Sürücü belgeleri ve pasaportlar için yeni dönem yarın başlıyor. Randevunuzu almayı unutmayın

Pasaport ve sürücü belgelerine ilişkin iş ve işlemler Emniyet Genel Müdürlüğü’nden, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredildi. 2 Nisan’dan sonra çipli kimlik kartlarının yanı sıra ehliyet ve pasaportlar da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden verilecek.

EHLİYET VE PASAPORTLAR ARTIK NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ALINACAK

Geçtiğimiz hafta pasaport ve sürücü belgelerine ilişkin iş ve işlemlerin devir töreninde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2 Nisan’dan itibaren tüm bu işlemler için ilçe nüfus müdürlüklerimize başvuru yapılacağını belirtti. TC Cumhuriyeti kimlik kartı, sürücü belgesi ve pasaport işlemlerinin aynı yerde yapılacağını söyleyen Soylu “vatandaşımız birden fazla belge için başvuru yapması gerektiğinde ayrı ayrı belge sunmak zorunda kalmayacaktır. Ayrıca ehliyetin, nüfusun, pasaportun verilerini bilgi için kullanabilme imkanına da sahip olabilecektir. Biz vatandaşımızdan belge istemeyeceğiz.” dedi.

FOTOĞRAF, PARMAK İZİ VE İMZA 3’ÜNDE DE GEÇERLİ

Yeni düzenlemeyle, pasaport, ehliyet ve kimliklerini tek bir noktadan alabilecek olan vatandaşın Nüfus müdürlüklerine verdiği fotoğraf, parmak izi ve imza, bütün işlemler için geçerli olacak.

NASIL RANDEVU ALINIYOR?

Ehliyet randevu ya da pasaport randevu için vatandaşların ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezini araması veya “randevu.nvi.gov.tr” internet adresini tıklaması gerekiyor.