Bu Kasabada Dedikodu Yasaklandı! Para Cezası Var!


dedikodu yasaklandı

Haber gerçek… Bir kasabada dedikodu yasaklandı. Dedikodu yaparken suçüstü yakalananlar, para cezası ve kamu cezası alacaklar.

Yönetim dedikodudan o kadar bunaldı ki, Filipinler’deki Binolonan kasabasında dedikodu yapmayı yasakladı. ‘Başkalarını çekiştirirken’ yakalananlara zorunlu kamu hizmeti ve para cezası vermeyi kararlaştırdı.

Güney Asya ülkesi Filipinler’in başkenti Manila’nın kuzeyinde bulunan Binolonan kasabasında dedikodu yapmak artık yasadışı. Belediye Meclisi’ne bu kararı aldıran ise dedikodu sebebiyle çıkan kavgalar… Belediye Başkanı Ramon Guico, kasabada dedikodu sebebiyle çok ciddi kavgalar çıktığını, artık dedikodunun tehlikeli olmaya başladığını ve belediye meclisinin böyle bir önlem aldığını söyledi.

PARA CEZASI VAR

The Guardian’a konuşan Belediye Başkanı Guico, “Dedikodunun çok türü var. Fakat bizim kasabamızdaki dedikodunun çoğu para, mülk ve ilişkiler hakkında… Tüm bireyler ve burada yaşayanlar söylediklerimizden sorumluyuz. Bunu hatırlatmak için dedikoduyu yasakladık. Diğer insanlara Bnolonan’daki insanların iyi olduğunu ve bölgenin güvenli olduğunu göstermek istiyoruz” dedi.

“Dedikodu yapılmayan yer daha bereketlidir, çünkü insanların başkaları hakkında negatif konuşmak dışında yapacak daha iyi işleri olduğuna inanıyorum” diye konuşan Guido bundan sonra dedikodu yapanlara göz açtırmayacağa benziyor.

Belediye Meclisi’nin koyduğu yasaya göre, dedikodu yaparken veya başkaları hakkında yalan hikâyeler yayarken yakalanan kişilere ilk olarak 200 peso (yaklaşık 24 TL) para cezası ve üç saat çöp toplama cezası verilecek. İkinci kez yakalananlar ise 1000 peso (yaklaşık 117 TL) para cezasına çarptırılacak ve sekiz saat kamu hizmeti verecek.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAMIYOR’

Bazı kişiler dedikodu yaşağının ifade özgürlüğünü kısıtladağını söyleerek yasağı proteste ediyor. Ancak yasağın ifade özgürlüğünü kısıtladığını düşünmediğini vurgulayan Guico, yasanın insanları iftiradan koruduğunu söyledi.
Kasabada bazı kişiler daha şimdiden dedikodu yaparken yakalandı ve yeni yasa kapsamında cezalandırıldı. Belediye Başkanı bu sayede yerel tartışmaların azaldığını belirtti.

Yasanın ilk önce Capas kasabasında uygulanmaya başlandığı, başarılı olduğu görülünce Binolonan’da da uygulanmasına karar verildiği belirtildi. Öte yandan, Binolonan’da akşam saat 10’dan sonra karaoke yapmanın da yasaklandığı öğrenildi.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.