Bembeyaz Çamaşırlar İçin Makineye Aspirin Atın


bembeyaz çamaşırlar

Beyazlarınız artık griye mi döndü? Önemli değil. Aspirin kullanın, beyaz çamaşırlarınız ilk günkü gibi olacak.

Beyaz çamaşırların beyaz olarak kalmasını sağlamak zordur. Hatta birçok insan bu yüzden beyaz kıyafetlerden uzak durur. Ama şimdi size vereceğimiz ipuçlarıyla beyaz çamaşırlar ilk günkü gibi bembeyaz olacak.

İşte bembeyaz çamaşırlar için ipuçları:

1. Makineye Aspirin Atın

Sararmış ya da rengi griye dönmüş beyazlarınız için birkaç aspirin hapını çamaşır makinesine atıp, makineyi öyle çalıştırın. Aspirinin içindeki salisilik asit çamaşırlarınızı bembeyaz yapacaktır. Eğer beyazlarınızın renge çok fazla griye döndüyse, 6-7 aspirin hapını 2 litre sıcak suda eritin ve beyaz çamaşırı bu suya bastırın. 1 gece beklettikten sonra ertesi gün makinede yıkayın. Kar gibi olacaktır.

bembeyaz çamaşırlar

2. Soğuk Suyla Yıkayın

Beyazlardaki lekeleri çıkarmak için çamaşırı soğuk suda yıkayın. Şarap, çikolata ve çay gibi zorlu lekeler, soğuk suyla daha kolay çıkar. Böylece lekeler diğer çamaşırlara da bulaşmamış olur.

bembeyaz çamaşırlar

2. Çok Fazla Deterjan Kullanmayın

Hepimiz daha fazla deterjanın daha çok temizleyeceğini düşünüyoruz ama yanılıyoruz.  Çünkü çok fazla deterjan ve yumuşatıcı kumaşı kaplıyor. Giysilerin üzerindeki bu kalıntı da bir mıknatıs gibi kiri çekiyor. Doğru okudunuz: Çok fazla deterjan, elbiselerini daha kirli hale getirebilir. O yüzden kararında deterjan kullanmaya özen gösterin

bembeyaz çamaşırlar

5. Çamaşır Suyu Kullanmayın

Klorlu ağartıcılar kumaşlara zarar verir. Beyazlaşacağını düşündüğünüz halde, çamaşırları sarartır veya griye dönüştürür.  Çamaşır suyu, pamuklu çoraplar, iç çamaşırları ve havlular için kullanılabilir. Ancak bunların dışında çamaşır suyu kullanmanızı önermiyoruz.

6. Limon Suyu Mucizesi

Limon suyu doğal bir ağartma maddesidir ve beyaz giysilerde çok işe yarar. Sıcak suya yarım bardak limon suyunun karıştırın ve çamaşırı en az 1 saat bu suda bekletin. Gece boyunca bekletirseniz daha iyi olur. Ertesi gün de her zamanki gibi yıkayın.

bembeyaz çamaşırlar

8. Otomatik Bulaşık Makinesi Deterjanı Çok İşe Yarıyor

Evet, doğru okudun: bulaşık deterjanı. Bulaşık Makinesi deterjanı içinde çok iyi partatıcı ve temizleyiciler var. Makineye bulaşık makinesi deterjanı atın ve beyaz çamaşırları yıkayın.

9. Hidrojen Peroksit yani Oksijenli Su

Hidrojen peroksit yüzde 100 doğaldır ve ondan daha iyi bir leke çıkarıcı yoktur. Hatta çamaşır suyu yerine rahatlıkla kullanabilirsiniz. bir leke çıkarıcıyı yapabilirsiniz” diyor. Şimdi size vereceğiniz formülle lekeler son bulacak: 1/2 fincan hidrojen peroksiti 1/2 fincan kabartma tozu ve 1 bardak su ile birleştirin ve lekelerin üzerinde bekletin. Sonra yıkayın.

bembeyaz çamaşırlar


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe