Gözden Kaçırdığınız Sessiz Kalp Krizi Belirtileri


sessiz kalp krizi belirtileri

Sessiz kalp krizi belirtilerini görmezden gelmeyin. Çünkü belki bu minik ipuçları sizi ya da yakınlarınızı hayata bağlayacak. 

Bir kişinin kalp krizi geçirirken bundan tamamen habersiz olabileceğini biliyor muydunuz? Amerikan Kalp Derneği’nin çıkardığı Circulation dergisi, tüm kalp krizlerinin %45’inin doktorların “sessiz” dediği kriz olduğunu bildirdi.

Kalp krizi belirtileri deyince akla ne gelir? Sol kolda ağrı, sırt ağrısı…

SESSİZ KALP KRİZİ BELİRTİLERİ

Ama bir de sessiz krizler vardır:  Sol kolda tipik bir ağrı olmaz…

Geleneksel kalp krizi gibi sessiz kalp krizi de, kalbe kan taşıyan atardamarlar tıkandığında meydana gelebilir. Semptomları da şunları içerir:

BAŞ DÖNMESİ VE BAYGINLIK HİSSİ

Sessiz Kalp Krizi Belirtileri
 

 

Yeterince su içmemek, öğle yemeğini atlamak veya çok hızlı ayağa kalkmak baş dönmesine neden olabilir.

Ancak baş dönmesinin yanı sıra göğüs ağrısı ve nefes darlığı da varsa, baygınlık hissi geliyorsa aman dikkat! Bu semptomlar kalp krizinin yakın olduğunu gösterebilir.

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, baş dönmesi ve bayılma, kadınlarda erkeklerden daha yaygın olan kalp krizi belirtileridir.

AÇIKLANAMAYAN TERLEME

Sessiz Kalp Krizi Belirtileri

Bu sessiz kalp krizinden birkaç dakika önce aşırı terleme meydana gelebilir.

Antrenmandan sonraki veya sıcak havalardaki normal terlemenin aksine, bu semptom sıklıkla soğuk terleme olarak adlandırılır.

Bu terleme, vücudunuzun sadece bir kısmını değil, tümünü etkileyen bir durum olarak ortaya çıkar.

Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, göğüs, kol, boyun veya çene ağrısı ile birlikte terlemenin de kalp krizinin güvenilir bir göstergesi olabileceğini keşfetti.

GÖĞÜSTE AĞRI

Bazı kişilerde göğüs ağrısı görülmezken, diğerlerinde her zaman ani veya şiddetli olmayan semptomlar görülür.

Göğüs ağrısı veya rahatsızlığı birkaç saniye veya dakika sürebilir ve hem erkekleri hem de kadınları eşit derecede etkiler.

Şiddetli göğüs ağrısı olan bazı kişiler yoğun bir baskı veya dolgunluk hissi hissederler. Diğerleri karıncalanma veya bıçaklama gibi bir ağrı yaşar.

Bu besinler cinsel organ kokularını etkiliyor.

 

 

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.