Gastronomi ve Mutfak Sanatları


Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Son dönemlerde popülerliği artış gösteriyor olsa da gastronomi ve mutfak sanatları ülkemizde halen tam olarak anlaşılmamış durumda. Her ne kadar yemek kültürü konusunda çok kapsamlı ve zengin bir ülke olsak da bu durum gastronomi eğitimine tam manasıyla yansımamış durumda fakat özellikle son dönemlerde açılan kaliteli gastronomi bölümleri ile birlikte bu durumun önüne geçilmeye başlandı. Peki, gastronomi ve mutfak sanatları tam olarak nedir? Getirileri ve avantajları nelerdir? Yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Gastronomi Nedir?

Gastronomi aslında uluslararası yiyecek ve içecek kültürünün bilimsel ve sanatsal anlamda öğreti haline gelmesidir. Bu yüzden özellikle gastronomi bölümlerinde bu kültürün yanında ekonomi, işletme gibi alanları da işin içine katarak hem yemek kültürünü hem de bu kültürün ekonomik manada nasıl kullanılacağının öğretimi verilir. Bu yüzden gastronomi eğitimi sadece mutfaklarda değil aynı zamanda sınıflarda bu konularda uzmanlaşmış öğretim üyeleri ile birlikte tam manası ile öğrenilebilir. Sonrasında ise bu sanatı geliştirmek ve belli bir seviyeye gelmek tamamen eğitimi alan kişinin kendine yarattığı çalışma alanı ve tecrübe kazanma isteğine bağlıdır.

Tercih ettiğiniz üniversiteye göre gastronomi festivalleri, yarışmalar ve staj fırsatları gibi birçok fırsat ile sadece ders değil uygulama yönünden de gelişim sağlanmaya çalışılıyor. Bu yüzden gastronomi ve mutfak sanatları kapsamlı bir şekilde eğitimi verilen ve bölümden mezun olunduğunda ulusal ve uluslararası yemek kültürüne hem bilgisel hem de uygulama yönünden hâkim gurmeler ve aşçılar çıkarmayı amaçlayan bir bölüm haline gelmiştir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Arasındaki Bağ

Gastronomi yanında mutfak sanatları olmadan tam manasıyla tamamlanmayan bir alandır. Gastronomi ağırlıklı olarak sözel bir alan olsa da içeriğinde uygulama barındırıyor. Ama yeterli gelmeyen bu uygulamalı kısım mutfak sanatları ile tam manasıyla tamamlanıyor. Bu yüzden bu ikili birlikte olduğunda verilen eğitim çok daha kaliteli olabiliyor.

Gastronomi anlamında akademik olarak kendini gösterebilirken mutfak sanatları ile birlikte yetenek ve geçmişten gelen tecrübe de önem kazanıyor. Bu yüzden akademik anlamda başarılı olarak bir öğretim üyesi olabilir ya da yetenek ve tecrübeni konuşturarak alaylı bir aşçı ya da şef olarak mezun olabilirsin. Gastronomi ve mutfak sanatları arasında oluşmuş olan bu bağ bu bölümün sunduğu olanakların artmasındaki en önemli etken olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden bu ikisi arasındaki bağ öğrencininde, öğretmeninde gelişimi için çok önemli.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Üniversitelerde Gastronomi Bölümü

Ülkemizde gastronomi ve mutfak sanatları bölümünü içeriğine alan üniversite sayısı günden güne artış göstermektedir. Bu durum rekabetin artmasına sebep olsa da bazı durumlarda da kalitenin düşmesine sebep olabilmektedir. Çünkü yeni açılan bazı yerler bu eğitimi tam manasıyla kaliteli şekilde verememekte ve bundan dolayı gelen öğrenci tam manasıyla yönlendirilememektedir.

Gastronomi bölümlerine her ne kadar hedeflerini amaçlarını belirlemiş öğrenciler gelse de bilinçsiz şekilde gelen öğrencilerde olabilmektedir. Üniversitenin açılan gastronomi ve mutfak sanatları bölümünün hem alan ve mekân olarak hem de öğretim görevlisi sayısı ve yetkinliği bakımından yeterli olması ve bilinçsiz öğrencilere yol gösterici olabilmesi çok önemlidir. Öğrenciler üniversite tercihini yaparken bu konuda yetkinleşmiş ve uzun yıllardır açık olan, güvenilir bir kadroya sahip üniversitelere yönelmelidirler. Bu yüzden tercihinizden önce olabildiğince kapsamlı bir araştırma yapmanız çok önem arz etmektedir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Mutfak Sanatlarında Uzmanlaşmak

Mutfak sanatlarına uzmanlaşmak için birçok önemli nokta vardır. Bu noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Mutfak sanatlarında uzmanlaşma konusunda size avantaj sağlayabilecek en önemli şeylerden biri de geçmişten gelen tecrübe veya çocukluktan gelen ilgidir. Bu sayede 1-0 önde başlayabilir ve daha hızlı bir gelişim gösterebilirsiniz.
  • Bunun yanında gittiğiniz üniversitede mutfak sanatları eğitiminin nasıl verildiği, kimin verdiği, eğitimin verildiği ortam da çok önem arz eder. Bu yüzden üniversite tercihlerinizi dikkatli şekilde yapmanız çok önemlidir.
  • Bu süreçte size avantaj kazandıracak bir diğer etken ise yeteneğinizdir. Bu yüzden aşçılık kavramının içinde de hangi alana daha yatkın olduğunuzu belirlemeniz çok önemlidir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Özetle geçmişten gelen tecrübeniz, yetenekli olduğunuz konu, tercih ettiğiniz üniversitenin imkanları ve öğretim üyelerinin yetkinlikleri ve daha birçok şey gastronomi ve mutfak sanatlarında uzmanlaşma konusuna etkisi olan maddelerdir. Bu süreçte bu sayılanlar dışında sizin çabanız ve emeğinizde kesinlikle önem arz eder.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.