Uykusuzluk Sorunu Nedir?


Uykusuzluk

Uykusuzluk Sorunu Nedir?

Uykusuzluk basit görünse dahi, kronikleştiği andan itibaren büyük sorunlara sebep olabilecek bir problemdir. Çünkü insan, gündelik hayatını sürdürebilmek için dinlenmeye ihtiyaç duyar ve uyku hali bu dinlenmenin en önemli kısmıdır. Tüm gün yapılan aktivitelerden sonra bedensel ve ruhsal olarak dinlenebilmek, mental ve fiziksel sağlık için en elzem olandır. Buna çare de uyuyabilmektir. Ancak hayatımızın belli dönemlerinde uyuyamamaktan şikayet edebiliriz. Birkaç gece üst üste uyuyamadıktan sonra hayatımızdaki birçok rutinin de bozulduğunu fark etmeye başlarız. Peki uykusuzluk sorunu ne demektir? Eğer,

  • Gece uykuya dalamıyorsanız,
  • Uykunuz birkaç defa bölünüyorsa,
  • Uyandığınızda dinlenmiş hissetmiyorsanız,
  • Kendi rutininizden çok erken uyanıyorsanız,
  • Sinirli, halsiz, tüm gün uykulu hissediyorsanız,
  • İyi uyuyamadığınızı düşünmeye başladıysanız uyku sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Neden Uyuyamıyorsunuz?

Uyuyamamaya neden olan birçok farklı etken vardır. Kullandığınız ilaçlar, zaman yönetimi sıkıntıları, yeme bozuklukları, aşırı kafein tüketimi, tıbbi rahatsızlıklar vb. gibi. Ya da en basiti yatağınızın size uygun olmaması sorunun sebebi olabilir. Ancak günümüzde uykuların kabusu olan en yaygın etken stres bozukluğudur.

Modern yaşamla birlikte, insan hayatına giren pratikler strese sebep olabilmekte. Örneğin, iş hayatınızda, sosyal yaşantınızda ya da ev içerisindeki sorumluluklarınız üzerinizde baskı yaratıyor olabilir. Ve kendinizi ihmal eder duruma geldiyseniz bu stresli durum uykularınızın kaçmasına sebebiyet verebilir. Fark etmesek dahi, gündelik yaşantımızda ki birçok şey bizlerde baskı yaratabilmektedir. Dünya nüfusunun büyük parçasının şikayetlerini bu tarz problemler oluşturmaktadır. Yalnız değilsiniz, tüm dünya yanınızda.

Neler Yapabilirsiniz?

Öncelikle uykusuzluk şikayetleriniz arttıysa hayatınızda ne olup bittiğini gözden geçirmenizde fayda var. Sizi etkileyen ve üzerinizde baskı yaratabilecek neler yaşıyor olabilirsiniz? Belki yoğun bir iş temposuna girdiniz. Belki de yeni bir projenin heyecanını yaşıyorsunuz ancak beklentileri karşılayamamaktan korkuyorsunuz. Ya da öğrencisiniz ve sınavlarınızın gidişatından endişeleniyorsunuz.

Birçok farklı ve fark etmediğiniz sebepleriniz olabilir. Şunu unutmamalısınız ki, başkalarını etkileyen şeyler sizi etkilemiyor diye yaşadıklarınızı küçümsememelisiniz. Etkilenmemiz için hayatlarımızda büyük dramalar olması gerekmiyor. Önemli olan sizi etkileyeni bulmak ve çözüm üretmek. Hayatınızda ki stresi azaltabilecek birçok yol var. Eğer uyku sorununuzun nedenin çözebileceğiniz bir problemden kaynaklandığını düşünüyorsanız, kendinizi rahatlatacak şeyler bulabilirsiniz. Ancak durumun kendi çabalarınızı aştığını düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana danışmayı ihmal etmemelisiniz.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe