Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelecek Tavsiyeler


Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelecek Tavsiyeler

Kadınların hamilelik dönemlerinde mide bulantıları yaşamaları kaçınılmazdır. Bu bulantılar ilk dönemlerde daha yoğun olmakla beraber sonlara doğru hafiflemektedir. Bulantı nedeniyle kadınlar hamilelikte mide bulantısına iyi gelecek tavsiyeler edinmeye çalışmaktadırlar. Bazı günlerde bulantı gün boyu sürer ve gündelik yaşantıyı kesintiye uğrarken, bazı günlerde ise bulantı ayakta geçiştirilecek düzeyde olabiliyor. Bu bulantılar ortalama 12 hafta sürebilmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelecek Tavsiyeler

Hamilelikte bulantılar kadınlar arasında normal karşılansa da kusmayla sonuçlanan bulantılar sonucunda anne adayı su kaybı yaşar. Yaşanan su kaybı ile anne de bebek de tehlikeye girebilir. Kadınlar için hamilelikte mide bulantısına iyi gelecek tavsiyeler önemlidir. Öncesinde önlem almak bulantıların en hafif şekilde atlatılması bu süreci oldukça kolaylaştıracaktır. Halk arasında bulantı hamileliğin belirtileri arasında olsa da her bulantı sağlıklı ve normal olmayabilir. Bulantı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kimi zaman bir koku bile bulantıyı tetiklemektedir. Kadınlar bulantıyı hamilelikte mide bulantısına iyi gelecek tavsiyeler ile en aza indirgeyebilirler.

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelecek Tavsiyeler

Bulantı şiddetleri anne adaylarının ilk hamileliklerinde daha şiddetli olmakla sonraki hamileliklerde daha az düzeyde görülmektedir. Kadınların ilk hamilerinde vücut alışagelmiş durumlarından çıkar ve farklı reaksiyon verir. Bulantıların ana nedeni de budur. Hamileliğin son zamanlarında bulantıların etkisi azalsa dahi psikolojik olarak anne adayı bu bulantıları sürdürebiliyor. Bu süreçte hamilelikte mide bulantısına iyi gelecek tavsiyeler ile edinilecek bilgiler diğer hamileliklerde kadınlara yardımcı olmaktadır. Bulantılar vücudun yeni hormonal yapıya alışmasıyla son bulmaktadır. Adapte olan vücudun bulantılara karşı tepkileri hafifleşir ve hissedilmemeye başlanır. Kadınlar, bulantı sebebiyle öğün atlayıp kan şekerinin düşmesi gibi sağlık problemleri yaşamaktadırlar. Bir an önce hamilelikte mide bulantısına iyi gelecek tavsiyeler edinip süreci kolaylaştırmaları tavsiye edilir.

Hamilelikte yaşanan bulantıları normalleştirip ciddiye almamak bir süre sonra sağlık sorunları yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir. Günlük hayatın sekteye uğraması, hem fiziksel hem de psikolojik olarak süreci çekilmez hale getirmektedir. Basit yöntemlerle önceden önlem alınması hamileliği kolaylaştıracaktır. Hamilelik döneminde mide bulantılarını azaltmak veya ortadan kaldırmak için alınacak önlemler başlıca şunlardır.

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelecek Tavsiyeler

Egzersiz ve Yürüyüş

Hamilelik bulantıları yatarak veya sabit kalarak daha da hissedilebilir hale gelir. Bu nedenle hafif hafif hareketlerle dikkatli şekilde egzersizler yapmak bulantıların şiddetini azaltmaktadır. Temiz hava almak ve yürüyüş yapmakta oldukça faydalı olacaktır.

Tasarruf

Dengeli ve Doğal Beslenme

  • Sabahları kalkar kalkmaz ağır kahvaltılardan kaçınılmalı ve onun yerine kraker tarzı atıştırmalıklarla mide yumuşatılmalıdır.
  • Sabah öğünlerinden önce zencefil bal karışımı tüketilmesi bulantıları yatıştırır.
  • Sık sık ve az yenilmelidir, mide boş bırakılmamalı ve kuru atıştırmalıklarla yatıştırılmalıdır.
  • Mide asidi dengede tutulmalıdır. Kızarmış, yağlı, baharatlı gıdalardan ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Protein alımı oldukça önemlidir. Süt ürünleri ve tahıl tüketimi yerinde olmalıdır.
  • Çiğ sebze ve meyve sindirimi kolay olmamasından dolayı tüketilmemelidir.

Tasarruf

Bol Sıvı Tüketimi

Yaşanan bulantılar kusma ile sonuçlandığında vücutta sıvı kaybı yaşanır ve bulantılar tekrar eder. Hem sıvı kaybını hem de bulantıları önlemek amacıyla bol sıvı tüketilmelidir. Asitli ve şekerli sıvılardan kaçınılmalıdır. Sıvı alımı yemeklerle birlikte yapılmamalı sonrasında tüketilmelidir.

Tasarruf

Yeterli Dinlenme

Sürekli hareket halinde olma ve yorgunluk bulantıları tetiklemektedir. Bulantılar şiddetli baş ağrılarına sebep olmaktadır. Dinlenmiş bir vücut bulantılara karşı daha direnç göstermektedir.

Tasarruf

Sinir ve Stresten Uzak Durulmalı

Hamilelik sürecinde olumlu düşünmek tüm dikkati başka yönlere çekmek gerekir. Sürekli bulantı halinde olmak ve onu günlük yaşamın merkezine koymak durumu daha da zorlaştırır. Panikten kaçınmak, stresli iş ve ortamlardan uzak durulmalıdır.

Tasarruf

Rahatsızlık Verici Kokulardan Uzak Durulmalı

Anne adayları özellikle gebeliğin ilk dönemleri bulantıları genelde kokuya bağlarlar. Öyle ki kokular bulantıları fazlasıyla tetiklemektedir. Narenciye, limon, nane kokuları bulantılara en iyi gelen kokulardır. Bunlar sıvı ile birlikte de kullanılabileceği gibi koku amaçlı da kullanılabilir. Güzel koktuğu düşünülen parfüm kokuları da kimi zaman rahatsız etmekte, bulantıları tetiklemekte ve alerjik reaksiyon oluşturmaktadır.

Sonuç olarak hamilelikte mide bulantısına iyi gelecek tavsiyeler ile zorlu süreç daha kolay hale getirebilir. Çoğu kadın hamilelik bulantıları ile kendi çabalarıyla başa çıkmaktadır. Tüm çabasıyla bulantıları azaltmaya çalışmalı, ilgisini de başka taraflara çekmelidir. Bu sürecin geçici olduğunu unutulmamalıdır. Sonuç olarak minik bebeğinizi kucağınıza aldığınız zaman bu sıkıntılardan kurtulmuş ve sevgi ile dolmuş olacaksınız.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.