Kendine Bakmak ve Meditasyon


meditasyon

Kendimize bakmak dediğimizde aklımıza ilk gelen şeylerden birisi sağlıklı beslenmek ve spor yapmak olabilir. Elbette bunlar kendimizle ilgilenmek için yapmamız ve özen göstermemiz gereken şeylerdir. Ancak sadece beslenmemize ve sporumuza dikkat ederek kendimizle ilgilenmiş olmayız. Aynı zamanda ruhumuzla, zihnimizle yani içimizle, bedensel varlığımızın anlamlı olmasına neden olanla da ilgilenmemiz gerekir.

Sokrates’e göre kendine bakmak demek, öncelikle ruhunla ilgilenmek, onun için endişelenmek demektir. Çünkü ruh, sahip olduğumuzun bedenin enerji kaynağıdır. Benliğimizin sebebidir. Eğer ruh olmasaydı beden çürüyen bir et olmaktan ileri gidemeyecekti. Anlamlılığımızı sağlayan şey sahip olduğumuz ruhta saklıdır. Bu yüzden kendimizle ilgilenmemiz gereken bir diğer alan mental alanımızdır.

Meditasyon Nedir?

Meditasyonun birçok farklı tanımı vardır. Genel olarak baktığımızda meditasyonun genel kavramı, içe yönelme, uyanma, farkındalığa erişmedir. Farklı coğrafyalarda, farklı pratiklerle gerçekleştirilen bu eylemin merkezinde kendinle kalabilmek vardır. Çünkü kendini dinleyebilmeyi, vücudunu hissedebilmeyi öğrendiğinde dünyayı da görebilirsin. Bakmak, görmek demek değildir. Meditasyon, varlığımızın ve var olmanın farkındalığına erişmemiz için yapılan bir pratiktir, bir yoldur. Önemli olan şu anda kalabilmek ve odaklanabilmektir. Böylece yaşadığın anı gerçekten yaşayabilirsin.

Meditasyona İhtiyaç Var Mı?

Birçok farklı kültür, kendine has yöntemlerle meditasyon yapmaktadır. Eğer bunu yapmak istiyorsanız hangi coğrafyalarda, ne şekilde meditasyon yapıldığını araştırıp denemeye başlayabilirsiniz. Ancak en temel olarak odaklanmayı öğrenmek için nefese odaklanma çalışmaları yapılmaktadır.

Uygun bir ortamın hazırlanması, zihinsel karmaşıklığınızın çözülmesine yardım etmek için önerilir. Böylece kokuları, ışığı ya da müziği gözleriniz kapalıyken vücudunuzla hissedebileceksiniz. Meditasyonun bir diğer önemli amacı da sadece gözle görmediğimizi, tüm bedenimizle hayatta var olduğumuzu fark etmemizdir. Bu yüzden kendi içinde ki pratikler gerektirmektedir.

Peki “herkesin meditasyon yapması gerekir mi?” diye sorabilirsiniz. Bunun cevabını şöyle verebiliriz. Neden olmasın. Meditasyon sadece yoga pratikleriyle yapılmak zorunda olan bir şey değildir. Yoga pratikleştirilerek somutlaştırılmış bir eylem çeşididir aynı zamanda. Ancak kendi farkındalığınızı arttıran bir ritüeliniz var ise onun da meditasyon olmadığını kim iddia edebilir? Burada yakalamamız gereken nokta kendi farkındalığımızı yaratmak ve dünyayla iletişimimizi güçlendirmek olmalı.


Like it? Share with your friends!

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Pemmbe