Çuval Un Nasıl Saklanır?


Çuval Un

Mutfakların ve özellikle Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden un hemen her insanın imdadına yetişecek bir özelliğe sahiptir ve bundan dolayı daima mutfakların sultanı olarak yerini koruyacaktır. Temel besin kaynağı olan ekmeğin bir nevi ham maddesi denebilir. Elbette ki buğdaydan sonra. Günümüzde sadece yemek terbiyesinde, pasta-börek yapımında veya faklı kullanım alanlarında elimizin altında olduğu için asıl ehemmiyetin kavrayamamış olabiliriz çünkü neredeyse kimse ekmeği evinde yapmıyor.

Çuval Un

Unun Kullanım Alanları

Eskiden kıymeti daha çok bilinirdi çünkü ekmekler evlerde yapılırdı ve pasta-poğaça işi sonraki aşamaydı. Fakat ilginç ve güzel bir şekilde günümüzde de bu değerlerin kıymeti artmaya başladı ve temel ürünler eski şaşalı yerlerini almaya karar kıldı. Bu karar ile birlikte unun nasıl muhafaza edileceği sorusu ise akılları kurcalamaya başladı fakat endişelenecek bir durum yok çünkü un, özellikle çuval un muhafaza edilmesi en kolay ürünlerdendir desek yeridir.

Hem kolay hem zor da denebilir. Belli önlemler dahilinde saklaması oldukça kolay olan un, güneş ışığına doğrudan maruz kaldığında veya uygun saklama ortamı oluşturulmadığında kullanılmayacak duruma gelebilir. Çuval un, doğrudan güneş ışığı görmeyen bir yerde mesela kilerde saklanabilir ama ağzını bağlamanızda fayda var çünkü yanındaki başka mutfak ürünlerinin kokusunu çekebilir. Siz unu kullanırken sinmiş olan kokuları alırsınız ve bu durum istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Sıcakların kendini hissettirmesi ile birlikte unda böceklenme meydana gelebilir. Bu durumu önlemek için unun içine birkaç parça karanfil atabilirsiniz. Karanfilin keskin kokusu sayesinde çuval un ilk günkü tazeliğini koruyacaktır. Karanfil yoksa defne yaprağı da tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde böceklenmeyi engelleyecektir.

Eğer un çuvalınız fazla bir büyüklükte değilse unu cam kavanozda saklamanız her zaman daha sağlıklı olacaktır. Büyük cam kavanozlar yardımı ile her kullanımdan sonra ağzını sıkıca kapatarak unu muhafaza edebilirsiniz.

Un Neden Böceklenir?

Sıcak havaların belirginlik göstermesi ile böceklenme başlar ve bu yüzden ununuzu mümkünse güneş görmeyen bir yere koymanızda fayda var. Öte yandan rutubet alan unlar bir süre sonra böceklenecektir. Unun kuru kalmasına veya saklama ortamınıza göre ağzının açık olup olmayacağına özen göstermeniz gerekmektedir.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe