Sombre Nedir? Sombre ve Ombre Arasındaki Farklar! Sombre Nasıl Yapılır?


Sombre

Bazen saçımızın tamamını boyatmak yerine saç uçlarımızı birkaç ton açtırmayı tercih ederiz. Bu işlem sombre olarak adlandırılır. Detaylı anlatacak olursak, saç dipleri orijinal rengini korurken saç uçlarına birkaç ton açık renk uygulanır. Böylece dipten uçlara doğru yumuşak bir geçiş sağlanır.

Sombre

Sombre İle Ombre Arasındaki Fark

Sombrede renk geçişleri daha yumuşak olduğu için saçın doğal görünümünü de korur. Ombre uygulamasında saçlar beş tona kadar açılırken sombrede bu üç tondur. Bu yüzden ombrenin renk geçişleri sombreye göre daha belirgindir. Dışarıdan bakan birisi saçınıza işlem yapıldığını rahatlıkla fark edebilir. Ombre, kendi saç renginizin tonu dışında, platin sarısı, beyaz, gri gibi belirgin renklerde de yapılabilir. Ama sombrede sadece doğal renk tonları kullanılabilir.

Özellikle hiç boyanmamış saçlarda sombre, güneşten açılmış gibi görünmesini sağlar. Bu işlemle kendinizi daha enerjik ve güzel hissedebilirsiniz.

Sombre mi yoksa ombre mi yaptırsam diye karar vermek zor olabilir. Kesin geçişler mi istiyorum? Yoksa doğallığımı koruyarak ufak dokunuşlar mı? Seçmek zor olabilir. Diyelim ki sombre yaptırdık ama bu bizi tatmin etmedi. Ya da daha belirgin bir değişiklik istiyoruz. Sombreyi birkaç hafta kullandıktan sonra ombre yaptırmak zor olmayacaktır.

Sombre

Sombre Nasıl Yapılır?

Saç uçları, saçın orijinal renginden yaklaşık 1-4 ton arasında açılır. Saç tonunuza göre seçilen renkler, saç uçlarından yukarılara doğru uygulanır. Böylece saç dibinizle saç uçlarınız arasında göz yormayan, doğal bir geçiş sağlanır. Eğer saçlarınızı daha önce hiç boyatmadıysanız, bu işlemde renk açıcı uygulanmayabilir.

Kuaförlere bir dünya para vermek istemiyor ama biraz değişikliğe ihtiyacınız varsa evde kendi kendinize saçınıza sombre uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

  • Saç açıcı / saç açıcı toz (modeli fark etmez, yeter ki saçınızı açsın)
  • Peroksit volume (Saç açıcı tozu aktif hale getiren bir maddedir. Saç açıcı tozu kullanmıyorsanız ihtiyacınız da yok demektir.)
  • Saç fırçası
  • Alüminyum folyo
  • Eldiven
  • Kâse
  • Tel çırpıcı veya kaşık,
  • Saçınızı tutturmak için toka

Sombre

Toz açıcı kullanıyorsanız, onu peroksit volume ile kâse içinde güzelce çırpın. Alüminyum folyoyu karton ya da levhaya sabitleyelim. Saçınızın bir katını bu kartona tutturun. Hazırladığınız saç açıcıyı, saç uçlarınızdan yukarı doğru sürmeye başlayın. Sombre boyunu kendi zevkinize göre belirleyebilirsiniz. Eğer fırçayı yan çevirip kullanırsanız saçınızı daha rahat boyarsınız. Her katman için saçınızı kartonla tutturun ve bu işleme boyamanız bitene kadar devam edin. Boyadığınız saçı alüminyum folyo ile iyice kapatın. Saçın rengini arada kontrol edin ki yanmasın. İstenen renge geldiğinde boyayı durulayın. Eğer gerekirse, şampuan da kullanabilirsiniz.

Sombre

Sombre Renkleri

Sombre işleminde renkler, farklı saç tonlarına göre gruplandırılmaktadır. Bu yüzden de oldukça çeşit vardır.

Mesela, kumral tonlardaki saç renkleri için sarı, küllü sarı, bal rengi ve karamel tonlarında uygulanırken kızıl saçlar için bakır pembesi tonları tercih edilir. Koyu ton saçlar için de altın kestane ve çikolata tonları kullanılmaktadır. Platin sarısı veya gri gibi aşırı açık tonlarda ise gümüş ışıltılı sombre uygulanabilmektedir. Doğal bir görünüm için altın, karamel, kumral tonları tercih edilmektedir.

Sombre

Sombre Yaptırdıktan Sonra Saç Bakımı

Sombre gibi işlemler yapılırken saçlarınızın açmak için kullanılan ürünler ve uygulanan boyalar saç tellerindeki nem oranını düşürmektedir. Saç sağlığını korumak için fazla kimyasal kullanmaktan kaçınmalısınız.  Birkaç madde ile saç bakımımızı nasıl yapmalıyız inceleyelim.

Saç rengini uzun süre kullanabilmek ve ışıltısını korumak için nemli olmasında fayda vardır. Saç yıkarken sıcak su kullanmak saç diplerimizi yakabilir ve saç köklerine zarar verebilir. Saç derisinin zarar görmesiyle saç telleri de kuru ve cansız kalabilir. Bu yüzden saç yıkarken mümkün olduğunca ılık su kullanmaya dikkat edilmelidir.

Sombre

Haftada bir ya da iki kez saç maskesi kullanmanız saçınızın sağlıklı uzamasına yardımcı olur ve yıpranmayı geciktirir. Saç tellerine besin, nem ve keratin desteği sağlar. Haftada yaklaşık 20 dakikanızı bu bakıma ayırmanız bile saçlarınız için yeterli olacaktır.

Boyalı saçlarınıza uygun bakım kremleri ve şampuanları kullanmak, güneşin zararlı ışınlarından, çevresel kir ve benzeri zararlardan koruyacaktır. Saç tipinize uygun bakım setleri, saç boyalarınızın uzun süre kullanımını destekler ve ışıltısını korur.

Sombre işleminden sonra saç uçlarınızı korumalı ve güçlü kalmasını sağlamanız önemlidir. Yıpranmış saçta bu işlem güzel durmayabilir. Belirli markaların saç yağları ile saç uçlarınızı ağırlaştırmadan besleyebilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.