Mutfağın Püf Noktaları ile Lezzetli Yemekler


mutfağın püf noktaları

Lezzetli bir yemek için mutfağın püf noktaları iyi bilinmelidir. Bu püf noktalara ne kadar hakimsen yapacağın yemek de o kadar kusursuz olur. Mutfağın püf noktaları şu şekilde sıralanabilir.

mutfağın püf noktaları

Un

 • Sos, çorba gibi sıvı şeyler yaparken kullandığınız un türüne ve miktarına çok dikkat etmelisiniz. Özellikle çorbalarda kullandığınız unun miktarı ve yapısı çorbanın kıvamını belirleyen ana etkendir. Bu durum soslarda da geçerlidir.

Mutfağın Püf Noktaları

Marine

 • Mutfağın püf noktaları arasında yapılacak eti yumuşatmak ve lezzetini arttırmak için marine etmek de önemli bir yer tutar. Fakat burada her zaman yapılan hata eti Ayçiçek yağı ile marine etmektir. Ayçiçek yağı yerine zeytinyağı ile marinasyon işlemin yaparsanız etiniz daha yumuşak olacaktır.

Şeker

 • Yemeğiniz için soğan kavururken eser miktarda şeker ekleyebilirsiniz. Eklenen şeker miktar olarak az da olsa soğanlarda yaratacağı lezzet etkisi hissedilebilir olacaktır.
 • Pilav yapım sürecinde de mutfağın püf noktaları aslında çok sık kullanılır. Bu püf noktalardan biri de pilav suyuna az miktarda şeker ve limon sıkılmasıdır. Bu sayede daha lezzetli bir pilav elde edebilirsiniz.

Mutfağın Püf Noktaları

Hafif Pişirim

 • Özellikle ciğeri seven bir aileyseniz ve ciğerlerinizin sert olmasından şikayetçiyseniz ciğeri en fazla 3 dakika pişirmeyi deneyin. Sonrasında ise kapağını örtün ve birkaç dakika beklemeye alın. Bu sayede daha yumuşak ve ağızda dağılan bir ciğer yiyebilirsiniz.

Tuz

 • Yemeklerde tuzu fazla attığınızda çoğunlukla geri dönüşü olmadığı düşünülür. Aslında fazla tuz attığınız yemeklerde içine belli bir süreliğine kabuğu soyulmuş tam ya da yarım patates atıp bekletirseniz atılan patates tuzun bir kısmını çekecektir. Mutfağın püf noktaları ile yemeğin fazla tuzundan bile kurtulmanız mümkün.
 • Eğer yaptığınız çorba veya sos çok tuzlu olmuşsa bunun önüne geçebilmek için iki kaşık ya da iki adet küp şekeri içeriğine katabilirsiniz. Bunu yaparak fazla tuzun rahatsız ediciliğinin önüne geçebilirsiniz.
 • Eğer içeriğinde süt kullanacağınız herhangi bir yemek ya da sos yapıyorsanız tuzunu en son katmaya özen gösterin. Çünkü tuz sütün üzerinde kesilme etkisi yaratır. Bu durumun önüne tuzu en son katarak geçebilirsiniz.

Köfte

 • Köfte yaparken özellikle orta ya da büyük boyutlu parçalar yapıyorsanız ortasında hafif bir çukurluk bırakabilirsiniz. Bu çukurluk sayesinde kıyma suyundan ödün vermeyecek ve suyu içinde tutacaktır. Bu da yapılan köftenin lezzetini arttıracak ve kuru olmasını engelleyecektir.

Mutfağın Püf Noktaları

Kurabiye

 • Kurabiyeler için hazırladığınız hamurları dışarda oda sıcaklığında bekletmek yerine buzdolabında bekletebilirsiniz. Çok uzun bekletmenizi de önermiyoruz. Eğer kararında bekletilirse yapacağınız kurabiyelerde özellikle pişerken kırılmaların az olduğunu ve daha pürüzsüz olduklarını fark edeceksiniz.

Sarımsak

 • Ülkemizde sarımsağı turu yapımında ve belli başlı yemekler dışında kullanmıyoruz. Aslında en basitinden tavuk haşlarken suyuna bir diş sarımsağı soymadan atarsanız ne kadar lezzetlendirdiğini tecrübe edebilirsiniz. Bu örneklerden sadece bir tanesi. Bu yüzden sarımsağı daha sık kullanarak yemeklerinizi daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Fastfood Patatesi

 • Eğer çocuklarınız için çıtır çıtır olan tam bir fastfood patatesi yapmak istiyorsanız mutfağın püf noktaları Bunun için öncelikle patatesi düşük ısıda kızartmalısınız. Sonrasında çıkartıp bir süre beklettikten sonra yüksek ısıdaki yağda yeniden kızartırsanız çıtır çıtır patatesler elde edebilirsiniz.

Patlıcan

 • Patlıcan oturtma, karnıyarık gibi yemeklerde en büyük sıkıntılardan biri de patlıcanın fazla yağ çekmesidir. Bunun önüne geçmek için ise patlıcanı kızartma sürecine sokmadan hemen önce yaklaşık 5-7 dakika patlıcanı tuzlu suda bekletebilirsiniz. Bu sayede patlıcan fazla yağ çekmeyecektir.

Mutfağın Püf Noktaları

Baharat

 • Ülkece yemeklerde baharat kullanımını çok seviyoruz. Fakat bazen kullanılan baharatlar yemeklere tam olarak aromasını veremeyebiliyor. Baharatların aromalarını tam manasıyla ortaya çıkarabilmesi için baharatları kullanmadan önce tavada düşük ısıda kısa bir süre ısıtabilirsiniz. Bu sayede az miktarda baharat ile çok daha büyük etkiler yaratabilirsiniz.

Taşmaya Karşı Tahta Kaşık

 • Eğer ocaktaki yemekleri sürekli taşırıyorsanız ve dikkati elden bırakıyorsanız bu durumunda çok net bir çözümü var. Eğer tencerenin üstüne tahta kaşık koyarsanız su istese de taşamayacaktır. Bunun sebebi tahtanın hidrofobik yani suyu sevmeyen yapısıdır.

Fırında Et

 • Fırında pişireceğiniz et, tatlı gibi yiyeceklerin daha yumuşak ve sulu olmasını istiyorsanız dayanıklı bir kabın içerisine su doldurup pişecek yemek ile birlikte fırına ekleyebilirsiniz. Buharlaşan su fırında pişen yemeğin daha yumuşak ve diri kalmasını sağlayacaktır.

Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.