Buzdolabı Nasıl Organize Edilmeli?


buzdolabı nasıl organize edilmeli

Market alışverişi dönüşü aldıklarımızı yerleştirmenin aslında bir yöntemi olduğunu biliyor muydunuz? Buzdolabındaki rafları doğru kullanmayı öğrenerek market alışverişine harcayacağınız paradan tasarruf etmiş olursunuz üstelik yemek de ziyan etmezsiniz. Üstelik uzun zamandır doğru sandığımız ve uyguladığımız şeyler yanlışmış. Örneğin sütü dolabın kapağındaki rafa koymak gibi. Çünkü kapak kısmı en sıcak kısımmış ve sütün soğuk kalması gerekirmiş. Bu tip detaylar önemsiz gözükse de mutfaktaki tüm düzeni değiştirecek ve ürünlerinizi kurtaracak. Buzdolabı nasıl organize edilmeli mutlaka bilmelisiniz. Böylece yararınıza kullanabilirsiniz.

Alttaki Çekmeceler

Çiğ sebze, salata ve meyve : onları ayrı bölümlere yerleştirin çünkü bazı meyveler olgunlaşma sürecini hızlandıran gaz yayıyorlar. Ot ve yaprakları buzdolabının arkalarına yerleştirmeyin, donmaları çok kolaydır.

Alt Raf

Mühürlü çiğ et ve balık : Bu buzdolabının en soğuk ve yiyecekleri taze tutan kısmıdır. Bu rafta çiğ ürün saklamak mantıklıdır çünkü çapraz bulaşma riski düşüktür. Bu demek oluyor ki eğer daha yukarıdaki raflarda bulunurlarsa aşağıdaki ürünlere akıtma yapabilirler.

Orta Raf

Süt ürünleri ve yumurta : özellikle yoğurdun kapağını kontrol edin, açık kalırsa bakterilerden korunamaz ve tazeliğini yitirir.

Üst Raf

Pişmiş yemekler : Pişirilmeye ihtiyaç duymayan yemekler (soğuk söğüş et gibi) ve pişirdiklerinizden arta kalanlar burada tutulmalıdır. Bu rafta sıcaklık tutarlıdır.

Kapı

Doğal koruyucuları olan yemekler : Buzdolabının kapısındaki ısı derecesi sürekli değişir, dalgalanmalara uğrayabilir. Bu sebeple sosları, lezzetlendiricileri, meyve sularını ve konserveleri burada barındırmak doğrudur. Yağ ve peynir de kabul edilebilir ancak süt asla burada olmamalıdır.

buzdolabı nasıl organize edilmeli

Buzdolabınızı düzenli olarak temizlemeli ve kimi zaman havalandırmalısınız.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe