En popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yaptığı açıklamayla aralarında telefon numarasının da bulunduğu bazı kullanıcı verilerini ana şirketi Facebook ile paylaşacağını açıkladı. Bu açıklama WhatsApp kullanıcılarının aklını karıştırdı.

WhatsApp verileri paylaşarak arkadaşlarınızı daha kolay bulacağınızı söyledi ama verdiği örnek kullanıcıları huzursuz etti. WhatsApp’a göre; telefon numaralarımız paylaşılınca bankalar ve havayolu şirketleri bizimle iletişime geçecek ve sahe ödemeler ya da geciken uçuşlarla ilgili bilgi verecekmiş.

WhatsApp, telefon numaralarının reklam verenlere satılmayacağı veya onlarla paylaşılmayacağı yönünde garanti veriyor ama yine de telefon numaranızı paylaşmak istemiyorsanız bunu önlemenin birkaç yolu bulunuyor.

İKİ YÖNTEM VAR

İlk yöntem Motherboard teknoloji sitesinin önerisi. Ancak bu yöntem, sadece mesajlaşma uygulamasının yeni kullanım sözleşmesini kabul etmeyenler için geçerli… WhatsApp’ı açtığınızda karşınıza kullanım sözleşmesi çıktığında büyük puntolarla yazılmış “Onayla” linkine tıklamak yerine, daha küçük şekilde yazılmış “daha fazla bilgi” seçeneğine tıklayın. En altta bulunan “WhatsApp hesap bilgilerimi Facebook ile paylaş” ibaresinin yanındaki kutucuğun seçim işaretini kaldırın.

Eğer, WhatsApp’ın yeni kullanıcı sözleşmesini kabul ettiyseniz endişelenmeyin, çünkü vazgeçmek için 30 günlük bir süreniz var. WhatsApp’ın “Ayarlar” menüsüne girin, daha sonra da “Hesap” seçeceneğine tıklayın. Burada en altta yer alan “Hesap Bilgimi Paylaş” seçeneğinin karşısındaki düğmeyi kapalı duruma getirin. Böylece Facebook ile paylaşımı kapatacaksınız. Bu işlemin geri alınamaz olduğunu, bir kere kapattıktan sonra bir daha yeniden açamayacağınızı belirtelim.

Bu işlemler hem android hem IOS telefonlarda aynıdır.