Sinema dünyasında yemek temalı filmlerin sayısı oldukça fazladır. Ödül almasalar, bazıları büyük bir kesim tarafından duyulmamış olsa dahi bu filmlerinde seveni oldukça çok.

Yemek temalı filmler özellikle mutfak kültürlerinin tanıtılması bakımından sinemada oldukça önemli bir yer alsa ve özel takipçileri olsa da adı ‘yemek’ olan bir film türü yok. Olsa da olmasa da izleyen herkesin çok beğendiği ve yemek tutkusunu anlatan, acıktıran filmlere şöyle bir göz atalım;

2015-Burnt (Çok Pişmiş): 2 Michelin yıldızlı restoranı olan ve sorumsuzlukları nedeniyle burayı kaybeden bir şefin kariyerini yeniden inşa etmeye çalışmasını anlatıyor.

1996-Big Night: İtalya’dan Amerika’ya restoran açmak için gelen kardeşlerin hikayesi.

2013-Chef: Bir yemek eleştirmeninin restorana gelmesinden önce menüyü değiştirmek isteyen şefin ona izin vermeyen patronu nedeniyle eleştirmenden olumsuz yorum alması ve işini kaybetmesinin ardından yaşadığı maceraları anlatan bir film.

2013-Şeflerin Savaşı: Ünlü şef Alexandre ve yemek yapmak en büyük tutkusu olan Jack’in yollarının kesişmesi ve yaşadıkları maceralar.

2014-Aşkın Tarifi: Dedesinden kalan restoranı işletirken ailesiyle birlikte Fransa’ya taşınmak zorunda kalan Hassan’ın burada yeni bir restoran açması ve başına gelenler.

2009-Julie and Julia: İki kadının sonsuz yemek tutkusunu konu alan bir film.

2010-Toast: Annesi yemek yapmayı bilmediği için kuru ekmekle büyüyen gencin yemek yapma tutkusundan bahsediyor.

2001-Tortilla Soup: Yemeğe tutkun Meksikalı bir ailenin ve artık tat alamayan emekli şef babalarının hikayesi

2009-King of Pastry: Pasta şeflerine verilen ödülü almak için yarışan şeflerin üç gününü anlatan bir belgesel.

2009-Soul Kitchen: Kaza geçiren ve artık yemek yapamayan şefin rstoranına aldığı yeni aşçısıyla yaşadığı maceraları anlatan bir film.

2009-Today’s Special: Hint yemeklerini bilmeyen ve aslen Hintli olan Şef Samir’in Paris’te çalışırken babasının ölümü üzerine Hint restoranının başına geçmesini konu alıyor. 

2000-Chocolat: Bir çikolata dükkanının kasabayı nasıl değiştirdiğini anlatan bir film.

2007-Ratatoille: Yemek yapmayı çok seven bir farenin hikayesini anlatan bir animasyon.

2016-No Reservations: Bir restoran mutfağında beraber çalışan iki şefin romantik hikayesi

Ayrıca mutlaka izlemeniz gereken yemek temalı diğer filmler de şunlar;

2003-Bir Tutam Baharat, 2007-Garson Kız, 2011-The Trip, 1985-Tampopo, 2008-Bottle Shock, 1987-Babette’nin Şöleni, 2001-Bella Martha, 2006-Last Holiday, 2009-Aşka Ruhunu Kat