından emildiğinde cildinizin yumuşamasını sağlar ve yüzünüzdeki çizgileri ortadan kaldırır.

Hindistan cevizi yağı maskesinin yapımında üç malzeme kullanılmaktadır:

  • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı limon

Bu malzemeleri homojen bir kıvam alana dek karıştırın ve 15 dakika boyunca yüzünüzde tuttuktan sonra bol su ile yüzünüzü durulayın.

İşte yaşlanma karşıtı doğal maskeler. Artık yaş aldığınız için üzülmenize gerek yok çünkü kırışıklıklarınızla nasıl savaşacağınızı biliyorsunuz!


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.