Argan Yağının Faydaları; 5 Mucizevi Etki İle Gençleşin!


Argan yağının faydaları

Argan yağının faydaları dünyaca bilinmektedir. Bu yağ, sadece Fas’ın güneyinde bulunan Argan Spinosa ağacının meyvesinden elde edilir. Ekstraksiyonu genellikle Argania fındıklarının soğuk presleme işlemiyle yapılır. Çok nadir olarak kabul edilir ve sonuç olarak “sıvı altın” veya “Fas altını” takma adını kazanmıştır.

Argan yağının faydaları

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

İdeal olarak, doğrudan cilt üzerine katkı maddesi içermeyen % 100 saf Argan yağı kullanılması tavsiye edilir. Argan yağı komedojenik, gözenekleri tıkayan bir bileşen değildir. İdeal olan, kullanmadan önce her zaman bir uzman görüşüne sahip olmaktır. Argan yağının faydaları için önce dermatolojik değerlendirme gereklidir. Çok yağlı veya siyah noktalardan zengin ciltler için doktor tavsiyesi olmadan kullanmak uygun değildir.

Argan Yağının Faydaları

Yağ, saç bakımı için dünyaca ünlüdür. Ancak besin açısından çok zengin olduğu için cilt bakımında da kullanılır haline gelmiştir. Harika bir nemlendirici olarak cildin tüm besin maddelerini daha iyi emmesini sağlar. Argan yağının faydaları arasında, cildin gençleşmesine ve kuruluk ile savaşmasına yardımcı olmak vardır.Çünkü yağın daha fazla elastikiyet verme, yüzdeki kırışıklıkları ve mimik çizgilerini azaltma özelliği vardır.

Özellikleri ayrıca iltihap önleyici ve iyileştirici etkiye sahiptir. Bu nedenle yanıkları tedavi etmek ve güneşin etkilerini hafifletmek için de kullanılır. Ürün hücreleri yenilemeyi ve beslemeyi başarıyor. Argan yağının faydaları, cildin doğal PH ‘ını geri kazandırdığı, sivilcelerle, çatlaklarla savaştığı ve hatta yağlılığı kontrol ettiği kanıtlanmıştır.

Argan yağının faydaları

Argan Yağının Mucizevi Etkileri

Besinler açısından zengin, yüksek nemlendirici ve antioksidan özelliklere sahip argan yağının saç, cilt, dudaklar ve tırnaklar için çeşitli faydaları vardır. Ek olarak, dahili kullanımında vücudumuz için faydalı etkileri de vardır.

1.    Saç

Kuru saçlar için iyi bir nemlendirme sağlamak için yaklaşık üç damla yeterlidir. Sadece avucunuza üç damla koyun, iyice ovalayın ve saçın orta ve uçlarına uygulayın. Argan yağı, saç lifini canlandırıcı bir etkiyle tel elastikiyetini ve parlaklığını ger kazandırır. Ayrıca E vitamini bakımından zengindir. Argan yağının faydaları arasında, kafa derisi kan dolaşımını teşvik eder.

 

argan yağının faydaları

2.    Cilt

Nemlendirme gücünün yanı sıra, Argan yağının faydaları yanıkları rahatlatmak ve tedavi etmek için kullanılabilir. Kırışıklarla savaşır, iyileştirici güce sahiptir ve antiseptiktir. E vitamininin varlığı nedeniyle yüksek bir oksitleyici etki vardır. Bu nedenle cildin kuruluğuna ve yaşlanmasına karşı endikedir. Hücre beslenmesini, hücresel oksijenasyonu arttırır. Hatta akne ve çatlakların tedavisi olarak kullanılabilir. Cilde uygularken argan yağının sunduğu nemlendirme ve koruyucu etkileri sağlamak için yaklaşık beş damla yeterlidir.

argan yağının faydaları

3.    Fazla Yağlarla Savaşır

Akademik araştırmalara göre, topikal kullanımda içeriğinin, ciltteki aşırı sebumu kontrol etmeye ve azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlandı. Ancak yağlı ve akneye meyilli cilde sahip olanlar doktor tavsiyesi ile hareket etmelidirler.

4.    Güneş Hasarından Korur

Antioksidan özelliğinden dolayı yağ, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca yanıkları ve hiperpigmentasyonu önlemeye yardımcı olur. Bir Japon araştırması ile Argan yağının faydaları arasında uzun vadede kullanımda içeriğin cilt kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini gösterdi. Yapılan başka bir araştırmaya göre su ve argan yağı bazlı bir kremin kullanılması cildin elastikiyetini artırarak çatlakları önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

argan yağının faydaları

5.    Sedef Hastalığı ve Rozasea Semptomlarına Etkisi

Argan yağı, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu için Türkiye’deki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre bazı cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılıyor. Rosacea gibi durumlarda ağızdan takviye şeklinde veya topikal kullanım şeklinde kullanılabilir. Her zaman bir doktora danışmak en iyisidir!

Fas ‘ın Sıvı Altını – Argan Yağı

Dediğimiz gibi argan yağı kimyasal içermeyen doğal bir üründür ancak kullanırken dikkatli olmalısınız. Folikülleri tıkayabileceğinden doğrudan saç köküne uygulamayın. Çok yağlı saçlara sahip olanlar için ürünü % 100 saf haliyle kullanmaları da önerilmez. Bu durumlarda ideal olan şampuan ve bileşiminde argan içeren diğer ürünleri kullanmaktır.

argan yağının faydaları

Aynı şey cilt için de geçerli. Çok fazla yağ ve siyah noktaya sahip ciltler, çok dikkatli kullanmalı veya dermatoloğa danışmalıdır. Bütün bunlarla argan yağının cazibesine direnmek zordur. Saçınıza daha fazla hayat verin, argan nemlendirici bar şampuanı deneyin ve tüm faydalarını görün. Ancak almayı düşündüğünüz yağın gerçekten saf olup olmadığını ve parabenler gibi sağlığınıza zararlı olabilecek diğer koruyucuları içermediğini görmek için her zaman bileşimine bakmayı unutmayın.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.