Yapmakta Olduğunuz Çamaşır Yıkama Hataları


yapmakta olduğunuz çamaşır yıkama hataları

Çamaşır yıkamak olağan ve rutin haline gelmiş bir aktivite olmasına rağmen hatalarla dolu olabilir. Küçük gözüken detayların temizlikte yarattığı fark her zaman büyük olur. Konu çamaşır olunca da durum aynı. İster çamaşır makinesiyle alakalı ister lekelerle alakalı, her açıdan durumu ele aldık ve sizi kurtarmaya geldik!

Lekeleri Sertçe Silmek

Bu hareketiniz lekeyi daha kötü hale getirebilir ve büyük ihtimalle kıyafeti de bozacaktır. Belirli bir yöntem belirleyip nazik olun. Olabildiğince çabuk bir şekilde lekeyle ilgilenmeye başlayın. Zaman ne kadar az geçerse başarı o kadar büyük olur. Her zaman beyaz bir bez kullanmayı unutmayın. Böylece bezin rengi transfer olamayacaktır. Ovalamaktansa üstüne hafif hareketlerle vurun.

yapmakta olduğunuz çamaşır yıkama hataları

Fazla Deterjan Kullanmak

Fazla sabun köpüğü oluşması kulağa iyi gelse bile aslında kötü sonuçlar doğurur. Normalde kullandığınız miktarın yarısını koyun. Böylece bakteri ve kirin bir yerlere tutunup kıyafet yakalarının altına saklanması daha zor olacaktır. Üstelik fazla sabun oluşması makinenizin ömrü açısından da çok iyi değildir.

yapmakta olduğunuz çamaşır yıkama hataları

Çamaşır Makinesini Yanlış Doldurmak

Makineyi tıka basa doldurmak zamandan kazanmanızı sağlasa da daha fazla kırışıklık ve daha zor temizlik demektir. En azından kapağı kapatmanız zor olmayacak kadar yer bırakın. Kumaşların birbirine sürtmesi mikropları yerinden oynatacak ve aşırı doluluktan dolayı yeterince dönemeyen kıyafetler bu kirden su ile kolayca kurtulamayacaktır.

 

yapmakta olduğunuz çamaşır yıkama hataları

Makinenin İçini Temizlememek

Her şeyin temizlenmesi makinenin normalde hallettiğinden 5 dakika bile uzun sürüyorsa mutlaka bir tıkanıklıktan şüphe edilmeli. Körük lastiği, tambur, deterjan haznesi… Bunların hepsini ister su hortumu ister ulaşmakta zorlandığınızda kullanılmayan diş fırçası ile temizleyin. En azından bir kere fırçalayın ya da silin. Aksi tadirde makinenizi de çamaşırlarınızı da zor zamanlar bekliyor.

yapmakta olduğunuz çamaşır yıkama hataları

Kuru Temizleme Etiketine Aldırmamak

Öncelikle pamuklu ve renkli bir kıyafetinizi biraz sabun ile silin. Bakın renginde bir değişim oluyor mu. Oluyorsa asla yıkamayın. Ancak konu süet ve deri oldu mu bunu denemenize bile gerek yok. Direkt kuru temizleme, nokta!

yapmakta olduğunuz çamaşır yıkama hataları

Yıkamalar Arası Mola Vermek

Kimilerimiz ikinci bir postayı atmadan önce en azından bir saat bekliyorlar. Bunun doğru olduğu rivayeti dolansa da aslında boşunadır. Makinesi arka arkaya çalıştırmak daha etkili ve zekicedir. Bir önceki yıkamadan kalmış sıcaklık ve enerjiyi kullanma fırsatı sağladığı için cebiniz ve zamanınız açısından çok daha faydalı!

yapmakta olduğunuz çamaşır yıkama hataları

Fermuar ve Düğme

Mutlaka tüm fermuarları sonuna kadar çekin ki o metal parçası narin kıyafetlerinize takılıp mahvetmesin. Ayrıca düğmesi olan herhangi bir kıyafetinizi her düğmeyi bağlayarak yıkamayın. Tam tersi üşenmeden hepsini tek tek açın. Çünkü o düğmeler erkenden patlayabilir ve zarar görebilirler.

yapmakta olduğunuz çamaşır yıkama hataları


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe