Tirodiniz Çalışmıyorsa Nasıl Kilo Verebilirsiniz?


Tiroid köprücük kemiğinin üstünde bulunan kelebek şeklinde görüntüsü olan vücuttaki hormonları üreten endokrin bezlerinden birisidir. Tiroid, vücuttaki pek çok şeyi kontrol eder. Bunların içerisinde kalori yakımı kalp atışlarının yüksek olması insan metabolizmasına ait olan birçok şeyi kontrol eden bir hormondur.

Tiroid hastalığında bazı tedavi yöntemleri bulunmuştur. Bunlar, hastanın yapısına göre değişiklik göstermekte olup tedavi altına alınabilir. Tiroid az salgılandığında kilo artışı görülmektedir. Hastalarda ortaya çıkan kilo artışı ise bu durumda diyet programlarımı hazırlanır.

Tiroidiniz Çalışmıyorsa Nasıl Kilo Verebilirsiniz? Sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan biri diyetisyenlerin hazırladığı diyet programlarıdır. Kişiden kişiye göre değişen besin sindirimi değişken bir özellik gösterirken bu sebeple kan testi uygulayıp belli başlı diyet programları yapılabilir. Besin değerlerine göre diyet programlarının hazırlanması daha doğru olacaktır. Diyetisyenlerin bu durumu göz önüne alarak bir program yapmaları olması gereken bir seçim olacaktır. Balık tiroid hastalarına iyi gelen bir besin ürünüdür. Balık diyet listesinde bulunması gerek besinlerden biridir.

Hipotiroid Hastalığında Tuz Oranı Nasıl Olmalı?

Tiroidiniz çalışmıyorsa nasıl kilo verebilirsiniz? Diyorsanız öncelikle tuz kullanımına dikkat etmelisiniz. İyot konusunda yetersiz topraklarda yetişmiş olan bireylerde erken yaşlarda tiroid görülebilir. Gençlik döneminde kullanılan iyotlu tuz tüketimi, tiroid görülmesi oranını düşürebilir. Yemek yaptığınızda yemeğiniz piştikten hemen sonra atmanız doğru olacaktır. Çünkü hipotiroid hastası olan ve hastalık riskini taşıyan bireylerde bir yandan hastalığın kontrol altına alınmasını sağlarken diğer yandan da hastalığın görülme oranını azaltır. Tiroidiniz çalışmıyorsa nasıl kilo verirsiniz? Sorusuna verilebilecek başka bir cevap da şudur; Hiptiroidi kontrol altına almak için başka bir yol olarak da, stresli ortamlardan uzak durmaları gerekir. Bu sebeple temiz havada yürüyüş yapmaları, onlar için ideal tedavi yöntemlerinden biridir.

Tiroid Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

· İhtiyaca uygun olarak kalori miktarı alınmalıdır. Brokoli, ıspanak ve lahanayı çok fazla tüketmemelidirler.

· Gıda ve alerji testi yaptırmaları daha iyi olacaktır. Bu duruma karşı önlem almaları açısından yararlı olacaktır.

· Kalori oranının azaltılması gerekir.

· Beslenirken karbonhidrat ve şeker kullanımı azaltılmalıdır.

· Yemek saatlerinde değişikliğe giderek kilonun sabit kalmasını sağlayacaktır.

· Gluten oranı az olan yiyeceklerin tercih edilmesi diyet programına uygun olarak daha doğru olacaktır.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe