Anadolu Yemekleri ve Türk Mutfağı


Anadolu Yemekleri ve Türk Mutfağı

Yüzyılların birikimine dayanan Anadolu yemekleri ve Türk mutfağı gerek bereketli topraklar üzerinde yetişen türlü ürünleriyle; gerekse kendine has pişirme ve sunum teknikleri ile göz doldurmaya devam etmektedir. Ülkemizde Türk mutfağının yöresel ve genel birbirinden güzel lezzetleri yaşatılmaya devam ederken; unutulmaya yüz tutan bazı tariflerin tekrar yemek kültürüne dahil edilmesi de ayrıca önemli.

Anadolu yemeklerinin bir diğer önemli özelliği de aynı topraklarda birçok kültürü bir arada barındırması ve eşsiz yemekler meydana getirilmesi. Pekçok medeniyetin kesişme noktasında olan Anadolu ve Türk mutfağında yer alan birbirinden özel yemek örnekleri ile yazımıza devam edelim.

Anadolu Yemekleri ve Türk Mutfağı

Türk Mutfağı Lezzetleri

Anadolu topraklarının en sevilen yemeklerine barındıran Türk mutfağı yemekleri; hem çok farklı tarifleri hem de birbirinden özel malzemeleri ile dikkat çekiyor. Günümüzde hala sıklıkla yapılan geleneksel yemekler var olmakla birlikte, bir süredir yemek hafızalarımızda olmayan ancak gerek lezzeti gerekse de sunumuyla dikkatleri üzerine çeken bazı tarifler şu şekilde:

Anadolu Yemekleri ve Türk Mutfağı

Lahmi Kiraz

Lahmi kiraz, Anadolu yemekleri ve Türk mutfağı lezzetleri arasında. Lahmi kiraz, aslında geleneksel Türk mutfağına ışık tutan yapım tekniklerinden birisini barındırıyor. Geçmişte sıklıkla kullanılan et ve meyve içeren yemeklere günümüzde çok fazla rastlanmamaktadır. Aslında birbirinden farklı ürünler gibi görünmekle birlikte doğru şekilde kullanıldığı takdirde et ve meyvenin birbirine çok yakıştığı ve Türk mutfağında önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir.

Bu nedenle Anadolu’nun kadim topraklarında yer alan ve yemek kültürü ile öne çıkan Hatay yöresine özgü lahmi kiraz yemeği köfteli, bademli, soğanlı ve kirazlı tarifi ile hem göze hem de damağa hitap ediyor.

Anadolu Yemekleri ve Türk Mutfağı

Çaput Aşı Pilavı

Sunumu ile göz dolduran bir başka eşsiz yöresel tat Denizli civarından tüm Türk mutfağının yayılan çaput aşı pilavı. Yine Anadolu yemekleri ve Türk mutfağı lezzetleri içerisinde önemli bir yer tutan meyve ve et birlikteliğini bu yemekte de görüyoruz. Aynı zamanda taze asma yaprağı ve çeşitli baharatların karışımıyla ortaya enfes bir pilav tarifi çıkıyor.

Tam olgunlaşmamış üzüm suyu, kuzu eti, et suyu gibi diğer malzemelerin eklenmesiyle ve sunumuyla dikkat çeken geleneksel tatlardan birisi olan çaput aşı pilavının günümüzde tekrar canlandırılması ve tariflerde sıklıkla yer vermenizi öneriyoruz.

Anadolu Yemekleri ve Türk Mutfağı

Sırım

Anadolu coğrafyasının pek çok bölgesinde yapılan ve siron, ziron, sirin gibi farklı isimlerle bilinen sırım yapımı oldukça kolay ve leziz yemeklerden birisidir. Pek çok ilde ufak farklılıklar görülerek tatbik edilen ve görseli ile büyüleyen lezzetlerden birisi. Rulo haline getirilerek kesilen ve fırında pişirilen yufkaların üzerine yoğurt ile sos dökülmesi yoluyla yapılan sırım oldukça orijinal bir lezzet.

Anadolu Yemekleri ve Türk Mutfağı

Keşşir Dolması

Gerek adı gerek yapılışı ve görseli ile oldukça dikkat çeken Anadolu yemekleri ve Türk mutfağı lezzetlerinden birisi de keşşir dolması. Tencere yemeklerinden birisi olan ve mor havucun doldurulmasıyla yapılan oldukça ilginç ve lezzetli bu yemek günümüzde pek çok kişi tarafından bilinmeyen gizli kalmış tatlardan. Ortaya çıktığı Hatay yöresinde sık sık tüketilse de daha geniş kesimler tarafından bilinmesi gereken lezzetlerden birisi.

Anadolu Yemekleri ve Türk Mutfağı

Zirva

Anadolu yemekleri ve  Türk mutfağı arasında öne çıkan ve Edirne yöresinin eski yemek çeşitlerinden birisi olan zirva; yine meyve ve et lezzetinin bir araya gelmesiyle oluşturulan farklı lezzetler arasında yerini alıyor. Tadı mutancanaya benzetilen ve saray lezzetlerinden birisi olarak öne çıkan zirva, Osmanlı Devleti’nde Edirne ve İstanbul dolaylarında özel günlerde halka dağıtılan yemeklerden birisi olarak ön plana çıkıyor.

Anadolu Yemekleri ve Türk Mutfağı

Pezik Cacığı

Genellikle İç Anadolu yöresinde bilinmekle beraber Yozgat civarında sıklıkla tüketilen ve ara öğünlerde salata ya da meze gibi değerlendirilen yiyeceklerden birisi de pezik cacığı olmaktadır. Kırmızı pancar ile yapılan mezenin üzerine yoğurt ve nane gibi süslemeler eklenerek servis edilir.

Dileğe göre pastırma ya da sucuk gibi malzemelerde koyabilirsiniz. Anadolu yemekleri ve Türk mutfağı zenginliklerinin barındıran çeşitlerden birisidir. Pezik cacığı bu mezelere güzel örneklerden birisi olarak dikkat çekmekte ve yemeklerin yanında afiyetle tüketilmektedir.

Anadolu kültürünün zenginliklerini taşıyan ve pek çok coğrafyanın lezzetlerini bir araya getiren Anadolu Yemekleri ve Türk Mutfağı içerisinde sayılabilecek daha pek çok özel yemek yer alıyor. Bu nefis lezzetleri bir araya getirmek isteyen pek çok kişi tarafından yeni yemek kitabı içerikleri üretiliyor ve tarifler tarihe kaydediliyor.

 

 

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.