Yeni Gelin Adayları Dikkat: Söz Nişan Ritüelleri


Gelin

Geleneklere göre bir merasim olarak yapılan kız isteme birlikte hayat kurmak isteyen ailelerin de içinde olduğu bir mecliste kararlarını resmileştirmek isteyen çiftlerin ilk adımıdır. Kız isteme töreni, damat adayının gelin adayının evine gelerek oğullarına kızlarını istekleri bir kız isteme ritüelidir.

Çiftin istekleri doğrultusunda kız isteme merasimi ile söz ve nişan yüzükleri takılara çiftin evliliğe giden yolu belirlenerek ilk adım atılmış olur.

Gelin

Söz ve Nişan Hazırlığında Neler Yapılır?

Damat ve gelin adayının belirlediği tarih ile kız isteme gerçekleşmiş olur. Ailelere bildirilen tarih ile erkek tarafı kız tarafına ziyaret etmek istediklerine dair haber verirler.

Gelin adayının cevabıyla düğün hazırlıklarına başlanır. Nişan bohçası hazırlanır sonra da yüzükler damat tarafından alınır. Damat tarafı çiçek, çikolata ve yüzükleri alır ve kız evine ziyarete gidilir. Misafirlerin yerini almasıyla birlikte çikolatalar ikram edilir. İkram edilecek çikolataların belirli bir sıraya göre ilerler. Buradaki yaş sırası büyükten küçüğe doğru devam eder. Yüzükler takıldıktan sonra gelin adayına takılacak olan altınlar hazırlanır. Söz ya da nişanda ailelerin yakınları da bu ana eşlik edebilir.

Gelin

İsteme Töreni Nasıl Gerçekleşir?

Kız isteme törenine aile büyükleri ile birlikte gerçekleşir. Aileler gelin adayının evinde buluştuktan sonra aileyi temsil eden büyükler niyetlerini belli ederek birbirlerini tanımaya çalışır. Sohbet sırasında gelin adayı elinde tepsiyle içeriye girerek kahveleri ikram eder. Damat adayına kahve tuzlu yapılarak ikram edilir.

Damat adayının kahveyi içmesi ya da içmemesi evlilik konusundaki fikir verir. Kahveler içildikten sonra çok uzatmadan erkek tarafından aile büyüğü konuya girer ve kızı ister.

Gelin

Kız İsteme de İkramlar Nelerdir?

Olumlu cevap doğrultusunda söz veya nişan tepsisi gelir. Tepsiyi genellikle kız tarafından bekar birisi tutar. Tepsinin içerisinde duran kırmızı kurdele ile düğümlenen iki altın yüzük ve makas bulunur.

Herkes ayağa kalkar ve erkek tarafından kızı isteyen kişi yüzükleri gelin ve damadın yüzük parmaklarına takar. Olumlu duygu ve düşüncelerini söyleyerek kurdeleyi keser. Takı, el öpme merasiminin sonrasında fotoğraflar çekilir. Misafirlere yiyecek ve içecek ikram edilir. Erkek tarafının kısa sürede sonra izin isteyerek kalkmasıyla son bulur.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe