Evinizde Kaçınmanız Gereken 7 Dekorasyon Hatası


dekorasyon hatası

Evinizde kaçınmanız gereken 7 dekorasyon hatası

Evinize son model mobilyaları aldınız, duvarınızı en moda renge boyattınız, çeşit çeşit objeler koydunuz ama eviniz hala o dergilerde gördüğünüz evlere benzemiyor mu? O zaman dekorasyon hatası yaptınız demektir.

Mobilya yerleşimi doğru gelmiyorsa, farkında olmadan hatalar yapabilirsiniz. Mobilya düzenlemek, iç tasarım ve çizim yapmaya benzer. Bugünkü yazımızda, mobilyalarımızı düzenlerken yaptığımız en yaygın hatalardan bazılarını keşfetmek istiyoruz. Bu sayede, tasarım ilkelerini daha iyi anlayarak, evde başarıyla uygulayabilirsiniz.

KAÇINMANIZ GEREKEN 7 DEKORASYON HATASI

dekorasyon hatası

1- Dar Düşünmek: Herhangi bir odada mobilya seçerken ve düzenlerken, hem günlük kullanıma hem de özel günlerde odayı nasıl kullanacağınızı düşünmek önemlidir. Daha büyük mobilyalarınızı puflar ve ek oturma alanı sağlamak için hareket ettirebileceğiniz diğer parçalarla tamamlayarak, daha çok işlevsel alanlar yaratabilirsiniz.

2- Işık Armatürlerini Görmezden Gelmek:
Bir odada büyük bir aydınlatma armatürü varsa, mobilya düzenlemeyi yaparken görmezden gelmek hatadır. Örneğin, yemek odasında yemek masası, aydınlatma armatürünün altında ortalandığında en iyi şekilde görünür.

Evinizi şık gösterecek dekorasyonlar için ipuçları

 

dekorasyon hatası3- Duvarlardan Uzak Mobilya Düzeni: Mobilyalarınızı sadece duvarlara dayalı bir şekilde düzenlemek, odaya düz ve sıkıcı bir his verir. Bunun yerine, mobilyalarınızı biraz duvarlardan uzaklaştırmayı ve odanın ortasına doğru yönlendirmeyi deneyin. Bu, odaya derinlik ve hareket hissi katacak ve daha ilginç bir görünüm elde edeceksiniz.
dekor hataları

4. Odanın Boyutlarına Uygun Olmayan Mobilyaları Seçmek:  Birçok insan, evlerinde daha büyük mobilyalar kullanmanın odalarını daha büyük göstereceğini düşünür. Ancak bu tamamen yanlış. Odanın boyutlarına uygun olmayan mobilyalar, odayı daha küçük ve sıkışık gösterir. Mobilyalarınızı seçerken, özellikle küçük bir oda için, boyutlarına ve şekillerine dikkat edin.

dekorasyon hatası5- Odanın Denge Noktasını Yaratmamak: Odaların denge noktası, odanın ortasında veya odanın odak noktasında yer alan bir mobilyadır. Bu mobilya, odayı dengeleyen ve gözlerinizi odanın içinde gezdirerek, odayı daha ilginç ve hoş hale getiren bir şeydir. Bazen bu mobilya bir şömine veya televizyon olabilir, ancak her zaman büyük bir mobilya parçası olması gerekmez.

6- Mobilyaları Sıkıştırmak: Mobilyaları odanın bir köşesine sıkıştırmak, sıkışık bir his yaratan ve odayı daraltan bir dekorasyon hatası olabilir. Bunun yerine, mobilyalarınızı açık ve rahat bir şekilde düzenleyin. Bu, odanın daha büyük ve daha ferah görünmesine yardımcı olacaktır.

7 – Doğru Halı Boyutunu Seçmemek: Yanlış boyutta bir halı, bir odayı dengesiz ve kasvetli gösterebilir. Mobilyalarınızın tamamının halı üzerinde yer aldığından emin olun.

Sonuç olarak, iç tasarım yapmak, tasarım ilkelerine hakim olmadan zor bir iş olabilir. Ancak, mobilyalarınızı doğru yerleştirmek, odayı daha ilginç, fonksiyonel ve görsel olarak çekici hale getirebilir. Bu nedenle, dekorasyon hatası yapmamak için yukarıdaki önerileri dikkate almalısınız.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.