Zeytin Nasıl Saklanır?


Zeytin

Sofraların özellikle de kahvaltıların vazgeçilmezi zeytinin saklama koşulları sanıldığının aksine oldukça basittir. Evvelden beri büyüklerin saklama yöntemleri olmakla birlikte çağın gelişmesi ile birlikte farklı saklama yöntemleri de hayatımıza girmiştir. Zeytini saklama yönteminiz aldığınız zeytinin miktarına göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin küçük paketlerde aldığınız zeytinleri paketinde ağzı kapalı şekilde saklamanız daha uygundur. Her kullanımdan sonra hava ile teması mümkün olduğunca az olmalıdır.

Aksi takdirde kurumasına veya küflenmesine nenden olabilir. En doğru kullanım olarak ağzı kapalı bir kahvaltı tabağına tek seferde tüketilebilecek kadar zeytin koymak uygun bir yöntemdir. Eğer tek seferde bitirme gibi bir durum söz konusu değil ve siz sürekli zeytin tabağını tazelemek istemiyorsanız kapağı kapalı şekilde dolapta muhafaza etmenizde fayda var. Zeytin ne şekilde muhafaza edilmelidir sorusuna ise geniş ölçüde gelin birlikte bakalım.

Zeytin Nasıl Saklanır?

•Öncelikle saklamak istediğiniz zeytinin hava ile teması mümkün olduğunca az olmalıdır. Her kullanım sırasında hava ile teması kontrol edilmelidir. Tersi durumda zeytin kuru ve lezzetinden ödün verir.

•Özellikle yeşil zeytin üzerine limon suyu sıkılarak ve zeytinyağı koyularak tüketilir fakat bu işlem zeytin kutusuna tamamen uygulanmamalıdır. Sadece kullanılacak kaseye koyulduğunda daha sağlıklı ve lezzetli olacaktır. Limon suyunu zeytinin tamamına koyduğunuz takdirde bozulmaya yol açabilir.

•En güvenilir ve bilindik yöntemlerden biri ise zeytini salamura şekilde muhafaza etmektir. Salamura işlemi yapılmış zeytinin bozulma olasılığı yok denecek kadar azdır. Tuzlu kavanozdan çıkarılan zeytin bir süre sudan geçirilmelidir. Belli aralıklar ile sudan geçirilen zeytin, tuzunu bırakacak ve lezzetli bir hal alacaktır. Salamura yapılmış zeytinin tamamını sudan geçirmek doğru bir işlem değildir. Zeytinin yumuşamasına ve tuzunun tamamının gitmesi sebebi ile kötü bir tat haline bürünmesine sebep olacaktır.

•Zeytinin uzun ömürlü olmasının bir diğer koşulu ise zeytini soğuk bir yerde tutmaktır. Zeytinin tamamını buzdolabına koyma gibi bir durumunuz söz konusu değil ise oda sıcaklığının düşük olduğu bir yer seçilebilir. Bir diğer öneri ise balkonda saklama olacaktır. Sıcak hava ile teması fazla olan zeytin kendini bırakacak ve çürüyecektir. Bu yüzden zeytini soğuk bir yerde muhafaza etmek zeytinin kullanım süresini uzatacaktır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe