8 Aydır Saçlarını Şampuanlamayan Kadının Son Hali


8 Aydır Saçlarını Şampuanlamayan Kadının Son Hali

Saçlarını şampuanlamayı bıraktı. Başlarda biraz zorlandı ama daha sonraları saçları alıştı. İşte 8 aydır saçlarını şampuanlamayan kadının son hali…

Dünyada saç bakım sektörü 100 milyar dolarlık bir hacme ulaşmış. Yani saçlarımıza takıntılıyız. Misler gibi kokması, ipek gibi olması, dolgun ve sağlıklı görünmesi için yapmayacağımız şey yok… Şampuanı bırakmak dışında tabii…

Kendi Şampuanını Kendin Yap

Ama 27 yaşındaki iki çocuk annesi Virgina Tapp saçımızın şampuansız da muhteşem göründüğünün bir kanıtı… Çünkü tam 8 aydır şampuan kullanmayı bırakmış. Dünyada daha fazla yayılmaya başlayan “No Poo” (Şampuan Yok) hareketinin deneyimli bir üyesi artık.. Tapp hikayesini kendi bloğundan da anlatıyor.

8 Aydır Saçlarını Şampuanlamayan Kadının Son Hali

SADECE ILIK SU

Galler bölgesinden Virginia Tapp, bundan 8 ay önce hem çevre hem de vücudu için artık kimyasal içeren ürünler kullanmamaya karar verdi ve saçına şampuan, saç kremi ve saç boyası sürmemeye başladı.  Tüm bu zaman boyunca saçlarını sadece ılık su ile yıkadı.

Tapp bu hareketinin sonucunda “mucize beklediğini” ancak ilk 6 ayda neredeyse hiçbir değişiklik olmadığını söylüyor.

8 Aydır Saçlarını Şampuanlamayan Kadının Son Hali

MUCİZENİN ADI: KARBONAT

6. ayın sonunda Tapp başka bir ülkede yaşayan kız kardeşini ziyaret etmesi gerektiğinde sampuana tekrar geri dönüp dönmeme konusunda kararsız kalmış. Çünkü saç diplerinde hafif bir yağlanma varmış ve bu şekilde başka bir yere misafir olarak gitmek istememiş.

Şampuana dönmek yerine saçlarını ılık suda çözülmüş bir çorba kaşığı karbonatla temizlediğini ve o andan itibaren beklediği mucizenin gerçekleştiğini söylüyor genç kadın. Saçlarındaki yağ tamamen gitmişti. Saçlarının kurumasını önlemek için de bir muz ve çiğ yumurtadan oluşan bir saç maskesi yaptı.

Şimdi artık saçları daha az karışıyor. Yağlı ya da kuru değil, tam olması gerektiği gibi… Ve tüm zamankilerden daha sağlıklı…

8 Aydır Saçlarını Şampuanlamayan Kadının Son Hali

İŞTE SAÇININ SON HALİ

8 Aydır Saçlarını Şampuanlamayan Kadının Son Hali

ŞAMPUANDAN VAZGEÇEMİYORSANIZ

Eğer şampuandan vazgeçemiyorsanız, uzmanlar çok köpürmeyen doğal şampuanlar tercih etmeniz gerektiğini, sadece saç derisini şampuanlayıp, uçlarına şampuan sürmemenizi tavsiye ediyorlar. Çok fazla şampuan dökmemeniz, ihtiyacınız kadar kullanmanız gerektiğini söylüyorlar.

NO POO (ŞAMPUAN YOK) HAREKETİNİN FAYDALARI

* Dengeli bir miktarda yağ üreten daha sağlıklı saçlar ve saç derisi.

* Daha hacimli saçlar.

* Daha iyi dokulu saçlar ve şekillendirme ürünlerire daha az ihtiyaç.

* Potansiyel olarak tahriş edici kimyasallara daha az maruz kalma.

* Daha az plastik ambalaj atıkları.

* Saçları kurutan, ürünü tekrar nemlendirmek için kullanmanıza ve ürünü çıkarmak için tekrar şampuan yaparak, şampuanlamanın yapay bir döngüsünü kırın.


Pemmbe

Pemmbe.com 2015 yılından bu yana yayında olan moda, güzellik, sağlıklı yaşam, aile, çocuk, kültür-sanat, eğlence, ilişkiler, kariyer gibi kadınları ilgilendiren konular yer alıyor.