Sarımsak Neden Yeşerir? Yeşil Sarımsak Yenir mi?


Sarımsak neden yeşerir

Sarımsak Neden Yeşerir? Yeşil Sarımsak Yenir mi? Özellikle evde turşu kurduğumuzda sarımsağın yeşermesi bazen de maviye dönmesi başımıza çok sık gelir. Peki o zaman ne yapacağız?

Özenerek bezenerek turşu kurduk, içine sirke, tuz ve bembeyaz sarımsaklar attık ve bir süre sonra yeşil sarımsaklarla göz göze geldik.

Sarımsak Neden Yeşerir

 

SARIMSAK NEDEN YEŞERİR?

Sarımsaklar turşusu yapılırken veya pişirilirken bazen turkuaz veya mavimsi bir renk alır. Merak etmeyin; bu tamamen normaldir ve sarımsakta bir sorun olduğu anlamına gelmez. Bunun nedeni sarımsaktaki enzimler ve kükürt içeren amino asitlerin asitle girdiği etkileşimdir.

Sarımsak Neden Yeşerir

Eeee, turşunun içinde bakır ne arasın? Olay şöyle gerçekleşiyor: Sarımsakta yer alan sülfür bileşenleri (tiyoller) sarımsakta bulunan aktif enzimler sayesinde sülfürün çözelti içerisindeki bakır ile reaksiyona girmesine neden olmaktadır. Bu da görünen “mavi” renge neden olan bakır sülfitlerin oluşmasına yol açar.

Sarımsak doğal olarak kremsi beyazdır, ancak asidik bir ortama maruz kaldığında maviye veya yeşile dönebilir .

Sarımsak, limon suyu veya sirke gibi herhangi bir asitli maddeye uzun süre maruz kalırsa maviye veya yeşile dönebilir.

Turşuda kullanılan tuzda bakır içeriği ne kadar fazlaysa bakır ile sarımsaktaki sülfür o kadar kolay reaksiyona girer ve bu görünüm daha hızlı oluşabilir

Sarımsak, bakır, alüminyum, demir ve kalay gibi belirli metallerden gelen minerallerle temas ettiğinde de benzer bir renk oluşturma reaksiyonu meydana gelebilir. Mineraller, bu metallerden

yapılmış tencere veya tavalardan gelebilir veya sudaki eser minerallerden gelebilir.

Sessiz kalp krizi belirtileri

YEŞİL SARIMSAK YENİR Mİ?

Asitleme veya pişirme sırasında maviye veya yeşile dönen sarımsa

ğı yemek kesinlikle güvenlidir ve sarımsağın renginin sarımsağın tadı üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Hatta bazı kültürler renkli sarımsağa değer verir. Çin’de sarımsak, yeşim yeşili olacak şekilde kasıtlı olarak salamura edilir ve Ay Yeni Yılı veya Bahar Şenliği sırasında tüketilir. Buna “Laba sarımsağı” derler ve ekşi, hafif baharatlı bir tada sahiptir ve hem lezzetli hem de sağlıklı kabul edilir.

sarımsak neden yeşerir
sarımsak neden yeşerir

SARIMSAĞIN YEŞERMEMESİ İÇİN

  1. Turşu yaparken sarımsağın mavi veya yeşil renk almasını istemiyorsanız aşağıdaki çözümleri deneyin. Toprak ve sulama koşulları ve sarımsağın tazeliği nedeniyle bazı sarımsakların renkli çıkmaya daha yatkın olduğunu da unutmayın:
  2. Turşu kurarken musluk suyu dieğil içme suyu kullanın; içme suyunda, birçok musluk suyunda bulunan metaller yoktur.
  3. İyotsuz tuz kullanın; çoğu koşer tuzu ve deniz tuzu iyot içermez.
  4. Paslanmaz çelik veya emaye kaplar ve aletler kullanın; bakır, alüminyum, dökme demir ve kalaydan kaçının.
  5. Sarımsağı çok çok az haşlayın (yaklaşık 10 saniye kadar); bu renklenmeyi engelleyebilir ancak tadı etkileyebilir, bu nedenle bunu yaparken dikkatli olun. Sıcak suda 10 saniyeden fazla tutmayın.
  6. Taze sarımsak kullanın.
  7. Ve turşunuzu klorofil oluşumuna yol açabilecek güneş ışığından uzakta, serin ve karanlık bir yerde saklayın.

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.