Umay İsminin Anlamı Nedir?


Umay İsminin Anlamı Nedir?
Umay İsminin Anlamı Nedir?

Çocuklara verilen adların dikkatli seçilmesi gerekir. Birçok ebeveyn ismin çocuğun karakterine etki ettiğini bilerek isimlerini ona göre belirlemektedirler. Çok eski yıllardan günümüze kadar gelen isimlerden biri de Umay olarak belirtilir. Peki, Umay isminin anlamı nedir? Umay, Türkçe kökenli isimlerden biridir. Genellikle kız çocuklarının adlarında tercih edilir. Eski dönemlere uzanan tarihsel süreci ismin değerini artıran bir durumdur. Çok eski Türk toplumlarında tercih edilen isimlerden biridir.

Türk Dil Kurumunun anlamını paylaştığı isimlerdendir. Detaylara inilip araştırıldığı takdirde Umay adının anlamlarına ulaşabiliyoruz. Umay’ın bilinen ilk anlamı ‘devlet kuşu’ olarak ifade edilir. Bu nedenle beğenilen ve çokça tercih edilen, kız çocuklara verilen adlardan biridir.

Umay Ne Anlama Gelmektedir?

Umay, daha önce belirttiğimiz üzere kız çocuklarına verilen isimlerdendir. Geçmişten günümüze gelen beğenilen bir isim olduğundan Umay ne demek araştırmaları çokça yapılmaktadır. Umay birden fazla anlama gelmektedir. Umay ne anlama gelir diye soranlar için anlamlarını ifade etmeye çalışacağız. Şu şekilde belirtebiliriz:

  • İlk olarak Orhun Kitabeleri üzerinde Umay adı geçmektedir. Burada kadınları ve çocukları koruyan bir Tanrı olarak atfedilir.
  • İkinci anlamı en bilindik anlamı olarak ifade edilir. İkinci anlamının ‘devlet kuşu’ olduğu belirtilir.
  • En ilginç anlamı ise Türk mitolojisinde bulunan anlamıdır. Türk mitolojisinde belirtilene göre Umay, doğumun ve bereketin bir simgesi olarak ifade edilir. Doğum ve bereketin simgesi olarak ifade edilen en büyük tanrıçanın adı Umay olarak anılır.

Umay İsmi Kur’an’da Geçiyor mu?

Kur’an, birçok çocuğun ismi belirlenirken başvurulan kaynaklardandır. Bu nedenle aileler Kur’an-ı Kerim’de hangi adların geçtiğini merak eder. Umay ismi Kur’an’da geçiyor mu diye soranlar için verilecek cevap geçmediği yönündedir. Umay eski dönem Türkçe adlardan olduğu için Kur’an-ı Kerim’de yer almamaktadır. Kur’an’da genellikle Arap kökenli isimler yer alır.

Son dönemlerin beğenilen ve tercih edilen ismi Umay, Köktürk ve Uygur dönemlerinden itibaren Türk toplumlarında görülür. Birçok araştırmacının değindiği bir isimdir. Belirli tarih kitaplarında geçen bir ad olduğundan merak edilir. Anlamının birden fazla olması dikkat çekicidir. Olumlu anlamları dikkate değerdir.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe