Cilt Güzelliği ve Sivilce Tedavisi İçin Doğal Çözümler


sivilce tedavisi

Herkes pürüzsüz, temiz ve lekesiz bir cilt ister. Bazıları tedavisiz böyle bir cilde sahip olabilirken bir çoğumuzun sivilce tedavisi geçmişi vardır. Biz de uğraşmadan temiz bir cilde sahip olabilsek keşke ama bazen acı yoksa kazançta yoktur.

Cildimiz, maruz kaldığı dış etkenlerden dolayı yıpranabilir. En basitinden hava kirliliğinden bile etkilenebilir. Bu yüzden cildimize her zaman özen gösterip bakım yapmalıyız. Cildimizi temizleyip, nemlendirmeli ve gerekli vitaminleri almalıyız.

sivilce tedavisi

Cilt Temizliği

Cildimizi temiz tutmak evde kendi kendimize uygulayabileceğimiz sivilce tedavisi yöntemlerinden biridir. Peki cildimizi temiz tutmayı nasıl beceririz? Duştan önce veya sonra uygulanan yüz maskeleri, türlü türlü yüz temizleme tonikleri ya da sabun. Yüzümüzü temizlemek için seçenek çok. Ama ben toniklerden maskelerden anlamıyorum, hangisini yüzüme sürsem emin olamıyorum diyorsanız sabunlar size yardımcı olacaktır.

Sabunla Cilt Temizliği

Yüzü derinlemesine temizlemek kulağa ne kadar doğru gelse de yanlış bir bilgi ve yöntemdir. Yüzümü temizlemek önemli ama yüzün doğal florasını korumak daha önemlidir. Ama üstün körü bir temizlikte tam temizleme olmaz. İşi kararında yapmakta her zaman fayda vardır.

Sabunlardan bahsetmeden önce belirtmemiz gereken bir şey var ki o da yüz tipiniz ne olursa olsun pH değeri 5-6 aralığında olmayan hiçbir ürünü kullanmamalısınız.

sivilce tedavisi

 

Sabunlar güçlü bir temizlik ürünüdür ve daha çok yağlı cilt tipine sahip insanların tercihidir. Kuru ciltli kişiler için nemlendirme oranı yüksek zeytinyağlı sabunlar gibi ürünler önerilebilir. Yüz temizliği için kokulu sabun kullanmaktan kaçınmalısınız. Cildimize direkt parfümü sıkmayı tercih etmediğiniz gibi kokulu sabunda da aynı bilinçte olmanız sizin yararınıza.

Sivilce tedavisi için üretilen bazı sabunlar vardır ki bunlar cildi derinden temizler. Sivilcelerimizden arınmak için harika sabunlar diyebilirsiniz. Ama bu sabunlar yüzdeki kirleri temizlemekle kalmıyor cildi koruyan sebumu da alıp götürmekte ki bunun olmasını istemeyiz.

Peki keçi sütü sabunu ne işe yarıyor ve sivilce tedavisinde ne kadar etkili gelin bunları inceleyelim.

Keçi Sütü Sabunu Nedir?

Adından da tahmin edileceği gibi kaynağı keçi sütüdür. Cildi nemlendirme gücü veren süt ve farklı yağların kullanıldığı bir sabun türüdür. Keçi sütü haricinde içinde Hindistan cevizi yağı, Hint yağı, zeytinyağı, badem yağı gibi bitkisel yağlar bulunmaktadır. Pirinç külü ve kül suyu da bu karışımı sabun kıvamına getirmek için kullanılmaktadır.

sivilce tedavisi

Keçi sütünün özelliklerini saymak gerekirse:

  • Kuru ciltlerin yardımına koşan nemlendirici bir etkisi vardır.
  • Ciltte siyah noktaların kolayca temizlenmesinde oldukça etkili.
  • Düzenli kullanımda gözenekleri sıkılaştırır. Siyah nokta oluşumunun önüne geçer.
  • Sivilcelerin oluşumunu engeller, oluşan sivilcelerin ise daha hızlı kuruyup gitmesini sağlar.
  • Ciltteki ölü derileri ciltten uzaklaştırarak doğal peeling etkisi yaratır.
  • Düzenli kullanımında cildin beyazlamasını sağlar. Hatta koltuk altı gibi kararmış bölgelerin renginin açılmasını da sağlar.
  • Güneş lekelerini daha hızla geçirir.
  • Saç sağlığını da olumlu yönden etkiler. Saç tellerinin ve saç derisinin nemlenmesini sağlar.
  • Saç derisinde kepek, kaşıntı, deri dökülmesi gibi sorunların ortadan kalkmasında da etkilidir.
sivilce tedavisi
Sivilce Tedavisinde Keçi Sütü Sabunu

Eğer fark ettiyseniz, keçi sütünün özelliklerini sayarken, cilt temizliğinde ne kadar etkili olduğundan da bahsettik.  Kuru ciltleri nemlendirerek, siyah nokta oluşumunu engelleyerek, gözenekleri sıkıştırarak ve peeling gibi birçok özelliğiyle sivilce tedavisi için vazgeçilmez bir ürün oluyor.

Sivilce oluşumunu önleme özelliği ile de kendini kanıtlıyor sanki. Çünkü sivilce biz istesek de istemesek de beklemediğimiz anlarda çıkabiliyor ve bu durum moral bozmaktadır. Keçi sütü sabununun düzenli kullanımı ile bu dertten de kurtulmak artık bizim elimizde.

sivilce tedavisi

Hastane kontrolü ile sivilce tedavisi gören insanların bu süreçte neler çektiğine az çok şahit olmuşuzdur. Belki siz de bu zorlu süreçten geçtiniz ya da geçmektesiniz. Sivilce patlaması yaşandığı bile oluyor ki öyle anlarda kendinizden nefret edebilirsiniz. Böyle bir tedavi de kendinizi sevmeniz, kendinizden vazgeçmemeniz çok önemli. İşte böyle zamanlarda keçi sütü sabunu yardımınıza koşabilir.

Sivilce tedavisi sırasında keçi sütü sabunu kullanmak bu süreci hızlandıracaktır. Çünkü yüzünüz sivilce kusarken bu sabun iyileştirici ve temizleyici etkisi sayesinde sivilcelerinizle savaşacaktır. Keçi sütü sabununu düzenli kullanır ve sabırlı olursanız bu savaşı kazanan siz olabilirsiniz. Ayrıca rutin cilt bakımı ve temizliği için de keçi sütü sabununu rahatlıkla tercih edebilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.