Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?


Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar

Çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar ya da geri dönüşü var mıdır? Herkes yok diyecektir ama pemmbe size birkaç yöntem birden öneriyor.

Hangimizin başına gelmedi ki? O en sevdiğimiz tişörtümüz ya da eşofmanımız çamaşır suyu nedeniyle rengini kaybetti, giyilemeyecek hale geldi. Bugüne kadar çamaşır suyu ile rengi atan kıyafetimizi çöpe atmaktan başka çaremiz yoktu.
Ama şimdi size önereceğimiz birka yöntemle lekenin yok olduğunu göreceksiniz, kıyafetinize yeniden kavuşacaksınız.

SODYUM TİYOSÜLFAT KULLANIN

Bunun için size gerekli olan tek şey sodyum tiyosülfattır. O da ne, nereden bulacağım demeyin. Hem internetten, hem de büyük marketlerden bulabilirsiniz. Sodyum tiyosülfat çamaşır suyu nedeniyle oluşan ağarma işlemini nötrleştirir. 2 yemek kaşığı sodyum tiyosülfatı su kolu bir çorba kasesine dökün. Temiz bir bezi bu karışımla ıslatıp, çamaşır suyundan zarar gören kısma bastırın. Kıyafet artık daha fazla bu karışımı çekmeyene kadar bezi ıslatıp lekeye bastırmaya devam edin. Ve hemen ardından her zaman yıkadığınız gibi yıkayın.

BEYAZ SİRKE KULLANIN

Kıyafetizdeki çamaşır suyunu iyice durulayın. Bir bezi beyaz sirke ile ıslatıp rengi atan bölgeye uygulayın. Bu işlemi lekeli bölgenin rengi değişene kadar yapın. Soğuk suyla durulayın ve yeniden bezi beyaz sirke ile ıslatıp aynı bölgeye uygulayın. Sirkenin asiti kumaşın üzerindeki çamaşır suyu etkisini ortadan kaldıracaktır. Beyaz sirke kullanmanızın sebebi de diğer sirkelerin kumaşa zarar verme ihtimalidir.

BOYAYIN

Çamaşır suyu lekesini iyice durulayın ve kumaş ile aynı renk keçeli ya da tükenmez kalemle çamaşır suyundan rengi atan bölgeyi boyayın. Ama bir sonraki yıkamada bu boyanın çıkma ihtimali yüksektir. O yüzden bu kıyafetinizi ayrı yıkayın ve her yıkamada boyamayı tekrarlayın.

GÜNEŞ IŞIĞI ALTINDA BIRAKIN

Bu yöntem tam anlamıyla sonuç vermese de kıyafeti güneşte bırakmak, çamaşır suyu lekesinin rengini sarartarak daha az görünmesine neden olur.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe