Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır? Buzdolabınız 10 Adımda Yeni Gibi Olsun


saçların dökülmemesi için

Buzdolabınızdan kötü kokular geliyorsa artık temizlenme vakti gelmiştir. Peki buzdolabı temizliği nasıl yapılır?

DÜZENLİ BUZDOLABI TEMİZLİĞİ ELEKTRİK FATURANIZI AZALTIR

Buzdolabınız mutfağınızdaki en önemli alet. Ancak çoğu kişi temizliğine dikkat etmiyor. Oysa buzdolabı çok bakteri üretir, sağlığınız için . Eğer düzenli olarak temizlemezseniz, çok elektrik yakar.

BUZDOLABI NASIL TEMİZLENİR?

 

 1.  buzdolabı temizliğiTemizliğe buzdolabınızın içini boşaltarak başlayın. Yani markete gitmeden temizlik yapmakta fayda var. Çünkü bu sayede dolabınız nispeten boş olacak.
 2. Son kullanma tarihleri geçmiş ürünleri ve ilaçları atın.
 3. Buzdolabının tüm parçalarını çıkartın. İç raflar, kapak rafları, sebzelik, vs. Sonra bunların hepsini lavabonun içinde sıcak suda yıkayın. Ve sularının akması için altına bir bez koyup tezgahın üzerine yerleştirin.
 4. Buzdolabının içini, bulaşık deterjanı ve bir mikrofiber bezle temizleyin. Çamaşır sodası da kullanabilirsiniz. Çünkü çamaşır sodası istenmeyen tüm kokuları dezenfekte eder ve temizler.
 5. Buzdolabının dondurucu bölümünü de boşaltıp aynı temizlik işlemini oraya da uygulayın.
 6. Buzdolabınızı temizlerken drenaj deliği de çok önemlidir. Sık sık tıkanarak hoş olmayan kokulara yol açar. O yüzden drenaj deliğini temizlemek için pamuklu çubuk kullanabilirsiniz.
 7. Buzdolabının kauçuk parçalarını (kapak lastiği gibi) yine microfiber bir bez ve biraz sabunla temizlenebilir. Aralardan kiri çıkarmak zorsa, pamuklu çubuk veya bambu şiş kullanabilirsiniz.
 8. Sıra geldi buzdolabının dışına. Dış kapağını da silmeyi unutmayın.
  Buzdolabını altını ve arkasını temizlemeyi de unutmayın. Buralara elektrikli süpürge tutup tozlardan arındırabilirsiniz.
 9. İşiniz bittiğinde ve tüm parçalar tamamen kuruduğunda bunları buzdolabına geri yerleştirin. Çıkardıklarınızı da buzdolabına geri koyun.
 10. Sıcaklığın 4 ile 7 santigrat derece arasında olduğundan emin olun. Bu şekilde tüm küf ve bakterileri koruyacaksınız.

Elinize sağlık, artık tertemiz bir buzdolabınız var.  Bu temizliği sürekli sağlamak için buzdolabınızın dış kısmını ayda bir, içini de en az 6 ayda bir temizlemeyi unutmayın.

BUZDOLABINI TEMİZLERKEN HANGİ TEMİZLİK ÜRÜNÜ KULLANILMALI?

Buzdolabın içini temizlemek için: 1 litre ılık suyun içine  4 yemek kaşığı sirke ya da 2 yemek kaşığı karbonat atın. İyice karıştırdığınız bu karışımı sünger yardımıyla buzdolabının içini temizlemekte kullanın. Ya da bulaşık deterjanı ve mikrofiber bez yardımıyla da içini temizleyebilirsiniz.

Dondurucu bölümünü temizlemek için: Fısfıslı bir şişe içine 1 yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Fısfıslı şişeyi iyice çalkalayın. Ardından dondurucunun her noktasına sıkarak sünger yardımıyla silin. Mikrofiber bezle iyice nemini alın.

Buzdolabının lastiklerini temizlemek için: Buzdolabının lastik bölümündeki kirlerden kurtulmak için karbonat döküp birazcık ıslattığımız diş fırçasıyla boydan boya tüm lastiği ovun. Ardından nemli bir bez yardımıyla lastiği silin.

Buzdolabının dışını temizlemek için: Raflarda olduğu gibi buzdolabının dışını da süngerin üzerine döktüğümüz bulaşık deterjanı yardımıyla siliyoruz. Süngerin nemli olmasına ve yumuşak yüzeyini kullandığımıza emin oluyoruz. Ardından nemli bir bezle ilk katı siliyoruz. Son olarak kuru bir bezle kurulamasını yapıyoruz.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe