Yaratıcı Geri Dönüşüm Fikirleri


Geri Dönüşüm

Dünyayı daha yaşanabilir hale getirmek için geri dönüşümün önemi yadsınamaz. Her gün evimizde, iş yerimizde, okulumuzda birçok ürün kullanıyoruz. Bunların çoğu plastik, karton ya da cam gibi maddelerden elde edilerek yapılıyor. Bir pet şişe birçok kişi için tek kullanımlık bir üründür. Oysa biraz elden geçirerek farklı ve kullanışlı bir eşya haline getirilebilir. Bunun için olan biraz hayal gücünden yararlanmak gerekli. Atıkları geri dönüştürmek, hem içinde yaşadığımız dünya için hem de cebimiz için karlı olacaktır. Atık malzemeleri geri dönüştüren insanların çoğu bunu hem hobi hem de iş olarak yapıyor. Bu şekilde hem çevreye faydalı olurken hem de gelir elde ediyor. Peki ‘Nasıl geri dönüşüm yapabilirim? ‘diyorsanız eğer cevabı yazımızda…

Geri Dönüşüm

Geri Dönüşüm İle Neler Yapılabilir?

Tuvalet Kağıdı Kartonu

Hepimizin evinde bulunan kağıt havlu ve tuvalet kağıdının içinde bulunan karton, geri dönüşüm için oldukça işe yarar bir parça. Kartonları birbirine yapıştırarak bir makyaj organizeri yapabilirsiniz. Çocuklarınızın sürekli duvarı boyadığı ve çılgınca etrafa saçtığı boya kalemlerini düzenlemek için bir kalemlik haline getirebilirsiniz. Ya da şık davet sofralarınız için peçete halkası yapabilirsiniz. Sıradan bir karton parçasından neler yapıldığına şaşırdınız değil mi? Biraz yaratıcılık ile en basit şeyler bile olağanüstü hale gelebiliyor.

Diş Fırçası

Uzmanlar dişlerimizin sağlığı için diş fırçasını her üç ayda bir değiştirmemizi istiyor. Fırçayı değiştirin tabi ama eskisini hemen çöpe atmayın. Eski diş fırçaları ile inatçı derz arası lekelerini temizleyebilirsiniz. Ayakkabılarınızın ince ayrıntılarını boyarken eski diş fırçanızdan yararlanabilirsiniz. Bahçenizin çiçeklerini eskiyen elektrikli diş fırçanız ile tozlaştırabilirsiniz.

Geri Dönüşüm

Pet Şişeler

Plastik şişeler dünyamızın geleceği için tehlike oluşturuyor. Çöpe atmak yerine geri dönüştürerek kullanmak ise bu riski bir nebze olsun azaltabilir. Aslında pet şişeler ile yapılabilecek işe yarar çok şey var. Bahçenizin minik şarkıcıları kuşlar için güzel bir yemlik yapabilirsiniz. Balkonunuzu renklendiren güzel çiçekleriniz için saksı olarak kullanabilirsiniz. Astronot olma hayalleri ile yanıp tutuşan çocuklarınız için küçük bir jet roket yapabilirsiniz. Çocuğunuzu hem mutlu etmiş olacak hem de hayal dünyasının gelişmesine yardımcı olacaksınız.

Tahta Kasalar

Pazarlarda sıklıkla gördüğümüz tahta kasalarını hepimiz biliyoruz. Peki onları hiç kitaplık olarak hayal ettiniz mi? Çoğunuz bu soruya hayır dese bile aslında tahta kasalardan muhteşem kitaplıklar yapmak mümkün. Bunun için ihtiyacınız olan birkaç adet kasa, çiviler, çekiç ve rengarenk boyalar. Gerisi sizin zevkinize kalmış.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe