Kombiden Nasıl Tasarruf Edilir?


Tasarruf

02Kış aylarında ısınmak, barınmak, geçinmek, insanlar için büyük bir sorun haline gelmişken kombi tasarrufu önerileriyle bir nebze bütçeyi rahatlatmak iyi olacak diye düşündük. Kombiyi gündüz kapatıp gece açmak mı yoksa hep açık tutmak mı daha ekonomik olur sorusuna şöyle bir yanıt verelim:

Daha tasarruflu olsun diye birçok kişi kombiyi gece kapatıp gündüz açıyor, kimileri de hiç kapatmadan en düşük ısıda kullanmaya devam ediyor. Aslında her iki yöntem de rahatlıkla kullanılabilir ancak bulunduğunuz bölge yöntem tercih için oldukça önemli. Sıfırın altında sıcaklıkları görmediğiniz bir bölgede yaşıyorsanız gece açıp gündüz kapatabilir ve böylece tasarruf edebilirsiniz. Kombiyi sürekli açık tutmak böylece tasarruf etme düşüncesi yerine göre değişiyor. Eğer bulunduğunuz bölge çok soğuksa ve sıfırın altına düşme olasılığınız yüksekse ani ısı kayıpları tekrar ısınmak istediğinizde biraz beklemenize neden oluyor. Tasarruf olarak bu durumu ne yazık ki değerlendiremiyoruz.

Kombi Sürekli Açık Kalınca Tasarruf Edilir Mi?

Tasarruf

Doğalgaz şirketlerine göre evet,  kullanıcılara göre hayır. 

Ekşi sözlük sayfasında yazarlar bu konuda deneyimlerini şöyle aktarmış:

en soğuk aylarda test ettim. kombiyi düşük ayarda 1 ay boyunca açık tutmakla, yalnızca 18-01 saatleri arasında (hafta sonu sürekli açık) doğalgaz faturasında kat be kat fark oluştuğunu gördüm. tabi bu fark kombiyi gündüz kapatıp gece açmak eyleminin lehineydi.

bu koca yalana inanmayın artık. ev boşken kombi çalıştırmak hem ülke ekonomisine hem ev ekonominize zarar. her enerjiyi gerektiği kadar kullanın, yalan dolan safsatalara inanmayın.

doğalgaz dağıtımı yapan bir firmada 2 sene çalışmış birisi olarak şunu söyleyeyim. kombi her zaman açık olmalıdır safsatası firmalar tarafından çıkartılmıştır. evde olmadığınız her an kombiniz sıcak su konumunda kalsın. komple kapatmanıza gerek yok. sıcak suya alın, dursun.”

Bunun en doğrusunu öğrenmek için deneme yapmalısınız. Her iki yöntemi de birer ay deneyin. Gündüz kombiyi kapatıp gece açın gelen faturaya bakın.

Bir diğer ay da sürekli açık tutun.  Bakalım faturada ne gibi bir değişiklik olacak?

Evde Battaniyeyle Gezmek

Tasarruf

Kombi ile ilgili bir diğer durum ise yakmanıza rağmen ısınamamak. Kabaran faturalara rağmen yeterli seviyede ısınamıyorsanız; kombi arızalı değil, sorun evde. Evinizde iç ve dış cephe yalıtım yoksa evi ısıtmak ancak bir battaniye altı rüyası olabiliyor. petek arkasına yansıtıcı paneller koymak ve ısı kaybını önlemek için camlara yatırıp yapmak gerekebilir. En kesin çözüm bina toplantısı ve dış cephe yalıtımı olacaktır.

Bizim önerimiz; şayet çocuklu bir ev değilseniz tüm tasarruf modüllerini bir bir denemeniz. Çocuklar varken aç kapa yapmak, ısı değişimi hastalık nedeni olabiliyor ancak, yetişkinler durumun üstesinden kolaylıkla gelebilir.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.