Hepimiz vücudumuzun farklı bölgelerinde olsa bile çeşitli ağrılarla baş etmeye çalışıyoruz. Tüm gün boyunca çalışmak ve eve yorgun geldiğimizde oluşan ağrılar biraz can sıkıcı olabiliyor. Özellikle masa başı çalışanların kötü postürü nedeniyle oluşan eklem ve kas ağrıları hayat kalitesini düşürüyor. Çoğu kişi bu ağrılardan kurtulmak için ağrı kesicilerden medet umsa da, bu ilaçların sürekli kullanımı mide başta olmak üzere pek çok bölgede rahatsızlık meydana getiriyor. İlaçların bir tarafı yaparken bir tarafı yıkmasını önlemek isteyenler çareyi doğal yollardan arıyor. Ağrı kesicilerden kurtulmak, ev yapımı ağrı giderici krem ile mümkün görünüyor. Bunun için yapmanız gereken şey kremin yapımında kullanılan malzemeleri toplamak ve nasıl yapılacağını öğrenmek. Biz sizin için tarifi hazırladık bile.

Ev Yapımı Ağrı Giderici Krem Tarifi

Kafur ve bal mumu bu kremin olmazsa olmazlarından. Kafur ağacından elde edilen ve yarı saydam olan kafur, tıp alanında sıkça kullanılan bir ürün. Bunun sebebi ise eklem ve kas ağrılarını geçirmekte etkili olması. Diğer ana malzeme olan bal mumu ise bilindiği üzere arılardan elde ediliyor. Bal mumu, ev yapımı ağrı giderici kremin kıvamlı olması açısından önemlidir. Kremin diğer malzemeleri ise Hindistan cevizi yağı, nane yağı, biberiye yağı ve okaliptüs yağıdır. Ölçekler ise şu şekildedir:

1,5-2 yemek kaşığı kafur

2,5 yemek kaşığı bal mumu

4 su bardağı Hindistan cevizi yağı

10 damla nane yağı

5 damla biberiye yağı

5 damla okaliptüs yağı

Yapılışı

Öncelikle küçük bir tencerenin içine rendelenmiş bal mumunu ve Hindistan cevizi yağını koyun. Daha sonra tencereyi kısık ateşte yanan ocağın üstüne alın ve tahta kaşıkla karıştırarak malzemelerin homojen bir hale gelinceye kadar erimesini sağlayın. Kafuru ekledikten sonra bir müddet daha karıştırmaya devam edin. Tamamen kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. Kaynamış karışımın içine sırasıyla, Hindistan cevizi yağı, nane yağı, biberiye ve okaliptüs yağlarını ekleyerek tekrar karıştırın. Temiz ve kapaklı bir krem kabına sıcakken boşaltın. Krem oda sıcaklığına gelmeden kapağını kesinlikle kapatmayın. İstediğiniz zaman ağrınızın olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz.