Kepekli saç bir anda tüm havanızı yerle bir edebilir. Ancak inatçı kepeklerden kurtulmak da zordur. Kepek şampuanlarının yetmediği yerde işte kepekten kurtulmanın doğal yolları; 

Kuru kafa derisi ya da kalitesiz bir saç ürünü kullanmanız kepeğe neden olmuş olabilir. Bunun dışında egzama ve sedef hastalığı gibi sağlık problemleri de kepekli saça sebebiyet verebilir. Aldığımız kepek önleyici şampuanlar genelde sadece güzel kokusundan öteye gidemezler.  Doğru tür bir şampuanı bulmuş olsanız bile istediğiniz sonuç sandığınızdan daha uzak olabilir. O yüzden ister takviye olarak ister direkt şampuan yerine geçirmek için saçınıza bu ipuçlarını uygulayabilirsiniz. İşte “kepekli saça ne iyi gelir?” sorusunun doğal yolları

Faladdin Telefonlarımızı mı Dinliyor?

Çelik Tava Nasıl Yapışmaz Tava Haline Gelir?

Market Poşeti ile Duşakabin Temizliği: Kireçten Eser Yok

1-Aspirin :

Aspirin medikal olarak önerilen kepek şampuanlarındaki salisilik asiti içinde bulundurur. İki aspirini ezerek toz haline getirin. Normalde kullandığınız şampuanla aynı anda uygulayın. Bir kaç dakika sonra durulayın ve tekrar kendi şampuanızla yıkayın.

kepekten kurtulmanın

2-Çay Ağacı Yağı :

Dermatoloji departmanlarını yaptığı bir çalışmaya göre şampuanda %5 oranında çay ağacı yağı bulunursa kepeğin şiddeti azalıyor. Şampuanınıza bir kaç damla ekleyerek onarıma başlayabilirsiniz.

 

3-Karbonat :

Mutfağınızda sizi kaşıntıdan kurtaracak ve temiz kafa derisine ulaştıracak bir kurtarıcı var: Karbonat. Saçınızı ıslatın ve bir avuç karbonatı kuvvetlice saçınızda ovun. Şampuanı atlayıp direkt durulamaya geçin. Karbonat aktif halde olan ve kepeğe sebebiyet veren mantarları azaltacaktır. İlk başta saçınız biraz kuru hale gelebilir. Ama bir kaç haftadan sonra deriniz ve saçlarınız alışıp kendi yağını üretmeye başlayacaktır.

4-Gargara :

Normal şampuanınızdan sonra alkol bazlı bir gargara kullanarak kepeklerinizi yok edebilirsiniz. Gargara saç diplerindeki mantarları da azaltma yeteneğine sahiptir.

5-Sarımsak :

Kepeklerden dolayı bir çok bakteri saçlarımızda oluşmaya başlar. Sarımsak bakteri-önleyici özelliğiyle yardımcı olacaktır. Ezip kafanıza masaj yaparak uygulamanız yeterlidir ancak kokusundan çok rahatsız olursanız balla karıştırılması da önerilir. Yine de sonrasında kullanacağınız şampuan kokuyu engelleyecektir.

6-Limon

İki yemek kaşığı limonu sürüp durulayın. Bunu günlük olarak tekrarlayın. Limonun içindeki asit kepeklerinizden dolayı oluşan asit dengesizliğini dengeleyecektir ve bu da azalmasına sebep olacaktır.

7-Zeytintağı :

Annelerimiz hatta anneannelerimizden duyduğumuz klasik bir tariftir tereyağı. On damla kadarını saçınıza uygulayın ve duruladıktan sonra havluyu saçınıza sararak bütün gece bırakın. Sabah uyandığınızda normal şampuanınızla tekrar yıkayın. Daha pratik olması için alacağınız şampuanın içinde zeytinyağı olmasına da dikkat edebilirsiniz.

kepekten kurtulmanın