Çarkıfelek Meyvesi Tutkunun ve Aşkın Sembolü


Çarkıfelek Meyvesi Tutkunun ve Aşkın Sembolü

Brezilya’da yetişen ve tropikal bir meyve olan çarkıfelek meyvesi çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır. 500’den fazla türü olduğu bilinmektedir. Ülkemizde yeni yeni tüketilmeye başlanan meyvenin hakkında bir sürü şey merak edilmektedir. Sonbaharda toplanan meyvenin nasıl tüketilmesi gerektiğini, faydalarını ve zararlarını sizler için araştırdık.

kibariye

Çarkıfelek Meyvesi Nedir?

 

Tropikal bölgelerde yetişen çarkıfelek meyvesi, passion fruit, tutku ya da aşk meyvesi olarak da bilinmektedir. Passiflora bitkisinin bir meyvesidir. Botanikçiler araştırmaları sonucu çarkıfelek meyvesini bir dut olarak kabul etmişlerdir. Ülkemizde bu meyvenin yetiştiriciliğine çok sık rastlamamaktayız. Meyvenin içindeki su miktarı fazla olduğu için dalından koparıldığı gibi tüketilmesi gerekir. Çarkıfelek meyvesi, depresyon, stres ya da uykusuzluk problemi çeken kişiler için adete bir doğal şifa kaynağıdır.

çarkıfelek meyvesi

Çarkıfelek Meyvesinin Yararları Nedir?

Sağlığımız için faydaları saymakla bitmeyecek olan çarkıfelek meyvesi birçok hastalığın tedavisinde de kullanılan bir meyve olarak karşımıza çıkıyor. Peki ama nedir bu faydalar;

 • Antioksidan bakımından oldukça zengin bir meyvedir. C vitamini kaynağıdır.
 • Passiflora bitkinin bir meyvesi olduğu için tüketildiğinde sinir hücrelerine etki ederek sizi sakinleştirir.
 • Kronik olarak uyku sorunu yaşayan kişiler gece yatmadan önce mutlaka çarkıfelek meyvesi tüketmeyi denemelidir.
 • Ağrılara iyi gelerek oluşabilecek spazm ve krampların önüne geçer.
 • Tüketildiğinde serotonin hormonunu arttırarak yiyen kişinin mutlu olmasını sağlar.
 • Yüksek lifli yapısı sayesinde bağırsak problemlerinin önüne geçer. Aynı zamanda meyvenin asidik yapı sayesinde de idrar yollarında meydana gelebilecek enfeksiyonları önlemiş olur.
 • Demir eksikliği yaşıyorsanız eğer vücudunuzdaki demir oranını arttırır.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.
 • Kemik ve kasların gelişimine etki eder.
 • Menopoz döneminde oluşabilecek sağlık ve ruhsal sorunların etkisini azaltır.
 • Göz sağlığına iyi gelir.
 • İçinde bulunan A vitaminleri sayesinde cildi iyileştirir ve erken yaşlanma riskinin önüne geçer.
 • İleri yaşlarda meydana gelebilecek olan Alzheimer riskini önlemeye yardımcı olur.

kibariye

Çarkıfelek Meyvesi Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Genellikle çarkıfelek meyvesinin kabuğu mor ve buruşuk olanını tercih etmelisiniz. Meyveyi ortadan ikiye bölerek içini kaşık yardımıyla çıkartın. Kabuğunu çıkarttığınız takdirde meyveyi yiyebilirsiniz. Aynı zamanda meyvenin içinde bulunan tohum ve suda gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Ayrıca içtiğiniz meyve sularının içinde olabileceği gibi bu meyveden kendinizde meyve suyu yapabilirsiniz. Kadınların birçoğu bu meyveyi muhallebi ve cheesecake üzerine sos yapmak için kullanmaktadır. Tatlılara tat vermesi için istenildiğinde içine de eklenebilir. Çarkıfelek meyvesini doğrayarak salatanın ya da yoğurdun içine karıştırarak da tüketebilirsiniz.

kibariye

Çarkıfelek Meyvesi Nasıl Yetiştirilir?

Çarkıfelek meyvesini yetiştirmek isteyenlerin izlemesi gereken iki yol bulunur. İlki meyvenin içindeki tohumları kullanmak. İkincisi ise gövdede bulunan çelikleri çoğaltmak. Bu meyve tropikal bir meyvedir bu yüzden yetiştirirken bol suya ihtiyaç duymaktadır. Yağmur ya da suni sulama yapmadığınız zaman bu meyveyi yetiştirmeniz mümkün değildir. Bitki tohumunu kullanarak çarkıfelek meyvesi yetiştirmek isteyen kişiler ilk olarak meyvenin ekim zamanını öğrenmelidir. Tohumları toprağa zamanında ekerek çimlenmesi için gerekli zamanı beklemeniz lazımdır. Gövde de bulunan çeliklerle çoğaltma işlemi tohuma göre daha kısa süreli sonuçlar verir. Ancak tohumdan meyve yetiştirme her zaman daha güvenilir ve sağlam bir yöntemdir. Bu meyveyi; saksıda, balkonda bahçe ve iç mekânda yetiştirebilirsiniz.

Yetiştirdiğiniz toprağın humuslu olmasına dikkat edin. Humusu zengin olan toprakta bitkiler daha iyi gelişip büyürler. Çarkıfelek meyvesi soğuğa yarı dayanıklı bir meyvedir. Tropikal bölgede yetişiyor olsa bile bitkiniz -5 dereceye kadar dayanabilir.

kibariye

Çarkıfelek Meyvesinin Zararları Nedir?

Çoğu insan için bu meyve güvenli bir meyvedir. Ancak bazı kişiler bu meyveyi tüketirken alerjik sorunlar yaşayabilir. Bu yüzden meyveyi yedikten sonra kendinizde bir değişiklik görürseniz mutlaka yemeyi bırakıp bir doktora gözükün.

 • Latekse alerjisi olan bireylerin bu meyveyi tüketmemesi gerekir. Bu kişiler meyveyi tükettiklerinde vücut alerjik reaksiyon verebilir.
 • Hamilelik döneminde genel olarak faydalı bir meyve olsa da yapılan araştırmalar sonucunda yararı kadar zararı olduğu da görülmektedir. Bu meyve hamilelik döneminde kasılmalara sebep olabilir. Bu yüzden meyveyi tüketmeden önce doktorunuzla görüşüp bu konu hakkında bilgi alın.
 • Meyve, beyni etki ettiği için olası bir ameliyatınızda anesteziyi etkisiz hale getirebilir. Bu yüzden daha önceden planlanan bir ameliyatınız varsa 2 hafta önceden meyveyi tüketmeyi bırakın.

Bu meyvenin tüketimi vücudunuz ve sağlığınız için oldukça yararlıdır. Bu yüzden bu meyveyi dozunda tükettiğiniz takdirde sağlığınız için önemli bir adım atmış olursunuz.

 


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.