Böğürtlen Yararlarıyla Sizi Şaşırtacak


Böğürtlen Yararlarıyla Sizi Şaşırtacak

Böğürtlen, gülgillerin en sevilen ve en lezzetli meyvesidir. Yol kenarlarında denk gelebileceğiniz ve yediğinizde mayhoş tadıyla sağlığınız için fayda sağlayan böğürtlen hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Böğürtleni yabani olarak bulup bekletmeden tüketmeniz önemlidir. Pek çok kullanım alanı olan bu meyvenin sayısız faydası vardır. Gelin şimdi böğürtlenin bitmek bilmeyen faydalarına birlikte bakalım.

böğürtlen

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir?

Böğürtlenin sağlığınız açısından birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sizin için derledik.

 • Böğürtlen antioksidan açısından oldukça zengindir. En bilinen faydası ise kanserli hücrelere karşı açtığı savaştır. Bu meyveyi tüketmeniz durumunda kolon ve akciğer kanser riskini en aza indirmiş olursunuz.
 • Vücudunuzdaki kan şekerini dengeleme özelliğine sahiptir.
 • Beyninizde oluşabilecek iltihaplanmaları engeller. Böğürtlen sağlıklı bir beyin için oldukça önemli bir meyvedir.
 • Lifli yapısı sayesinde bağırsaklarınızdaki hareketleri düzenler. Kabızlık için birebirdir.
 • Böğürtlen kalp sağlığınızı önemser. Oluşabilecek damar tıkanıklığının önüne geçer kalpteki kan akışını düzene sokar.
 • Göz rahatsızlığınız varsa bilin ki tedavisinde böğürtlen kullanılıyordur.
 • Yapraklarını kurutup çay olarak tükettiğinizde mükemmel bir idrar söktürücüdür.
 • Kadınların adet döngülerinde şiddetli kanamaların ve akıntıların önüne geçer ve adet döngünüzün bozulmadan düzenli şekilde ilerlemesini sağlar.
 • Yapraklarından yaptığınız çay ağrı kesici etkisine de sahiptir. Özellikle şiddetli eklem ağrısı çekiyorsanız mutlaka böğürtlen çayını denemelisiniz.
 • Böğürtleni yapraklarıyla birlikte blenderda geçirip krem kıvamına getirdiğinizde basur ve yanıklar için kullanabileceğiniz doğal bir ilaç elde etmiş olursunuz. Tam olarak etki etmese bile emin olun şiddeti azalacaktır.
 • Bronşitlerinizi temizler ve rahat nefes almanızı sağlar. Aynı zamanda stresliyseniz sinirlerinizi yatıştırır.
 • Ciltteki gözenekleri temizler ve cildinize sıkılaşmış bir görünüm kazandırır.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi hastalıklara karşı korur.

böğürtlen

Böğürtlen Çayı Nasıl Yapılır?

Böğürtlen çayının faydalarından yararlanmak için yapmanız gerekenler çok basittir. Bir bardak dolusu kurutulmuş böğürtlen yapraklarını böğürtlenlerle birlikte bir kaba koyun. 3 su bardağı suyu üzerine ekleyerek haşlanmaya bırakın. Haşlandıktan sonra altını kapatın ve 10 dakika boyunca demlenmeye bırakın. Çayınız demlendikten sonra bir süzgeç yardımı ile malzemeleri süzün. Çayınızı ılık bir şekilde tüketebilirsiniz. Toksin atma özelliğine sahip olduğu için çok sık tüketmek yerine iki günde bir tüketmeyi tercih edin.

Böğürtlen Çayı Zayıflatır Mı?

Böğürtlenin içerisinde bulunan vitaminler ve minareller çay yaptığınızda etkisini çaya geçirecektir. Bu çayı tükettiğinizde metabolizmanız hızlı bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. Böğürtlen çayının metabolizmayı hızlandırmasından dolayı yağ yakım hızı da artacaktır. Böylece sizde rahat bir şekilde kilo verebileceksiniz. Diyet dostu olan böğürtlen çayını pek çok diyetisyen önermektedir. Bu çayı düzenli bir şekilde tüketirseniz istediğiniz kiloya rahatlıkla erişebilirsiniz.

böğürtlen

Hamilelikte Böğürtlen Çayı Tüketimi Sakıncalı Mı?

Hamile anne adayları bu süreçte yediklerine ve içtiklerine oldukça dikkat etmek zorundadır. Bebekleri için faydalı olan şeyler tüketmeleri annelerin bu süreçteki önceliğidir. Yeni hamile kalmış anne adayları ilk başlarda zorlu bir süreçten geçmektedir. Hamilelikte düşük yapmamak için ve olası bir riskten korunmak için her gün 1 ya da 2 bardak böğürtlen yaprağının çayını içebilirsiniz. Bu çay hem çok lezzetlidir hem de bebeğiniz için oldukça yararlıdır.

Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen çayının faydaları aslında hemen hemen böğürtlenle aynı olsa da aslında çay olarak tüketildiğinde farklı yararları da beraberinde getirir.

 • Kış aylarında tüketildiğinde nezle, grip ya da soğuk algınlığının önüne geçerek sizin hasta olmanızı engeller.
 • Öksürüğe karşı birebirdir. Bademcikleriniz varsa eğer şişmesini önler.
 • Ağzınızın içine çıkabilecek aft gibi yaraların iyileşmesinde etkilidir.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı korunmanızı sağlar.

böğürtlen

Böğürtlen Zararlı Mıdır?

Yapılan uzun araştırmalar sonucunda böğürtlenin yiyen kişilere hiçbir zararının olmadığı tespit edilmiştir. Ancak yine de fazla tüketildiğinde belli yan etkileri görülmektedir.

 • Bazı bünyelerde böğürtlen alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu da dudaklarınızda şişme ve kaşıntıya sebep olabilir. Böyle durumlarda tüketmeyi bırakın.
 • Çay tüketimini fazla kaçırırsanız mide bulantısı ve kusma gibi mide sorunlarıyla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir.
 • Hamile ve emziren annelerin böğürtlen tüketmesi yararlıdır. Ancak böğürtlen yaprağından yapılan çayın tüketiminden kaçınmaları gerekir.
 • Kolit hastalığı bulunan bireylere böğürtlen çayı tüketimi önerilmemektedir.

 

Koyu siyah renk böğürtlenler olgunlaşmıştır bunların tüketiminde hiçbir sorun bulunmamaktadır. Böğürtlenleri taze olarak topladıysanız eğer maksimum 3-4 gün içinde tüketmelisiniz. Aksi takdirde çürüyecektir. Böğürtlenleri püre yaparak soğuk içecek yapmakta da kullanabilirsiniz.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.