Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?


doğalgaz faturası

Doğalgaz faturası nasıl düşürülür? Gelen zamlardan sonra hepimizin aklındaki soru bu. Sizin için araştırdık.

Isınma yaklaşımınıza bağlı olarak, ihtiyacınız olandan daha fazla enerji kullanıyor olabilirsiniz. Örneğin, evinizin termostatına yaklaşımınız “kur ve unut” ise, eviniz evde kimse yokken veya herkes uyurken olması gerekenden daha sıcak olabilir. Siz ve aile üyeleriniz, evde şort tişört dolaşmayı seviyorsanız evinizi ortalama bir insandan daha sıcak tutmanız gerekebilir ve bu da daha yüksek ısıtma faturalarına neden olabilir.

Evinizin durumu da ısıtma faturalarınızı etkileyebilir. Evinizde yalıtım yoksa ısı kaybı yaşayabilirsiniz. Aynısı, iyi kapatılmamış pencereleriniz veya kapılarınız varsa veya elektrik prizlerinizin veya şöminenizin çevresinde hava sızıntısı varsa da geçerlidir.

Son olarak, kombinizin durumu ve yaşı, enerji faturanızın yükselmesine neden olabilir. Daha eski bir ısıtma sistemi, daha yeni bir sistemden veya enerji açısından verimli olacak şekilde tasarlanmış bir sistemden daha fazla yakıt ve enerji kullanır.

Doğalgaz faturasını düşürmek istiyorsanız sistematik bir yaklaşım benimsemek ve ısı kaybını önlemenin yollarını bulmak, enerji tasarrufu alışkanlıkları geliştirmek ve evinizin ısıtma sisteminin durumunu iyileştirmek size yardımcı olur.

DOĞALGAZ FATURASI NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Evde Isı Kaybına Neden Olan Alanlara Müdahale Edin

Isıtma faturanızı azaltmanın bir yolu, bir evde ısı kaybını nasıl tespit edeceğinizi ve nasıl önleyeceğinizi bilmektir. Eviniz hava geçirmez olmadığı için, sıcak hava küçük yarıklardan veya çatlaklardan dışarı sızabilir. Tam tersi durum da söz konusudur. Aynı yarık ve çatlaklardan eve soğuk hava da girebilir.  Yapılan ölçümlerde evin ısısının dörtte birinin  küçük açıklıklardan uçup gittiği tespit edilmiştir. Evinizde ısı kaybı yaşama olasılığı en yüksek olan alanlardan bazıları şunlardır:

  • pencereler
  • kapılar
  • şömineler
  • çatı
  • duvarlar
  • elektrik prizleri (Elektrik prizleri tahmin edeceğinizden daha çok ısı kaçağına sebep oluyor. O yüzden prizi yalıtmayı unutmayın.)

doğalgaz faturası

Kombi sürekli açık kalınca daha az mı yakıyor?

Daha az doğalgaz faturası için yapılacakları şöyle sıralayalım:

1. İyi giyinin

Kışın ne kadar çok kıyafet giyerseniz, evinizdeki ısıyı o kadar az yakmanız gerekir. Soğuğa toleransınıza bağlı olarak, kısa kollu bir gömleğin üzerine bir süveter giyerseniz veya kot veya yün gibi daha sağlam bir malzemeden yapılmış pantolonlar giyerseniz, konfor seviyelerinizde bir fark görebilirsiniz. Ayrıca kışın evde çıplak ayakla dolaşmamak da iyi bir fikirdir. Bir çift rahat çorap ayaklarınızı ısıtacak ve vücudunuzun geri kalanını da sıcak tutacaktır.

2. Güneşten daha çok yararlanın

Kış aylarında güneşi daha az görebilirsiniz ancak tamamen yok olmuyor tabii ki. Gün boyunca evinizi ısıtmaya yardımcı olması için güneş ışınlarından gelen ısıyı kullanabilirsiniz. Perdeleriniz, storlarınız veya perdeleriniz varsa, güneş ışığının sıcaklığından yararlanmak için güneşli günlerde onları açın. Pencerelere karşı başka bir yalıtım katmanı sağlamak için geceleri perdeleri veya panjurları kapatın.

3. Kullanılmayan odaları kapatın

Evinizin büyüklüğüne ve içinde kaç kişinin yaşadığına bağlı olarak, neredeyse hiç kullanmadığınız veya az kullandığınız ekstra odalarınız olabilir. Evinizin kullanılmayan alanlarını ısıtmanıza gerek yoktur. Daha az doğalgaz faturası için düzenli olarak kullanmadığınız alanların kapısını kapatın.

4. Evde yemek pişirin

Kış aylarında çorba, güveç ve rosto gibi sıcak ve rahatlatıcı yiyecekler yemeyi tercih edin. Ayrıca kendinizi yaz aylarında yaptığınızdan daha fazla pişirirken bulabilirsiniz. Evde yemek pişirmek sadece restoran faturalarından ve market masraflarından tasarruf etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ısıtma faturanızı düşürmenize de yardımcı olur. Ocaktan veya fırından gelen ısı mutfağınızı ısıtmaya yardımcı olacaktır.

Pişirmeyi bitirdiğinizde, fırının kapağını açık bırakın ve sıcak havanın dışarı çıkmasına ve mutfağınızı ısıtmasına için verin

5. Termostatı birkaç derece indirin

Termostatınızı ayarlamak, ısıtma faturalarınızda dramatik bir düşüşe neden olabilir. Termostatı 10 dereceye kadar düşürmek, ısıtmada yıllık %10’a kadar tasarruf etmenize yardımcı olabilir .

Termostatınızı kısmak için en iyi zamanlardan bazıları yatma zamanı ve sabah işe gitmeden öncedir.

6. Kapıların ve pencerelerin sıkıca kapatıldığından emin olun

Eviniz, özellikle bu açıklıklar sıkıca kapatılmazsa, pencerelerden ve kapılardan ısı kaybedebilir. Kışın başlangıcında, evinizdeki tüm pencere ve kapıların etrafını dolaşıp hava sızıntısı olup olmadığını test etmek iyi bir fikirdir. Pencerelerin kenarlarından veya kapıların altından sızan soğuk havayı hissedebilirsiniz.

7. Mobilyalarınızı yeniden yerleştirin

Evinizin odalarına yeni bir görünüm kazandırmak, estetik faydalardan daha fazlasını sağlayabilir. Mobilyaları hareket ettirmek, bir odadaki hava akışını iyileştirmeye de yardımcı olabilir, yani havalandırma deliklerinden gelen ısı daha iyi dağıtılır.

Bir odadaki radyatörlerin önüne yerleştirilmiş kanepe, yatak veya kitaplık varsa, mobilya parçaları hava akışını engelliyor. Isının serbestçe dolaşabilmesi için mobilyaları radyatörlerden birkaç metre uzaklaştırın.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.